Vengrijos sostinėje Budapešte savaitgalį susirinkę LGBTQ+ bendruomenės nariai ir jų rėmėjai protestavo prieš naująjį įstatymą, faktiškai uždraudžiantį LGBTQ+ eitynes šalyje. O štai pirmadienį valdantieji priėmė Konstitucijos pataisas, atrišančias rankas valdžios pareigūnams persekioti LGBTQ+ bendruomenę viešuosiuose renginiuose.
![]() |
Asociatyvi Julian Schneiderath/„Unsplash“ nuotr. |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
Šeštadienį vykusio protesto forma – neįprasta: vietoje vaivorykštės spalvų demonstrantai pasirinko vilkėti pilkus atspalvius, išreikšdami ironiją prieš valdžios brukamą „vienodumo“ viziją.
Įstatymą, kuriuo draudžiamos LGBTQ+ eitynės, prastūmė Vengrijos valdančioji „Fidesz“ partija, teigianti, kad taip siekiama apsaugoti vaikus.
Pagal represinį Vengrijos premjero Viktoro Orbano palaikytą įstatymą, LGBTQ+ eitynių organizatoriams ir dalyviams grės iki 200 tūkst. forintų (apie 510–520 eurų) baudos, o teisėsaugai suteikta teisė pasitelkti veido atpažinimo technologijas, kad būtų lengviau identifikuoti ir bausti protestuose dalyvaujančius asmenis.
LGBTQ+ bendruomenė tokį Vengrijos valdančiųjų sprendimą laiko ne siekiu apsaugoti vaikus, o bandymu nutildyti kritišką visuomenės balsą.
Šeštadienį, balandžio 12-ąją, Budapešto gatvėse vyko neįprasta akcija „Nelaisvės eitynės“. Dalyviams vilkint pilkus drabužius, demonstrantai nešė vienspalves vėliavas, plakatus su užrašais: „vienodumas – nauja mada“. Apie tai rašo LGBTQ+ leidinys „The PinkNews“.
„Pažiūrėkite į visus šiuos žmones – jie visi pilki. Puikus vienodumo pavyzdys“, – šmaikštavo viena iš demonstrančių Kata Bicskei.
„Bet iš tikrųjų mes priešinamės siekiui mus suvienodinti“, – pridūrė ji.
„Humoras atskleidžia absurdo esmę“, – pridūrė kitas protestuotojas.
Budapešto „Pride“ organizatoriai anksčiau išplatino pareiškimą, kuriame naująjį įstatymą pavadino „fašizmo pavyzdžiu“.
„Vengrų valdžia taikosi į mažumas, bandydama nutildyti taikius protestus. Tačiau mes kausimės už visų vengrų laisvę reikšti savo nuomonę. Vengrų tauta – laisvę mylinti. Jei valdžia bandys užčiaupti kritiką, atsakas bus jaučiamas iš visos visuomenės“, – skelbiama pareiškime.
Homoseksualumas Vengrijoje nėra kriminalizuotas, diskriminacija dėl lytinės orientacijos ar tapatybės – oficialiai draudžiama, tačiau šalyje tos pačios lyties poros negali nei tuoktis, nei įsivaikinti.
Pastaraisiais metais V. Orbano vyriausybė nuosekliai riboja LGBTQ+ žmonių matomumą: draudžiama kalbėti apie LGBTQ+ asmenis mokyklose, žiniasklaidoje.
Kritikai pabrėžia, kad tokie valdančiųjų veiksmai primena Rusijos stiliaus politiką.
Europos Sąjunga dėl Vengrijoje taikomų ribojimų LGBTQ+ bendruomenei ėmėsi teisinių veiksmų: sustabdė finansavimą, pateikė 17 sąlygų, kurias šalis turi įgyvendinti, jei nori sulaukti tolesnės piniginės paramos.
Nepaisant to, 2024-ųjų pradžioje V. Orbanas dar kartą išreiškė priešišką poziciją LGBTQ+ bendruomenės atžvilgiu. „Nėra tiek pinigų pasaulyje, kad leistume migrantams ar LGBTQ+ aktyvistams daryti įtaką mūsų vaikams ir anūkams“, – pareiškė jis vaizdo įraše, paskelbtame socialiniuose tinkluose.
![]() |
Asociatyvi Josh Withers/„Unsplash“ nuotr. |
Kaip rašo „The PinkNews“, pirmadienį, balandžiio 14-ąją, Vengrijos parlamentas palaimino Konstitucijos pataisas, suteikiančias galią valdžios pareigūnams drausti LGBTQ+ renginius viešosiose vietose. Pataisoms priimti reikėjo dviejų trečdalių deputatų balsų – už jas balsavo net 140 parlamentarų, prieš – vos 21.
Pataisų projekte teigiama, kad tokie renginiai kaip „Pride“ eitynės esą gali būti „žalingi vaikams“, o bet koks homoseksualumo „propagavimas“ asmenims iki 18 metų – draudžiamas.
Premjeras V. Orbanas džiaugsmingai pasidalijo šia žinia socialiniame tinkle „X“ (anksčiau – „Twitter“): „Nepasiduosime pabudusiai ideologijai, keliančiai pavojų mūsų vaikams“.
Tačiau LGBTQ+ aktyvistai ir žmogaus teisių gynėjai tikina – Vengrijos valdantieji taip mėgina nukreipti dėmesį nuo tikrųjų šalyje kylančių problemų bei dar labiau marginalizuoti pažeidžiamas visuomenės grupes.
„Šis vyriausybės projektas neturi nieko bendra su vaikų teisėmis“, – įsitikinęs Vengrijos pilietinių laisvių sąjungos teisininkas Danelis Dobrentey.
Pasak jo, pataisomis stumiama „gryniausia propaganda“ ir siunčiama „aiški žinutė translyčių bei interseksualų bendruomenėms“.
Susirūpinimą padėtimi Vengrijoje išreiškė ir tarptautinė bendruomenė. 22 valstybių ambasados, tarp jų – Prancūzijos, Vokietijos ir Jungtinės Karalystės, pasirašė viešą laišką, kuriame teigiama, kad naujasis draudimas pažeidžia susirinkimų ir saviraiškos laisves.