Po Konstitucinio teismo (KT) verdikto, jog tos pačios lyties porų partnerystės nebuvimas įstatymuose prieštarauja Konstitucijai, Seimo narys Ignas Vėgėlė pranešė siūlysiantis visiškai naikinti partnerystės institutą.
![]() |
Igno Vėgėlės pasiūlymą Dainius Žalimas kritikuoja | Olgos Posaškovos ir Džojos Gundos Barysaitės/lrs.lt nuotr. |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
I. Vėgėlė ketvirtadienį paskelbė, kad penktadienį teiks įstatymo pataisas, kuriuo siūlys naikinti Civilinio kodekso (CK) nuostatas, susijusias su partnerystės institutu, ir kviečia parlamentarus kartu registruoti įstatymo pakeitimo projektą Seime ateinantį trečiadienį.
„Pasiūlymo logika gana paprasta: ne Konstitucinis teismas, o Seimas leidžia įstatymus, todėl ne Konstitucinis teismas, o Seimas turi nuspręsti, kaip sureguliuoti šeimos, partnerių ar artimų asmenų visuomeninius santykius“, – socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė I. Vėgėlė.
„Šiuo siūlymu kviečiu Seimą pripažinti negaliojančiomis tas Civilinio kodekso normas, kurias savo sprendime nurodo Konstitucinis teismas, o taip pat visą civilinio kodekso partnerystės skyrių. Konstitucinio teismo prisiimtą legislatyvinę funkciją linkiu pasilikti Seimui – taip vienareikšmiškai nurodo Konstitucija“, – pridūrė politikas, rikimų kampanijos metu ne kartą kalbėjęs, kad reikia riboti „LGBTQ+ propagandą“.
Europarlamentaras Dainius Žalimas, reaguodamas į I. Vėgėlės siūlymą, teigė, kad tokia iniciatyva – antikonstituciška.
![]() |
Dainius Žalimas | Olgos Posaškovos/lrs.lt nuotr. |
„Kaslink pasiūlymo naikinti CK skyrių dėl partnerystės, jis a priori yra antikonstitucinis. Nes paneigia prigimtines žmogaus teises (orumą, lygiateisiškumą, privataus ir šeimos gyvenimo neliečiamybę). Be to, juo siekiama įveikti KT nutarimą. O tai reiškia, jog toks įstatymas, atsidūręs KT, būtų pripažintas niekiniu. Tas, beje, pasakytina apie bet kurį įstatymą, kuriuo bus siekiama paneigti tos pačios lyties porų šeimos santykius“, – savo pareiškime paskelbė D. Žalimas.
Anot jo, I. Vėgėlės įstatymo projektas „pažeistų ES pagrindines vertybes“ ir Lietuvai grėstų tiek pažeidimo procedūra, tiek balso Europos taryboje suspendavimas pagal ES sutarties 7 straipsnį.
„Dar nepamirškime sąlygiškumo mechanizmo, siejančio ES finansavimą su pagrindinių teisių laikymųsi“, – akcentavo D. Žalimas.
Jarmo.net primena, kad praėjusį ketvirtadienį KT priėmė istorinį sprendimą, kuriuo konstatavo, jog partnerystės nereglamentavimas įstatymuose prieštarauja Konstitucijai, o partnerystę reikėtų įteisinti atskiru įstatymu.