Tos pačios lyties poros toliau reikalauja registruoti užsienyje sudarytas santuokas

Dvi tos pačios lyties šeimos kreipėsi į teismą ir reikalauja įpareigoti civilinės metrikacijos įstaigą įtraukti į apskaitą sudarytas santuokas. Lietuvos teisės aktai įpareigoja užsienyje susituokusias poras pranešti apie santuokos sudarymą, tačiau vėliau atsisakoma registruoti tokias sąjungas motyvuojant tik tuo, kad jos sudarytos ne tarp vyro ir moters.

Asociatyvi Gera Cejas/pexels.com nuotr.


gayline.lt

info@gayline.lt

„Negalime leisti, kad Lietuvoje dalis santuokų būtų tiesiog ignoruojamos. Tai, kad du asmenys sudarė santuoką šalyse, kuriose tai galima daryti, neturi jokios įtakos mūsų šalies teisinei sistemai. Žmonės tiesiog prašo registruose įregistruoti patį faktą, kad jie yra susituokę ir tai atsisakydama daryti valstybė vykdo diskriminaciją“, – sako Artūras Rudomanskis, Tolerantiško jaunimo asociacijos (TJA) pirmininkas.

Artūras Rudomanskis | Žmogaus teisių organizacijų koalicijos/Jono Petronio nuotr.

Anot eilę metų LGBTQ+ porų interesus ginančio advokato Aivaro Žilvinsko, neregistruodama užsienyje sudarytų tos pačios lyties asmenų santuokų, Lietuva pažeidžia visų pirma savo įstatymus, ne tik tarptautinę teisę.

„Atsisakant pripažinti ir apskaityti santuokos sudarymo kitoje ES šalyje faktą, paneigiama pamatinė ES judėjimo laisvė, nes pareiškėjai turi teisėtus lūkesčius, kad jų kaip ES piliečių teisė judėti ir sudaryti sandorius bus gerbiama. Juo labiau, turi būti užtikrinama, kad asmenys nesudarytų dviejų ar daugiau santuokų, kad trečiųjų asmenų ir kreditorių teisės būtų apsaugomos, kas neįmanoma, jei Lietuva tiesiog nefiksuoja ir neapskaito kitose šalyse teisėtai sudarytų santuokų“, – teigia advokatas.

Aivaras Žilvinskas | A.Didžgalvio/LGL nuotr.

Lietuvos valstybės absurdiškus veiksmus kritikuoja į teismą besikreipiantis Martynas Norbutas, kuris pernai vasarą su savo mylimuoju susituokė Belgijoje. Pora kreipėsi į Vilniaus miesto civilinės metrikacijos skyrių, kuris atsisakė į registrus įtraukti minėtą sąjungą.

„Belgijoje mes susituokę, Estijoje mes irgi būtume sutuoktiniai, bet ne Lietuvoje. Mano gimtoji šalis mano šeimą traktuoja kaip du visiškai nesusijusius asmenis. Mano nuomone, tai spjūvis į veidą, kai tau sako, kad tavo santuoka nieko nereiškia, nes mums nepatinka tos pačios lyties asmenų sąjungos. Man nesuprantama, kokią teisę valstybė turi aiškinti savo piliečiams ką mylėti, su kuo gyventi ir tuoktis, – sako M. Norbutas. – Aš neprašau keisti Konstitucijos – tik reikalauju, kad atsirastų įrašas registruose, kad mes sutuoktiniai“.

Martynas Norbutas | Asmeninio archyvo nuotr.

Abi į teismus besikeipusios poros santuokas sudarė Europos Sąjungos šalyse. Viena jų buvo registruota Belgijoje, kita – Nyderlanduose. 

Pareiškėjai teismo keliu reikalauja įtraukti į apskaitą santuokos sudarymo faktą. Kilus abejonėms dėl teisinio reglamentavimo, prašoma kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl klausimo, ar Civilinės būklės aktų registravimo įstatymo nuostatos, taip pat Civilinio Kodekso 3.12 str. neprieštarauja Konstitucijai.
Naujesnė Senesni