Paskelbta, kas laimėjo LGBTQ+ „Metų proveržio“ nominaciją

LGBTQ+ bendruomenės teises ginančios organizacijos šiemet „Metų proveržio“ apdovanojimams pasiūlė septynis pretendentus. Šia iniciatyva siekta įvertinti drąsias, išskirtines praėjusių metų iniciatyvas, kurios prisideda prie LGBTQ+ asmenų lygybės, kovoja su diskriminacija ir keičia visuomenės požiūrį. Susumavus komisijos ir visuomenės balsus paaiškėjo nugalėtojos.

Jūratė Juškaitė ir Birutė Sabatauskaitė | Eglės Norvilytės nuotr.


gayline.lt

info@gayline.lt

„Kiekvienais metais atsiranda žmonių, kurie nebijo kalbėti ir nesitaiksto su diskriminacija. Jie – tikrieji mūsų šalies herojai. Skirtingai nei daugelis politikų, jie aktyviai siekia pokyčių ir prisideda prie demokratinės, visus piliečius gerbiančios valstybės kūrimo. Šie apdovanojimai – tai bandymas šiuos žmones pastebėti ir jiems padėkoti“, – sako apdovanojimus inicijavusio, seniausio Lietuvoje LGBTQ+ naujienų portalo redaktorius Martynas Norbutas.

Martynas Norbutas | Gayline.lt nuotr.

Pretendentus „Metų proveržio“ apdovanojimui pasiūlė ir vertino: advokatas Aivaras Žilvinskas, ginantis LGBTQ+ porų teises teismuose, portalas GayLine.LT, Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL, Tolerantiško jaunimo asociacija, Universiteto LGBT+ grupė, o savo balsą turėjo ir visuomenė.

„Akivaizdu, kad dviejų moterų pergalė teisme, kai abi buvo pripažintos savo vaiko mamomis, padarė neišdildomą įspūdį LGBTQ+ bendruomenei. Šis teismo sprendimas suteikė vilties, jog teisinėmis priemonėmis įmanoma pasiekti reikšmingų pergalių. Šių metų laimėtojomis skelbiamos Jūratė Juškaitė ir Birutė Sabatauskaitė“, – teigia trisdešimtmetį švenčiančio portalo redaktorius.

Nugalėtojoms bus įteiktas unikalus sidabrinis ženkliukas, sukurtas juvelyrės Vytautės Jankūnaitės.

Juvelyrės Vytautės Jankūnaitės specialiai sukurtas unikalus sidabrinis ženkliukas | Jarmo.net koliažas (gayline.lt nuotr.)

„Metų proveržio“ apdovanojimas teikiamas kasmet, įprasminant 2023 m. balandžio 11 d. įvykį – kai trys tos pačios lyties poros kreipėsi į teismus gindamos savo šeimų teises.

Šiemet į apdovanojimą pretendavo:

Vitalius ir Albinas. Balandį humanistinę santuokos ceremoniją surengusi vyrų pora kartu gyvena jau daugiau nei 50 metų. Jų istorija tapo ryškiu LGBTQ+ bendruomenės matomumo ir lygiateisiškumo siekio simboliu, įkvepiančiu tiek jaunus, tiek vyresnius žmones būti savimi ir nebijoti viešai kalbėti apie savo tapatybę. Vyrų gyvenimas ir vieši pasisakymai yra svarbus žingsnis siekiant didesnio LGBTQ+ porų supratimo, priėmimo ir teisinio pripažinimo.

Virgilijus Pajaujis. Klaipėdos universitete psichologiją studijuojantis studentas pasibaisėjo prof. Ramutės Čepienės paskaita. Joje buvusi Pedagogikos fakulteto dekanė biseksualumą gretino su pedofilija, postringavo, kad tokie žmonės „labiau linkę į neištikimybę“, bei aiškino, jog moterys turėtų tenkinti vyro poreikius. Virginijus po paskaitos nusprendė netylėti ir paviešino profesorės paskaitos detales. Šis studento žingsnis pareikalavo daug drąsos, nes reikėjo kalbėti apie universitetą nuo kurio priklauso paties Virgilijaus ateitis. Klaipėdos universiteto Akademinės etikos komitetas pripažino profesorę pažeidus akademinę etiką.

Tolerantiško jaunimo asociacija. Organizacija sukūrė žmogaus teisių indeksą. Šis instrumentas yra universalus ir gali būti naudojamas tiek individualiai, tiek visuomenės veikėjų ar politikos formuotojų, kurie siekia geriau suprasti socialinės atskirties ir diskriminacijos mastą bei priežastis įvairiose grupėse. Įrankis sukurtas remiantis „Žmogaus Teisių Indekso“ metodologija, kuri padeda įvertinti asmens galimą pažeidžiamumą visuomenėje, atsižvelgiant į įvairius socialinius ir demografinius veiksnius.

Romas Zabarauskas ir „Soho“ klubas. Spalio 5 d. „Soho“ klube surengti Seimo rinkimų debatai, kuriuos moderavo Romas Zabarauskas. Debatai tapo kone vieninteliai tokie istorijoje – nes į LGBTQ+ klubą susirinko ypatingai aukšto rango politikai: Seimo pirmininkė, ministrė, Seimo nariai ir partijų lyderiai. Renginys tapo puikia progaLGBTQ+ bendruomenei išgirsti politikų atsakymus į jiems rūpimus klausimus ir apsispręsti už ką balsuoti ateinančiuose Seimo rinkimuose.

Romas Zabarauskas. 2024 m. gegužę vyko režisieriaus ilgojo metražo filmo „Rašytojas“ premjera. Filme nagrinėjama nacionalinės ir daugiamatės tapatybės raida bei tai, kaip LGBTQ+ asmenys iš Lietuvos randa savo vietą pasaulyje globalių istorinių perversmų ir prieštaringumų sandūroje. Kūrinys prisidėjo prie LGBTQ+ bendruomenės tarptautinės tinklaveikos, o jo pristatymas regionuose leido plačiai visuomenei geriau suprasti bendruomenės narių problemas.

Jūratė Juškaitė ir Birutė Sabatauskaitė. Liepą paskelbta apie istorinį teismo sprendimą, kuriuodvi moterys pasiekė, kad jos abi būtų pripažintos savo vaiko mamomis. Lietuvoje iki šio momento oficialiai dar nebuvo įteisintas leidimas vienam vaikui turėti abu tos pačios lyties tėvus. Nors šis sprendimas yra individualus, jis suteikė vilties LGBTQ+ šeimoms, kad stokojant politinės valios, jos savo teises gali apginti teismuose.

„Demonstruokimės“. 2024-ųjų metų LGBTQ+ eitynių Vilniuje metu judėjimo „Demonstruokimės“ koordinatoriai suorganizavo „No pride in genocide“ bloką, kuriuo reiškė palaikymą Palestinai, bei pasipriešinimą Izraelio valdžios skleidžiamoms nuostatoms ką turėtų ar neturėtų palaikyti LGBTQ+ bendruomenė. Ši iniciatyva tapo galimybe kalbėti apie įvairią diskriminaciją, taikomus dvigubus standartus visuomenėje.
Naujesnė Senesni