Kazlų Rūdos merui neigiamai įvertinus Konstitucinio Teismo (KT) sprendimą dėl partnerystės, LGBTQ+ teisių aktyvistas turi jam atsaką.
![]() |
Mantas Varaška | Regionų partijos nuotr. |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
Praėjusį ketvirtadienį KT paskelbė nutarimą, kuriuo konstatuojama, kad partnerystės tarp tos pačios lyties porų nebuvimas prieštarauja šalies Konstitucijai. Sprendimą sveikina LGBTQ+ teisių aktyvistai, žmogaus teisių gynėjai.
Tačiau Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška, pasisakydamas socialiniuose tinkluose, KT verdiktą teigė vertinantis skeptiškai.
Anot mero, KT negali Konstitucijoje rasti to, ko joje negalėjo būti, o esą Konstitucijos, rengtos 1990-1991 m., tėvai nevertino partnerystės klausimo.
„Jeigu Konstitucijoje tuo metu nebuvo ir negalėjo būti svarstomi vienos lyties asmenų partnerystės klausimai, Konstitucinis teismas negalėjo interpretuoti jos turinio pagal 2025 m. gyvenimą. Konstitucinis teismas turėjo pasisakyti, jog tai naujas (t.y. Konstitucijos rengimo metu negaliojęs) teisinis santykis, dėl kurio referendumu turi spręsti Tauta“, – teigė M. Varaška ir pabrėžė, kad esą vienos lyties asmenų partnerystę referendumu turėtų vertinti rinkėjai.
Į šį politiko pasisakymą sureagavo LGBTQ+ teisių aktyvistas, Tolerantiško jaunimo asociacijos (TJA) pirmininkas Artūras Rudomanskis.
Už LGBTQ+ bendruomenės lygybę pasisakančios organizacijos vadovas M. Varaškos požiūrį kritikavo sakydamas, kad Konstitucijoje nėra uždrausta sudaryti partnerystę
„Jeigu, kaip Kazlų Rūdos meras teigia, kad Konstitucijoje 1990-1991 m. „nebuvo ir negalėjo būti“ svarstomi vienos lyties asmenų partnerystės klausimai, tai akivaizdu, kad joje nėra ir draudimo tokiems teisiniams santykiams“, – dėstė A. Rudomanskis.
![]() |
Artūras Rudomanskis | LGL/Augusto Didžgalvio nuotr. |
LGBTQ+ teisių aktyvistas priminė Konstitucijoje įtvirtintą lygybės principą.
„Vadinasi, KT sprendimas nėra „pritemptas“, o atspindi Konstitucijoje įtvirtintą lygybės principą – juk 29 straipsnyje aiškiai pasakyta, kad „įstatymui, teismui ir kitoms valdžios institucijoms visi asmenys lygūs“, – aiškino TJA pirmininkas.
A. Rudomanskio įsitikinimu, kyla klausimas, ar visuomenė tikrai nori dalį žmonių laikyti mažiau vertus lygių teisių tik dėl jų tapatybės.
„Džiaugiuosi, kad Konstitucinis teismas pasirinko ginti žmogaus orumą, o ne prisirišimą prie 1991-ųjų technologijų ar socialinių normų“, – teigė LGBTQ+ teisių aktyvistas.
Tai nėra pirmas kartas, kai Kazlų Rūdos meras M. Varaška pasisako apie LGBTQ+ asmenis. Štai šiais metais LNK laidoje „KK2“ politikas papasakojo, kad išvykęs į Tailandą pamatė vadinamuosius ladyboys, čia pat meras juos įvertino: „Jų buvo, jų visur yra. Tai yra nedėkingo pasirinkimo klausimas... Arba vyrukas visą gyvenimą už 150 eurų mozoja langus, daro landscapingą. Arba susirenki gyvenimo santaupas, prisiskolini, keitiesi lytį ir pasidarai ladyboy. Jie tiesiog mėgina pasirinkti lengvesnį gyvenimą. Nematau tame kažko labai juokingo“.