Vengrijoje priimta Konstitucijos pataisa, kuria remiantis šalies parlamentas uždraudė LGBTQ+ bendruomenės susibūrimus, kelia pasibaisėjimą, skelbia LGBTQ+ teises ginanti organizacija „ILGA“.
![]() |
Asociatyvi Sophie Popplewell/„Unsplash“ nuotr. |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
Anot LGBTQ+ teisių aktyvistų, Vengrijos parlamento palaimintas draudimas, nutaikytas į LGBTQ+ bendruomenės rengiamas „Pride“ eitynes, nesuderinamas su ES teise.
„Tai akivaizdus išpuolis prieš demokratiją ir žmogaus teises Europos Sąjungoje, ir visiškai prieštarauja tam, ką ES deklaruoja ginanti“, – įsitikinę „ILGA“ atstovai, skelbiama pranešime.
Jie ragina Europos Komisiją (EK) imtis veiksmų: „Europos Komisija – tai institucija, turinti galias reaguoti į tokį ES pagrindinių teisių pažeidimą, ir ji privalo imtis veiksmų nedelsiant“.
Kaip rašo „The Guardian“, europarlamentarai ragina atšaukti Vengrijoje įsigaliojusį „Pride“ renginių draudimą, įspėdami apie „priešišką atmosferą“ ir teigdami, kad Vengrija eina „neteisingu keliu“.
Vengrijoje viešėjusi Europos Parlamento (EP) narių delegacija paragino atšaukti įstatymą, draudžiantį Budapešte planuojamas „Pride“ eitynes.
Nyderlandų politikė Tineke Strik teigė, kad situacija „sparčiai blogėja“.
„Labai norime, kad ši šalis vėl taptų tikra demokratija, nes manome, jog Vengrijos piliečiai nusipelno tokių pačių teisių ir vertybių, kokias turi visi ES gyventojai“, – trečiadienį pareiškė T. Strik.
EP narių delegacija atvyko į Vengriją tą pačią dieną, kai parlamentas priėmė Konstitucijos pataisą, leidžiančią valdžiai uždrausti LGBTQ+ renginius.
Vengrijoje priimtais teisės aktais ne tik draudžiamos „Pride“ eitynės, bet pareigūnams suteikiama teisė panaudoti veidų atpažinimo sistemas, kad būtų galima susekti draudžiamuose renginiuose dalyvaujančius asmenis.
Žmogaus teisių aktyvistai Vengrijos valdančiųjų politiką vadina „tiesioginiu puolimu prieš LGBTQ+ žmones“.
„Budapešto „Pride“ rengėjams ir dalyviams gresia baudžiamasis persekiojimas vien dėl to, kad jie taikiai žygiuos už įvairovę, lygybę ir laisvę, kaip tai jie darė jau 29 metus“, – sakė T. Strik.
Europarlamentarai paragino EK kreiptis į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą ir prašyti laikinųjų apsaugos priemonių, t.y. sustabdyti Vengrijos parlamento priimto įstatymo įsigaliojimą iki kol ginčas bus nagrinėjamas teisme.
Į Konstitucijos pakeitimus EK antradienį sureagavo pareiškimu, kad „nedvejodama imsis veiksmų, jei tai bus būtina“.
Vengrijoje dėl pradėtų taikyti draudimų surengti protestai, kurių dalyviai pasisako už LGBTQ+ bendruomenės teises.
Taip pat skaitykite: