Politikų už Atlanto įsitikinimai daro įtaką ir Lietuvos gyventojams – anksčiau neteistas vilnietis pensininkas teismo duris turėjo atverti po to, kai pagirdamas Amerikos lyderio poziciją ėmė kurstyti neapykantą prieš LGBTQ+ asmenis.
![]() |
Jarmo.net koliažas (Matt A. J./flickr.com ir Michal Franczak/„Unsplash“ nuotr. |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
Kovo 10 d. Vilniaus miesto apylinkės teismo verdiktą išgirdo anksčiau su Temidės rūstybe niekada nesusidūręs pensininkas Č. L.
Teismo vertinimu, Č. L. viešai tyčiojosi ir niekino žmonių grupę dėl jų seksualinės orientacijos.
Kaip nustatė teisėsauga, 2024 m. gruodį prisijungęs prie socialinio tinklo „Facebook“ po vienu iš straipsnių jis parašė tokius komentarus: „Reikėtu išrasti vakcina kad jie būtų pasterizoti“, „o Trampas šaunuolis, gerai būtų juos surinkti ir i uk. i fronta pirmas linijas“ (kalba netaisyta).
Pareigūnams Č. L. iškart pripažino savo kaltę.
Vyras dėstė, kad „Facebook“ įrašų sraute išvydęs straipsnį apie homoseksualių asmenų eitynes parašė komentarus norėdamas pasakyti, kad LGBTQ+ bendruomenės nariams reikalinga vakcina, kuri juos „paprotintų ir jie nenorėtų operuotis ir keisti lyties“.
![]() |
Donaldas Trumpas | Gage Skidmore/flickr.com nuotr. |
Jis teigė pamenantis, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas yra pareiškęs, jog lytys tėra dvi, todėl rašydamas komentarą, kuriame užsiminė apie Amerikos lyderį, esą turėjo omenyje, kad D. Trumpas – šaunuolis, nes yra už tradicinę šeimą, kurią sudaro vyras ir moteris, ir „niekaip kitaip“ negali būti.
Taip pat skaitykite:
Č. L. teigė, kad parašė komentarą, kuriame nurodė, jog lytį keičiančius žmones žmones reikėtų išsiųsti į karą Ukrainoje nes esą „moteris, patapusi vyru, parodytų, ką sugeba vyriško padaryti“.
Pensininkas tikino, kad šiais komentarais jis išreiškė savo nuomonę apie kitos orientacijos žmones, nekurstė skaitytojų imtis prieš juos kažkokių veiksmų, bet neva supranta, kad šie jo komentarai yra laikomi viešu tyčiojimusi iš žmonių grupės dėl seksualinės orientacijos.
Vyras, teigęs, kad labai gailisi taip parašęs, pažadėjo ateityje nerašysiantis komentarų, galinčių paniekinti kitus žmones.
Teisėsaugininkų jis prašė atsižvelgti į tai, kad yra pensininkas ir gauna nedideles pajamas, o jo sveikata dėl širdies ligos – suprastėjusi.
Teisėja Aušra Ragelienė baudžiamajame įsakyme pažymėjo, kad neįgalumą turintis pensininkas Č. L. prisipažino dėl nusikaltimo, administracine tvarka nėra baustas, anksčiau neteistas, todėl paskyrė jam 6 mėnesių laisvės apribojimo bausmę, neskiriant jam intensyvios priežiūros, įpareigojant jį bausmės vykdymo laikotarpiu būti savo gyvenamojoje vietoje nuo 22 val. iki 5 val. ir neišvykti už gyvenamosios vietos miesto (rajono) ribų be nuteistojo priežiūrą vykdančios institucijos leidimo.
Kitoje byloje Vilniaus miesto apylinkės teismas vasario 21 d. paskelbė baudžiamąjį įsakymą anksčiau nei administracine tvarka bausto, nei teisto vilniečio L. L. atžvilgiu.
Teismas nustatė, kad L. L. viešai tyčiojosi, niekino ir skatino neapykantą dėl seksualinės orientacijos.
Bylos duomenimis, vyras 2024 m. birželį socialiniame tinkle „Facebook“ po publikuotu vaizdo įrašu iš jam priklausančios paskyros parašė tokio turinio komentarą: „Pidarastus gyna.o reiktų šaudyt“ (kalba netaisyta).
Neapykantos prieš LGBTQ+ bendruomenę prisunktas pasisakymas nugulė po vieno naujienų portalo paskyros „Facebook“ vaizdo įrašu, kuriame užfiksuota, kaip policijos pareigūnai kartu su apsaugos darbuotojais mėgina patraukti į šoną asmenis, norinčius užtverti kelią LGBTQ+ eitynių dalyviams, žygiuojantiems „Pride“ šventėje Vilniuje.
L. L. komentarą pastebėjo viešąja internetinę erdvę stebintys policijos pareigūnai, pradėję ikiteisminį tyrimą dėl neapykantos kurstymo pagal Baudžiamojo kodekso 170 str.
Ikiteisminį tyrimą atlikusiems pareigūnams L. L. prisipažino, kad išties rašė komentarą, tiesa, vyras neprisiminė nei konkretaus įrašo socialiniame tinkle, po kuriuo pakomentavo, nei priežasties, kodėl taip pasielgė.
Komentaro autorius svarstė greičiausiai pamatęs jam nepatikusį turinį ir dėl to spontaniškai išsireiškęs. Vyras kategoriškai neigė, kad išties turėjo omenyje, jog kažkokią žmonių grupę reikia šaudyti, esą tikrai to neskatino daryti ir pats to daryti nenorėjo ir neketino. Įtariamasis pareigūnams kalbėjo, kad tai buvo tiesiog tuo metu iškilusio nepasitenkinimo dėl pamatyto turinio internete pasekmė.
L. L. dievagojosi, kad nors tokiu komentaru jis norėjo išsakyti neigiamą nuomonę apie LGBTQ+ bendruomenę, bet nesiekė skatinti neapykantos ar diskriminuoti ar tuo labiau kurstyti smurtauti.
Pareigūnams jis sakė sutinkantis, kad jo parašytas komentaras yra netinkamas būdas reikšti nuomonę, o pasisakymas gali įžeisti.
L. L. dėstė besigailintis.
Teismas L. L. prisipažinimą ir gailėjimąsi įvertino kaip atsakomybę lengvinančią aplinkybę.
Teisėjas Pavelas Kujalis nusprendė jam paskirti galutinę 4 mėnesių laisvės apribojimo bausmę, be intensyvios priežiūros, įpareigojant dalyvauti elgesio pataisos programoje.
Taip pat skaitykite: