Vasario 17-oji Lietuvoje antrą kartą oficialiai mininint kaip Nacionalinę emancipacijos dieną, Seimo pirmininko pavaduotoja Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad tai proga pripažinti ir įvertinti Lietuvos moterų indėlį kuriant nepriklausomą valstybę. Anot jos, Seimo sprendimas įtraukti Vasario 17 d. į atmintinų dienų sąrašą pagerbia istorinius įvykius bei skatina diskusiją apie lygiavertės visuomenės kūrimą.
![]() |
Viktorija Čmilytė-Nielsen | Viktorijos Chornos/lrs.lt nuotr. |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
„Nacionalinė emancipacijos diena yra ne tik proga prisiminti moteris, prieš 107 metus Kaune viešai reikalavusias laikytis pažadų įtraukti moteris į Lietuvos Tarybos sudėtį, bet ir kitus žingsnius, reikšmingai prisidėjusius prie valstybės atkūrimo, skatinti platesnę diskusiją apie lygiateisiškumą, žmogaus teises ir demokratijos stiprinimą“, – teigia Seimo vicepirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Istorija rodo, kad lygybė ir pagarba visiems piliečiams turi būti pripažįstama ir nuolat puoselėjama. Nacionalinė emancipacijos diena atkreipia dėmesį ir į šiandieninius iššūkius siekiant lygių galimybių visiems, nepaisant lyties, amžiaus, negalios ar kitų veiksnių, rašoma pranešime žiniasklaidai.
„Lietuvos moterys aktyviai dalyvavo kuriant nepriklausomą valstybę, prisidėjo prie demokratijos stiprinimo per visą valstybės gyvavimo laikotarpį. Šiandien galime didžiuotis pasiekimais, tačiau turime ir toliau užtikrinti, kad lygybė bei pagarba kiekvienam išliktų pamatinėmis Lietuvos vertybėmis“, – pabrėžia V. Čmilytė-Nielsen.
Seime priimtas sprendimas įtvirtinti šią dieną atmintinų datų sąraše yra reikšmingas žingsnis įvertinant moterų indėlį į Lietuvos valstybingumo atkūrimą, įsitikinusi politikė.
1918 m. vasario 17 d. Kaune vykusioje demonstracijoje reikalauta įtraukti moteris į Lietuvos Tarybos sudėtį. Moterys į Tarybą įtrauktos nebuvo, bet Lietuva tapo viena pirmųjų valstybių pasaulyje, sulyginusių moterų ir vyrų balsavimo teises 1918 m. lapkričio 2 d. Laikinojoje Lietuvos Valstybės Konstitucijoje.