TBT prokuroras prašo išduoti arešto orderius Talibano pareigūnams už LGBTQ+ bendruomenės persekiojimą Afganistane

Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TTB) pirmąkart pripažino LGBTQ+ žmones persekiojimo lyties pagrindu aukomis, praneša žiniasklaida.

Asociatyvi Delia Giandeini/„Unsplash“ nuotr.


jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

TTB sausį konstatavo, kad LGBTQ+ asmenys pagal tarptautinę teisę gali būti laikomi persekiojimo dėl lyties aukomis.

TBT vyriausiasis prokuroras Karimas Khanas pranešė, kad prašo areštuoti Talibano pareigūnus, kurie, jo teigimu, persekioja moteris ir kitus žmones Afganistane, nepaklūstančius griežtiems Talibano nustatytiems lyčių standartams. 

Kaip rašo LGBTQ+ naujienų portalas washingtonblade.com, tai pirmas kartas, kai TBT byloje dėl persekiojimo lyties pagrindu kaip aukos aiškiai įvardijami LGBTQ+ žmonės.

„Tai istorinis įvykis, nes TBT pirmą kartą oficialiai pripažino, kad nusikaltimai nukreipti prieš LGBTQ+ žmones. Prašymas išduoti arešto orderius aiškiai parodo, kad tarptautinė bendruomenė nesutinka su LGBTQ+ žmonių persekiojimu dėl lyties“, – teigė Afganistano LGBTQ+ teisių aktyvistė Artemis Akbary. 

„LGBTQ+ žmonėms Afganistane dabar labiau nei bet kada reikia mūsų paramos ir solidarumo. Turime užtikrinti, kad jie pasiektų teisingumą, o kaltininkai būtų patraukti atsakomybėn“, – pabrėžė ji. 

Organizacijos „Outright International“ pranešime spaudai teigiama, kad tai didelis žingsnis į priekį sprendžiant problemas, su kuriomis susiduria LGBTQ žmonės konfliktų ir krizių metu.

„Talibanas smurtavo prieš moteris ir LGBTQ+ žmones manydamas, kad už tai nebus baudžiamas. TBT verdiktas, kad LGBTQ+ žmonės yra aukos, rodo, kad jie yra tokie patys žmonės kaip ir visi kiti. Kai tik bus išduoti arešto orderiai Talibano pareigūnams, kitos valstybės turėtų padėti teismui juos greitai suimti“, – įsitikinusi „Outright International“ atstovė Neela Ghoshal.

„Tai tikrai istorinis momentas, kad TBT pripažino mūsų bendruomenę kaip nukentėjusią nuo baisių nusikaltimų. Tai ir pripažinimas, kad žmogaus teisių pažeidimus lemia ir lytinė tapatybė bei lyties išraiška“, – akcentavo organizacijos ILGA atstovė Julia Ehrt. 

Anot jos, „pasaulis nebegali ignoruoti“ Afganistane vykdomų žmogaus teisių pažeidimų, nukreiptų prieš LGBTQ+ bendruomenės narius. 

Organizacijos „Human Rights Watch“ atstovė Liz Evenson taip pat džiaugėsi TBT vyriausiojo prokuroro K. Khano pranešimu apie prašymą išduoti arešto orderiu.  

„TBT prokuroro prašymas areštuoti du Talibano lyderius už nusikaltimus žmoniškumui persekiojant dėl lyties turėtų atkreipti pasaulio dėmesį į tai, kaip Talibanas engia moteris, mergaites ir žmones, neatitinkančius įprastų lyčių standartų. Kadangi Afganistane nėra galimybės pasiekti teisingumo, TBT pateikto arešto orderių prašymas yra labai svarbus žingsnis link to, kad kaltininkai būtų patraukti atsakomybėn“, – teigė L. Evenson 

Ji pridūrė, kad „nusikaltimų Afganistane padaryta labai daug ir dėl to reikia imtis plataus masto priemonių, kad būtų nutrauktas nebaudžiamumo ciklas, dėl kurio imamasi smurto“.

„Valstybės turi užtikrinti, kad teismas gautų visą reikiamą pagalbą, jog galėtų plėsti tyrimą Afganistane“, – pareiškė L. Evenson.

Į „Washington Blade“ prašymą pakomentuoti situaciją Afganistano Teisingumo ministerija neatsakė.

Kai 2021 m. rugpjūtį Talibanas užgrobė valdžią Afganistane, smurto protrūkių prieš LGBTQ+ asmenis ir moteris smarkiai padaugėjo. Organizacija „Human Rights Watch“ 2022 m. pranešė, kad per kelis mėnesius po Talibano grįžimo buvo užfiksuota beveik 60 atvejų, kai tiesiogiai buvo užpulti LGBTQ+ žmonės. 

„The Washington Blade“ 2022 m. spalį skelbė, kad Talibano pareigūnai tikrina konfiskuotus mobiliuosius telefonus, kad identifikuotų LGBTQ+ žmones, sėdami baimę ir skatindami smurtą prieš šią bendruomenę Afganistane.

Organizacija „Outright International“ 2023 m. vasarį išleistoje ataskaitoje detaliai aprašė, kaip Talibano saugumo pajėgos sistemingai puldinėjo LGBTQ+ žmones, ypač homoseksualius vyrus ir translytes moteris. Teigiama, kad jie buvo fiziškai ir seksualiai išnaudojami, neteisėtai suimami. Ataskaitoje taip pat pažymima, kad Talibanas viešai plakdavo žmones už tariamus santykius tarp tos pačios lyties asmenų, už tokias bausmes viešai pasisakė ir Talibano Aukščiausiasis Teismas. 

Ataskaita taip pat rodo, kad Talibano pareigūnai ėmė persekioti LGBTQ+ žmones, rinkdami informaciją apie LGBTQ+ aktyvistus ir bendruomenės narius.

TBT vyriausiasis prokuroras K. Khanas siekia, kad būtų pareikšti kaltinimai Talibano vadovui Haibatullah Akhundzada ir vyriausiajam teisėjui Abdul Hakim Haqqani dėl nusikaltimų prieš moteris, mergaites ir LGBTQ+ asmenis. K. Khanas teigia, kad yra pakankamai priežasčių manyti, jog H. Akhundzada ir A. H. Haqqani sistemingai organizavo žmogaus teisių pažeidimus. 

K. Khanas nurodė, kad Talibano valdžios vykdomas persekiojimas susijęs ir su kitais nusikaltimais, numatytais Romos statute, tokiais kaip nužudymai, įkalinimai, kankinimai, išžaginimai, seksualinis smurtas, priverstiniai dingimai ir t.t. 

Skelbiama, kad Talibano valdžia uždraudė mergaitėms mokytis po šeštos klasės, taip smarkiai apribodama jų galimybes ne tik siekti išsilavinimo, bet ir dirbti dirbti sveikatos apsaugos bei švietimo sektoriuose. 

Pranešama, kad Talibano nariai mušė, suiminėjo ir kankino moteris, dalyvavusias protestuose už savo teises, bei smurtavo prieš LGBTQ+ žmones.

K. Khano prašymas perduotas trijų TBT teisėjų kolegijai, kuri spręs, ar išduoti arešto orderius. 

TBT pradėjo tyrimą Afganistane 2020 m. kovo mėn.
Naujesnė Senesni