Prezidentui Gitanui Nausėdai vasarį išeisiančioje knygoje atskleidus, kad jis nepalaiko Civilinės sąjungos įstatymo, tokią poziciją įvertino Europos Parlamento narys Dainius Žalimas.
![]() |
Gitanui Nausėdai knygoje pareiškus, kad keliantieji Civilinės sąjungos įstatymo klausimą laiko Konstituciją tuščia vieta, sureagavo Dainius Žalimas | Jarmo.net koliažas (flickr.com ir O. Posaškovos/lrs.lt nuotr.) |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
Europarlamentaras teigia, kad G. Nausėda nepaiso duotos priesaikos ir įsivaizduoja „esąs virš Konstitucijos“.
„Iš tiesų nepamenu jokio prezidento jokios knygos (turiu pasitaisyti – buvo toks Paksas), kurioje jis taip ciniškai ir atvirai prisipažintų nepaisantis priesaikos, esąs virš Konstitucijos, nepripažįstantis nei Konstitucinio Teismo, nei Europos žmogaus teisių konvencijos su ja aiškinančia Europos Žmogaus Teisių Teismo jurisprudencija“, – „Facebook“ įraše pareiškė D. Žalimas.
Civilinės sąjungos įstatymu siekiama sureguliuoti tiek tos pačios, tiek skirtingų lyčių porų santykius. Grupė konservatorių įstatymą ketina grąžinti į Seimo darbotvarkę pavasarį.
Prezidentas Laimos Lavastės knygoje „Prezidentas Gitanas Nausėda: iš arti“ teigė, kad tos pačios lyties porų santykius labiau tiktų sureguliuoti priimant artimo ryšio institutą.
„Jei norime spręsti vienos lyties piliečių tarpusavio ryšio klausimą, reikia jį spręsti kitais būdais. Ne per šeimą arba darinį, kuris de facto tampa šeimos analogija, ir tai norima įtvirtinti Civilinės sąjungos įstatymu, o per, pavyzdžiui, Artimo ryšio institutą. Tai natūraliai išspręstų dabar egzistuojančias problemas“, – teigia šalies vadovas.
Konstitucijos 38 straipsnyje numatoma, kad „santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu“.
G. Nausėda knygoje pareiškė įsitikinęs, kad dedamos pastangos išplėsti šeimos sampratą pažeidžiant šį straipsnį, skelbia naujienų agentūra BNS.
„Tai daroma net su kai kurių konstitucinės teisės „žinovų“ pagalba, jie varto Konstituciją taip, kaip jiems patinka“, – sako G. Nausėda.
„Man, kaip Lietuvos prezidentui, kurio viena iš svarbiausių prievolių yra gerbti mūsų pagrindinį įstatymą – Konstituciją – tai yra nepriimtina. Kitose šalyse, kuriose yra įteisintos tos pačios lyties žmonių santuokos, konstitucijos yra pakeistos, arba tam netrukdydavo“, – rašoma knygoje.
Anot G. Nausėdos, „keliantieji šį klausimą laiko mūsų Konstitucijos 38 straipsnį tuščia vieta“.
„Man, Lietuvos Prezidentui, kurio viena iš svarbiausių prievolių yra gerbti mūsų pagrindinį įstatymą – Konstituciją, – tai yra nepriimtina“, – akcentuoja jis.
Prezidento poziciją dėl Civilinės sąjungos įstatymo kritikuoja ir Lietuvos žmogaus teisių centras (LŽTC), išplatinęs poziciją socialiniuose tinkluose.
LŽTC primena, kad 2019 m. Konstitucinis Teismas (KT) yra išaiškinęs, jog konstitucinė šeimos samprata, kitaip nei santuokos samprata, yra neutrali lyties požiūriu.
„Ir nors Konstitucinio Teismo įstatymo 72 str. aiškiai skelbia, kad KT nutarimai yra privalomi visoms valdžios institucijoms, teismams, visoms įmonėms, įstaigoms bei organizacijoms, pareigūnams ir piliečiams, vadinasi, privalomi ir šalies Prezidentui, visgi G. Nausėda sukritikavo 2019 m. KT nutarimą ir toliau laikosi pozicijos, kad tos pačios lyties šeimų apsauga paneigtų Konstitucijos 38 str.
Norime priminti, kad Europos Žmogaus Teisių Teismas byloje Oliari prieš Italiją nusprendė, kad šalys turi rasti būdų užtikrinti tos pačios lyties porų šeiminį gyvenimą.
Šalies vadovo asmeninė nuomonė nėra aukščiau Konstitucinės doktrinos ir tarptautinių įsipareigojimų“, – teigiama LŽTC pareiškime.