Fotografei ir rašytojai Deimantei Rudžinskaitei pareiškus, kad ji nenori turėti vaikų, viešojoje erdvėje kilo diskusijų banga. Prieš moters sprendimą pasisakė europarlamentaras Aurelijus Veryga, kviesdamas psichologus tirti, kokios gali būti moterų noro neturėti vaikų priežastys. Politikas dėl tokios pozicijos apkaltintas seksizmu.
![]() |
Aurelijus Veryga | Olgos Posaškovos/lrs.lt nuotr. |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
Diskusija įsiplieskė po to, kai D. Rudžinskaitė savo asmeninėje paskyroje išdėstė argumentus, kodėl ji nenori turėti vaikų, akcentuodama, kad motinystė – nebūtina sąlyga moters laimei.
„Aš nenoriu vaikų. Net nupurto pagalvojus. <...>
Žinau, turintys vaikų sakys, kad viskas įmanoma ir įvykus šeimos pagausėjimui. Nu bet nebesvaikit. Vien iš šono jus stebint mane muša prakaitas. Matau, koks siaubingai sunkus darbas yra vaikai. Ir aš nenoriu to darbo: neturiu nei motiniško instinkto, nei kantrybės, nei kažkokio rūpintojėlės pašaukimo – kartais net dvi rėkiančios ir zujančios katės sugeba išbalansuoti taip mylimą ramybę.
Seniau manydavau, kad esu tokia, nes nemyliu vaikų, bet tai absurdas. Myliu vaikus. Tiesiog visiškai nenoriu su jais gyventi“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašo knygos „Pasaulietė“ autorė.
Pasak rašytojos, dalis moterų vedamos troškimo turėti vaikų „gimdo neapskaičiavusios, kiek daug laiko reikės praleisti su tais mažyliais“ ir taip „atsiranda toksiškos, ryšio neturinčios šeimos, kur vargu tampa ne tik vaikas, bet ir partneriai vienas kitam“.
„Todėl didžiuojuosi, kad žinau, ko noriu, ir, remdamasi savo patirtimis bei sveiku protu, vertinu pasekmes.
Nepykit, kad nepakelsiu Lietuvos demografijos ir nepagimdysiu pensijų kalvio. Užtat pažadu mylėti ir draugauti su jūsų vaikais bei, būdama laiminga, savo sprendimais patenkinta pilietė, prisidėti prie mūsų šalies gerovės ne savo genais, bet darbais“, – teigia D. Rudžinskaitė.
Šias citatas netruko išspausdinti ir naujienų portalas delfi.lt
Būtent tuomet dalindamasis publikacijos ekrano nuotrauka Europos Parlamento narys valstietis A. Veryga pažėrė rašytojai kritikos.
„Ar niekam iš garbių psichologų nesinorėtų pareflektuoti, kaip tokios nuostatos atsiranda, kaip jas galima būtų keisti (o gal nereikia, nors visi jau choru kalba apie demografinę krizę ir su ja susiduria asmeniškai)?
Gal ir tokių publikacijų autoriams būtų galima pasiūlyti matyti bendresnį vaizdą, matyti demografijos problemas, visuomenės nuomones. Jei jau pripažįstame, kad problemos egzistuoja, tai iš kur tas savižudiškas noras jas gilinti?
Įkėliau straipsnio pašnekovės citatą. Ir visų panašiai mastančių noriu paklausti. O kas būtų buvę, jei jūsų tėvai būtų galvoję taip pat? Atsakymas labai paprastas. Jūs šiandien tiesiog neegzistuotumėt“, – teigė A. Veryga, turintis psichiatro išsilavinimą.
Ir kitiems vyrams pradėjus dalintis savo samprotavimais apie gimstamumo didinimą, D. Rudžinskaitė turi tiek jiems, tiek A. Verygai atkirtį.
„Protų bokštai jūs mano, žinokit, reiškiu nuomonę ne tam, kad pažeminčiau motinystės svarbą. Dėl šito visiškai sutinku, tik kad jūsų nurodomos priežastys yra pribloškiančiai bukos – jos visos apie prievolę: demografija, pareiga, heroiškumas, vyro ego patenkinimas. O ar žinot, kas yra vienintelės svarios priežastys motinystei? Tai besąlyginė meilė ir pašaukimas. Deja, ne visi tokias savybes turi. Mano mamai motinystė buvo kančia, ji elgėsi su manim siaubingai ir pati vargo. Abi labiau už viską laukėm mano pilnametystės, ir tik sulaukus atsikvėpėm, dabar jau sėkmingai 12 metų nebendraujam“, – teigia D. Rudžinskaitė atskirame įraše „Facebook“ platformoje.
Rašytoja pabrėžia, kad jos tikslas nėra formuoti kitų moterų norą, jog šios taip pat nenorėtų vaikų, nors tokie argumentai skambėjo iš kritikų lūpų.
Pasak jos, kritika moterims, nenorinčioms turėti vaikų, yra šlykštus seksizmas.
„Yra daugybė moterų, gudresnių už mano mamą, save pažįstančių ir atsisakančių gimdyti. Tik bėda, kad nenorinčios šeimos pagausėjimo moterys patiria spaudimą, tad nedrįsta prasitarti, tyliai tūno vienumoje. Kiekvienai visuomenės grupei gera žinoti, kad egzistuoja bendraminčių, todėl ir kalbu. Bet pabrėžiu – tai bendruomenė, o ne sekta – mes norim jausti vieną kitą, o ne pritraukti naujų narių“ – dėsto D. Rudžinskaitė ir akcentuoja: „Jei kas ir atbaidys moteris nuo motinystės, tai tikrai ne nuoširdus mano pasisakymas, o šlykštus jūsų seksizmas“.