VTEK panaikino sprendimą, pagal kurį Vilniaus politikas pripažintas pažeidęs etiką dėl teiginių apie homoseksualumą

Sausio 15-ąją Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) panaikino Vilniaus miesto savivaldybės etikos komisijos sprendimą pripažinti tarybos narį, Nacionalinio susivienijimo atstovą Almantą Stankūną pažeidusį etiką, šiam socialiniame tinkle „Facebook“ pavadinus homoseksualumą lytiškumo sutrikimu.  

Asociatyvi Antonio Herrera Palacios/pexels.com nuotr.


jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

VTEK verdikto skųsti teismui neplanuojama, portalą jarmo.net penktadienį informavo Vilniaus miesto savivaldybės Komunikacijos skyriaus ryšių su žiniasklaida specialistas Gabrielius Grubinskas. 

Anot jo, sprendimą dėl apskundimo turėtų priimti Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Etikos komisija. 

„Savivaldybės administracijos žiniomis, skųsti neplanuojama“, – tikino jis. 

Taip pat skaitykite: 

Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Etikos komisija 2024 m. liepą gavo Tolerantiško jaunimo asociacijos (TJA) skundą dėl A. Stankūno elgesio. 

TJA pirmininko Artūro Rudomanskio skunde buvo dėstoma, kad politikas, paskelbdamas „Facebook“ įrašą, galimai pažeidė etiką. 

„Jeigu tikite mokslu, turite pripažinti: homoseksualumas yra lytiškumo sutrikimas“, – tąkart įraše pareiškė A. Stankūnas. 

Almantas Stankūnas | VRK nuotr.

Vilniaus miesto savivaldybės Etikos komisija nusprendė, kad A. Stankūnas kaip viešas asmuo privalo laikytis aukštesnių etikos standartų, nes jo teiginiai daro įtaką visuomenės nuomonei, o viešas homoseksualumo patologizavimas prieštarauja tarptautinių sveikatos organizacijų rekomendacijoms, prisideda prie diskriminacijos ir stigmatizavimo. 

Anot Etikos komisijos, A. Stankūnas parodė nepagarbą galiojantiems teisės aktams, sumenkino pasitikėjimą valstybe ir jos institucijomis, o tai savo ruožtu prieštarauja Valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtintam pagarbos žmogui ir valstybei principui, kad viešajame gyvenime politikai turi laikytis žmogaus teisių ir laisvių ir jas užtikrinti, vadovautis Konstitucija ir teise, didinti pasitikėjimą valstybe ir jos institucijomis.

Etikos komisijos nuomone, A. Stankūno teiginys apie homoseksualumą prisideda prie neapykantos ir diskriminacijos skatinimo, išskiria specifinę žmonių grupę kaip tokią, kurios sveikatos būklę neva galima aptarinėti viešai, o tai yra kėsinimasis į tos grupės asmenų ir jų privataus gyvenimo neliečiamybę, vertintinas kaip nevienodas, diskriminacinis žmogaus teisių taikymas.

A. Stankūnas su Vilniaus m. savivaldybės tarybos Etikos komisijos sprendimu nesutiko ir sprendimą paprašė panaikinti kreipdamasis į VTEK.  

Štai tokį įrašą Almantas Stankūnas parašė 2024 m. liepą | Momentinė ekrano kopija

A. Stankūnas nurodė, kad Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Etikos komisijos sprendimas yra teisiškai nepagrįstas. Anot Nacionalinio susivienijimo atstovo, komisija klaidingai vertino jo kaip tarybos nario įrašą, kuriame esą yra išsakyta kviečianti diskutuoti nuomonė, nelaikytina pareiškimu. 

A. Stankūnas teisinosi, kad persakė neva mokslinį teiginį, kuris yra nurodytas 2019 m išleistoje žinomo psichiatro Gintauto Vaitoškos knygoje „Homoseksualumas: ko nebeleidžiama pasakyti“. 

A. Stankūnas paaiškino, kad žiniasklaidoje yra skelbiama daug panašių publikacijų, kuriose išsakoma „kitokia nuomonė“ apie homoseksualumą. Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nario teigimu, šiuo metu viešai prabilta apie Lietuvoje įtvirtinamą baimės viešai kalbėti apie homoseksualumą ir jo gydymo problemas atmosferą. 

A. Stankūnas teigė, kad įstatymai nedraudžia tarybos nariui kelti diskusiją ir negalima teigti, jog politikas padarė pažeidimą, persakydamas kitų mokslininkų nuomonę apie viešus ir neuždraustus dalykus.

VTEK, įvertinusi Nacionalinio susivienijimo atstovo A. Stankūno argumentus, konstatavo, kad skundžiamo Vilniaus m. savivaldybės tarybos Etikos komisijos sprendimo motyvai ir argumentai yra nepakankami ir neišsamūs, jame „nėra atskleistas vertintų principų turinys, nepateikta šiais principais grįstų draudimų, ribojimų, elgesio reikalavimų analizės, neįvertinta tarybos nario elgesio atitiktis minėtiems principams“. 

„VTEK atkreipia dėmesį, kad (Valstybės politikų elgesio) Kodekse įtvirtintas pagarbos žmogui ir valstybei principas turi konkretų turinį, kurio privalo laikytis valstybės politikas. Pagal minėtąjį principą Tarybos narys viešajame gyvenime turi laikytis žmogaus teisių ir laisvių ir jas užtikrinti, vadovautis Konstitucija ir teise, didinti pasitikėjimą valstybe ir jos institucijomis. Tai reiškia, kad Atsakovas (Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Etikos komisija) Sprendime turėjo pateikti teisinių argumentų, kad Tarybos narys nesivadovavo Konstitucija, pažeidė žmogaus teises ir laisves ir t. t., bet tokio vertinimo neatliko. Byloje nėra duomenų apie įgaliotų institucijų priimtus sprendimus Tarybos nariui pažeidus Konstituciją, žmogaus teises, laisves ir pan. Sprendime nėra motyvuota, kaip konkrečiai Įrašo paskelbimas susilpnino pasitikėjimą valstybe ar jos institucijomis. Taigi Sprendimo motyvai, VTEK vertinimu, yra neišsamūs ir nepakankami“, – dėstoma VTEK sprendime dėl A. Stankūno skundo. 

A. Stankūno skundas buvo patenkintas ir ginčytas Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Etikos komisijos sprendimas panaikintas.
Naujesnė Senesni