Į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą kreipėsi karys, nepatenkintas kariuomenėje nustatytais išvaizdos standartais. Jo tvirtinimu, nėra teisinga, kad tarnaujantiems vyrams draudžiama turėti ilgesnius plaukus, nešioti auskarus, kai moterims tai negalioja.
Asociatyvi Lietuvos kariuomenės nuotr. |
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, lygybe.lt
redakcija@jarmo.net
„Kariuomenėje nustatyti skirtingi išvaizdos reikalavimai kariams ir karėms. Vyrams draudžiama turėti ilgus plaukus, susirišti juos į kaseles, kuodus ir panašiai. Draudžiama lakuotis nagus, turėti įsivėrus auskarus. Moterims visi šie reikalavimai nėra taikomi“, – teigė vyras, įsitikinęs, kad tai yra diskriminacija.
Skundą parašęs karys taip pat pridūrė, kad dėl savo reikalavimų neatitinkančios išvaizdos jis turi nemalonumų tarnyboje, jam net grasinama atleidimu iš darbo.
Žiūri lanksčiau, nes siekia pritraukti daugiau moterų
Atlikdama tyrimą, Tarnyba nustatė, kad pagal Lietuvos kariuomenės tvarką, karės išties gali nešioti įvairesnio kirpimo ir ilgio plaukus, joms leidžiami tam tikro dydžio auskarai, vyrams tai uždrausta.
Lietuvos kariuomenės atstovų aiškinimu, lankstesni išvaizdos reikalavimai karėms nustatyti remiantis nusistovėjusiomis kultūrinėmis tradicijomis, prisitaikymu prie „individualaus tapatumo“, taip pat kaip motyvacinė priemonė, siekiant moteris pritraukti į karo tarnybą. Esą būtent todėl joms ir palikta galimybė tvarkyti savo išvaizdą taip, „kaip visuomenėje įprasta“.
„Skirtingi išvaizdos reikalavimai vyrams ir moterims nėra tiesiogiai susiję su kariuomenės vykdomų funkcijų specifika ar jos specialiąja paskirtimi. Tai yra susiję su tuo, kad kariuomenė stengiasi pritraukti ir išlaikyti savo gretose skirtingų lyčių personalą, sudarant jiems atitinkamas sąlygas“, – rašoma atsakyme Tarnybai.
Ribojimai kariams – nepagrįsti
Lygių galimybių kontrolierės pareigas laikinai einančios Seimo kontrolierės Jolitos Miliuvienės vertinimu, karių individualumui pasireikšti kariuomenėje galimybės yra labiau ribotos nei civiliniame gyvenime ir tam tikri išvaizdos standartai turi būti nustatyti, tačiau, anot jos, nebuvo gauta pagrįstų argumentų teigti, kad daugiau individualumo turėtų būti leista karėms, ir visiškai ribojama kariams.
„Žinant, kad kariams priskiriamos funkcijos nėra diferencijuojamos pagal jų lytį, taip pat atsižvelgiant į tai, kad kiekvienas karys turi teisę į individualų tapatumą bei orumo ir privataus gyvenimo gerbimą tiek, kiek tai netrukdo vykdomoms funkcijoms, nematome pagrindo, kodėl išvaizdos reikalavimai, susiję su plaukų ilgiu, jų nešiojimo būdais ar tam tikro dydžio auskarų nešiojimu, negalėtų būti suvienodinti“, – sakė J. Miliuvienė.
Kontrolierė atkreipė dėmesį į tai, kad keičiantis visuomenės nuostatoms ir lyčių lygybės perspektyvoms, vyrams jau senokai tapo įprasta rinktis įvairesnius išvaizdos elementus ir aksesuarus.
„Neatsitiktinai tendencija atnaujinti ir liberalizuoti karių išvaizdos standartus pastebima kai kurių šalių kariuomenėse. Pavydžiui, Kanados karinių pajėgų aprangos instrukcijose nustatyti tam tikri reikalavimai plaukų ilgiui ir jų nešiojimo būdui taikomi visiems vienodai, neišskiriant karių pagal lytį“, – teigė kontrolierė.
Ištyrusi skundą, Lygių galimybių kontrolierė rekomendavo Lietuvos kariuomenei atsisakyti skirtingų reikalavimų dėl fizinės išvaizdos vyrams ir moterims bei taip prisidėti užtikrinant, kad jie galėtų oriai ir saugiai vykdyti pavestas funkcijas.