Tailande sausio 22 d. įsigaliosiant Santuokos lygybės įstatymui, šalis taps pirmąja Pietryčių Azijoje ir trečiąja žemyne po Taivano ir Nepalo, išplėtusia santuokos teises tos pačios lyties poroms, skelbia washingtonblade.com.
Bankokas, Tailandas | Braden Jarvis/„Unsplash“ nuotr. |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
Tailando parlamentarai 2024 m. birželio 15 d. priėmė Santuokos lygybės įstatymo projektą 210 balsavus už, prieš – 180 bei 4 įstatymų leidėjams susilaikius.
Praėjusių metų liepos 31 d. paskelbtoje pasaulinės viešosios nuomonės ir duomenų analizės bendrovės „YouGov“ ataskaitoje teigiama, kad 32 proc. apklaustųjų džiaugėsi šiuo įstatymu. Ataskaitoje pažymima, jog 74 proc. Z kartos atstovų pritarė santuokų lygybei, o moterų palaikymas (81 proc.) – didesnis nei vyrų (67 proc.).
Priėmus įstatymą tuometinis ministras pirmininkas Srettha Thavisin pavadino jį „reikšmingu žingsniu“.
„Lygybė ir teisingumas Tailando visuomenėje tapo apčiuopiami“, – sakė jis, pridurdamas, jog tikisi, kad lyčių įvairovė bus visiškai pripažinta.
S. Thavisin pabrėžė Vyriausybės įsipareigojimą užtikrinti lygias LGBTQ+ porų teises. Pasak jo, Santuokų lygybės įstatymas suteiks joms „lygiai tokias pačias teises“ kaip ir heteroseksualioms poroms.
Įstatymo priėmimą parėmė ir keletas garsenybių. Dainininkas ir aktorius Jeffas Satur socialiniuose tinkluose neslėpė džiaugsmo: „Turime teisę mylėti, o dabar kiekviena meilė artėja prie teisės būti saugomai įstatymo“.
Artėjant įstatymo įsigaliojimui leidinys „Washington Blade“ kalbėjosi su LGBTQ+ aktyvistais Tailande apie tai, kaip jie ruošiasi šiam pokyčiui.
„Ore tvyro jaudulys ne tik tarp aktyvistų, kurie daugiau nei du dešimtmečius kovojo už santuokų lygybę, bet ir tarp Tailando LGBTIQN+ žmonių, nekantriai laukiančių šio įstatymo įsigaliojimo“, – kalbėjo žinoma translyčių asmenų teisių aktyvistė Hua Boonyapisomparn.
„Manau, kad santuokų lygybės šalininkai ir LGBTIQN+ aktyvistai planuoja švęsti ir palaikyti savo bendruomenės narius, norinčius susituokti visoje šalyje, – teigė H. Boonyapisomparn. – Tikiu, kad daugelis porų pirmąją dieną rikiuosis prie vietinių metrikacijos biurų, kad taptų pirmosiomis užregistruotomis poromis savo provincijose. Tikiuosi, kad aktyvistai stebės registracijos metu kylančias problemas ir kitų su šiuo įstatymu susijusių teisės aktų poveikį. Tačiau dabar turime nepamiršti tęsti pradėto darbo. Atėjo laikas švęsti meilę ir lygybę“.
H. Boonyapisomparn padėkojo visiems, prisidėjusiems prie santuokų lygybės siekio Tailande. Ji pažymėjo, kad Tailandas nėra LGBTQ+ žmonių „rojus“, kaip daugeliui atrodo, ir pabrėžė, jog lyčių lygybės siekis išlieka svarbus aktyvistų tikslas net ir įgyvendinus santuokų lygybę.
H. Boonyapisomparn sakė besitikinti, kad šis žingsnis atvers duris teisiniam lyties pripažinimui, kurio ji ir kiti translyčių asmenų teisių aktyvistai siekia daugiau nei dešimtmetį.
„Tikiuosi, kad ši pergalė neapsiribos vien santuokų lygybe, nes daugelis kitų įstatymo projektų laukia savo eilės Tailando parlamente“, – tikino ji.
Nevyriausybinės LGBTQ+ teisių organizacijos APCOM Tailande vadovas Midnight Poonkasetwattana džiaugėsi įstatymo įsigaliojimu. Jis teigė, kad sausio 22 d. tikisi sulaukti daugybės laimingų porų ir bendruomenės švenčių.
„Siekdama paminėti šią džiugią progą, APCOM, kaip Tailando „Pride“ darbo grupės narė, surengs renginį, kurio metu LGBTQ+ poros registruos santuoką Bang Rako metrikacijos biure – populiariausiame tarp porų, nes tikima, kad šis pavadinimas yra palankus ir atneš laimę meilės gyvenime (tajų k. „Rak“ reiškia meilę)“, – sakė M. Poonkasetwattana.
Jis paminėjo, kad Bankoko „Pride“ eitynes rengianti organizacija surengs renginį prekybos centre, kuriame 1448 poros oficialiai užregistruos savo santuokas.
„Be galo džiaugiuosi, kad Tailandas pagaliau rodo lyderystę ir žengia žingsnius LGBTQI įtraukties link, užtikrindamas, kad ir mes turėtume tas pačias teises pagal įstatymą, – sakė M. Poonkasetwattana. – Esu dėkingas bendruomenei, kuri, nepaisant daugybės kliūčių, nenuleido rankų“.
„Neabejotina, kad Tailandas gavo ekonominės naudos iš savo kaip LGBTQI rojaus reputacijos dėl turizmo, paslaugų sektoriaus ir vaikinų meilės serialų (Tailando televizijos serialų ir filmų žanras, kuriame pagrindinis dėmesys skiriamas romantiniams santykiams tarp vaikinų. Šie serialai itin išpopuliarėjo tiek Tailande, tiek užsienyje, – jarmo.net). Kuo įvairesnė visuomenė, tuo ji laimingesnė ir produktyvesnė. Neseniai priėmus LGBTQI santuokų lygybės įstatymo projektą, atėjo laikas Tailandui priimti ir didžiuotis LGBTQI bendruomene kaip viena iš savo stiprybių“, – pridūrė jis.
Žinoma LGBTQ teisių aktyvistė Tailande Nada Chaiyajit antrino apibūdindama įstatymą kaip „perversmą“.
„Nors įstatymas turi tam tikrų trūkumų, pavyzdžiui, jame išlaikoma binarinė „tėvo/motinos“ terminologija, o ne labiau įtraukianti „pirminio tėvo“, kurią siūlė aktyvistai, tai vis tiek yra svarbus žingsnis į priekį. Santuokų lygybės įstatymas užtikrina teisinį pripažinimą ir apsaugą įvairioms šeimoms, o LGBTIQAN+ asmenims suteikia galimybę naudotis tomis pačiomis teisėmis ir orumu kaip ir heteroseksualioms poroms santuokos ir šeimos kūrimo atžvilgiu“, – dėstė N. Chaiyajit
N. Chaiyajit teigė, kad įstatymas gali teigiamai paveikti milijonų LGBTQ+ žmonių gyvenimus Tailande, nes paskatins teigiamą visuomenės nuomonę, sumažins diskriminaciją ir užtikrins jų teises. Pasak jos, tai bus stiprus signalas, jog visi asmenys, nepriklausomai nuo jų seksualinės orientacijos, lytinės tapatybės, lyties raiškos ir lyties požymių, nusipelno lygaus požiūrio pagal įstatymą.
N. Chaiyajit pabrėžė, kad darbas toli gražu nesibaigė, ir akcentavo, jog aktyvistai ir organizacijos turi toliau judėti LGBTQ+ teisių užtikrinimo linkme.
Ji išskyrė, kad svarbu siekti tolesnių reformų, pavyzdžiui, visiškai neutralios lyties atžvilgiu kalbos vartojimo tėvystėje, ir užtikrinti, kad religiniai prieštaravimai netrukdytų įstatymo įgyvendinti.