Lietuvoje minint Laisvės gynėjų dieną atgimsta diskusijos apie žmogaus teisių padėtį šalyje.
Vyčio Mikašausko nuotr. |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
Žinomas režisierius Romas Zabarauskas, dėkodamas laisvės gynėjams už laisvę, pabrėžė besitęsiančią diskriminaciją prieš homoseksualius žmones ir ragino nepamiršti, jog potraukis tai pačiai lyčiai yra normalus reiškinys, cituodamas prie Televizijos bokšto žuvusio didvyrio sūnaus, psichologo žodžius.
Tuo metu psichiatras Dainius Pūras paragino neaukoti žmogaus teisių bei laisvių net ir egzistuojant išorės grėsmei. Jo teigimu, laisvės gynėjai kovojo ne už bet kokią, o už demokratiją ir pagarbą kiekvienam žmogui puoselėjančią Lietuvą.
Režisierius R. Zabarauskas sausio 13-ąją pasidalijo „viena iš svarbių laisvės žinučių“.
„Sausio 13 primena apie besikeičiantį ir vis sugrįžtantį Rusijos terorą. Ačiū už laisvę ir džiaugiuosi, kad šiandien padedame ją ginti Ukrainai.
Negaliu paneigti, jog būnant homoseksualiu Lietuvoje, valstybinės progos man kelia dviprasmiškus jausmus. Žinoma, esame laisvi ir visi atsakingi už savo šalies progresą. Esu patriotiškas ir man tai yra svarbu. Tuo pačiu, neišvengiamai prisimenu, jog esu antrarūšis pilietis, ir sunku suprasti, kodėl mūsų šalyje taip ilgai nepavyksta įveikti neapykantos.
Įsikvepiu prie Televizijos bokšto 1991 m. žuvusio Apolinaro Juozo Povilaičio sūnaus, psichologo ir Vaikų linijos vadovo dr. Roberto Povilaičio žodžiais (2022): „Manau, kad mes, suaugusieji, privalome daryti viską, kad jauni žmonės neturėtų augti smerkimo ir gėdinimo atmosferoje. Priešingai, mes turime sklaidyti mitus ir skleisti žinią, kad potraukis savo lyties asmenims yra normalus dalykas, kaip ir kairiarankiškumas.“
Man tai – viena iš svarbių laisvės žinučių“, – „Facebook“ paskyroje rašė R. Zabarauskas.
Atminimo laužų uždegimo ceremonija Nepriklausomybės aikštėje | Seimo kanceliarijos/Olgos Posaškovos nuotr. |
O štai psichiatras Dainius Pūras teigė, kad šiandien kaip niekada svarbu kalbėti apie vienybę.
„Bet ar esame susitarę – kokių vertybių pagrindu siekiame vienybės? Dabar, kai esama realios grėsmės iš išorės, lengviausia telkti tautą nacionalizmo pagrindu ir visas kitas vertybes paskelbti mažiau svarbiomis.
Bet kuo tokiu atveju skirsimės nuo autoritarinių režimų, pateisinančių panieką kiekvieno žmogaus teisėms ir laisvėms šūkiu „tėvynė pavojuje“?
Ar tai reiškia, kad aukosime pilietinės visuomenės audinio kokybę, žmogaus teises ir laisves, kurios yra demokratijos ir sveikos visuomenės pagrindas? Kelių kartų laisvės gynėjai kovojo už ne bet kokią Lietuvą, o už laisvajam pasauliui priklausančią, demokratiją ir pagarbą kiekvienam žmogui puoselėjančią Lietuvą“, – „Facebook“ paskyroje rašė D. Pūras.
Šios diskusijos vyksta minint 33-ąsias tragiškų sausio 13-osios įvykių metines. Tą naktį, 1991-aisiais, Sovietų Sąjungos kariniams daliniams bandant užimti Vilniaus televizijos bokštą žuvo 14 taikių laisvės gynėjų, o šimtai buvo sužeisti. Šie įvykiai tapo lemiamu lūžiu kovoje už Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą, pademonstravę nepalaužiamą tautos ryžtą ginti savo laisvę. Sausio 13-oji kasmet minima kaip Laisvės gynėjų diena, pagerbiant žuvusiųjų atminimą ir primenant apie trapią, bet gyvybiškai svarbią laisvės dovaną, kurią turime branginti ir puoselėti.