Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Jūratė Juškaitė skelbia, kad kartu su leidykla „Lapas“ žmones kviečia tapti istorinės knygos „Gintarinė širdis“ bendraleidėjais.
„Gintarinės širdies“ autorė, rašytoja Neringa Dangvydė Macatė | A. Didžgalvio/LGL nuotr. |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
„Kartu su leidykla „Lapas“ norime sugrąžinti „Gintarinę širdį“ skaitytojams, suteikiant galimybę laisve ir kūryba tikintiems žmonėms tapti šio proceso dalimi. Visi, paaukoję pasirinktą sumą, taps knygos bendraleidėjais ir bus įvardyti bendraleidėjų skiltyje knygoj“, – ketvirtadienį „Facebook“ paskelbtame pranešime teigė J. Juškaitė.
Konstitucinis Teismas praėjusiais metais priėmė nutarimą, kuriuo pripažino, jog įstatymo nuostata, pagal kurią draustas šviesios atminties rašytojos Neringos Dangvydės pasakų knygos „Gintarinė širdis“ platinimas, prieštarauja Konstitucijai.
„Kai prieš daugiau nei dešimtmetį a. a. Neringa Dangvydė Macatė debiutavo pasakų rinkiniu „Gintarinė širdis“, jos pasakos kvietė į stebuklingą pasaulį, kuriame visi veikėjai vienodai svarbūs, nepriklausomai nuo odos spalvos, negalios, seksualinės orientacijos ar tautybės.
Neringa visada sakydavo, kad visos jos pasakos jai vienodai svarbios. O tai, kad knyga buvo uždrausta ir Neringai teko dalyvauti teismų maratone dėl princesės ir batsiuvio dukros bei karaliaus sūnaus ir siuvėjo meilės, jai atrodė visiškas nesusipratimas“, – teigė J. Juškaitė.
N. Dangvydės knyga „Gintarinė širdis“ buvo išleista 2013 m. Pasakų rinkinys sukėlė audringas diskusijas visuomenėje dėl aprašytos homoseksualių porų meilės ir dėl to Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos sprendimu knyga pripažinta daranti žalą vaikams iki 14 metų.
Lietuvos edukologijos universitetas (LEU), išleidęs, o vėliau sustabdęs knygos platinimą, ją pavadino „angažuota homoseksualizmo propaganda“.
Ūla Ambrasaitė, M. Mireckaitės nuotr. |
„Gintarinės širdies“ uždraudimas anuomet man sukėlė didžiulį neteisybės jausmą – kaip gali kažkas, ypač mūsų pačių laisvai išrinkta valdžia, leisti sau drausti literatūrą (pasakas!), ypač kai jos kalba apie empatiją, meilę ir žmogiškumą plačiąja prasme.
Todėl džiaugiuosi, kad pagaliau Konstitucinis Teismas pripažino, jog Nepilnamečių apsaugos įstatymo dalis, pagal kurį knyga buvo išimta iš prekybos, prieštarauja Konstitucijai. Tą progą norime paminėti nauju „Gintarinės širdies“ leidimu. O tam, kad jis būtų įmanomas – kviečiu iniciatyvą paremti ir tokiu būdu tapti knygos atgimimo bendraleidėjais.
Tikiu, kad šis naujas leidimas vėl primins, jog turime teisę jaustis saugiai, bent jau sau artimiausioje aplinkoje“, – prie akcijos prisidėti kviečia leidyklos LAPAS įkūrėja ir vadovė Ūla Ambrasaitė, skelbia manoteises.lt
2023 m. sausį EŽTT paskelbė verdiktą, jog Lietuva pažeidė Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijoje užtikrintą saviraiškos laisvės principą.
Po Lietuvos žmogaus teisių centro paskelbtos žinios apie „Gintarinės širdies“ atgimimą ir kvietimą prisidėti prie knygos išleidimo, viešojoje erdvėje pasirodė LGBTQ+ aktyvistų ir jų rėmėjų raginimai paaukoti leidybai.
„Aš noriu, kad mano vaikai gyventų šviesesniame pasaulyje, kur kiekvienas svarbus! Aš jau paspaudžiau tą mygtuką, kviečiu ir jus nors maža dalele prisidėti prie šios knygos perleidimo“, – „Facebook“ rašė organizacijos „Mamos už LGBTQ+ vaikus“ viena įkūrėjų Lina Plieniūtė.
„Ačiū a. a. Neringai Dangvydei Macaitei už nuostabų pasaulį, kurio atgimimo, deja, bet jau ji nepamatys. Bet mes galime prisidėti prie to, kad ši knyga gyvuotų kaip elementaraus žmogiškumo simbolis“, – ragino Violeta Tamelytė.
„Atsimenate, kaip ėmė ir uždraudė šią knygą Lietuvoje? Nes knygoje buvo paminėta princesių meilė?
Tai visai neseniai buvo paskelbtas teismo nuosprendis, kad knyga nebecenzūruojama ir vėl gali būti leidžiama Lietuvoje!
Liūdna, kad knygos autorė jau nebegali džiaugtis išlaisvinta knyga – tačiau leidykla „Lapas“ su Lietuvos žmogaus teisių centru tęsia autorės darbą ir renka lėšas knygos perleidimui!
Tai reiškia galimybę tapti šios knygos bendraleidėjais*omis!
Padarom gerą darbą? Atstatom teisybę ir išleidžiam knygą dar kartą į dienos šviesą? Tik šįkart knyga nebus cenzūruojama“, – kvietė lytiškumo ugdytoja Akvilė Giniota.
Europarlamentaras Dainius Žalimas pabrėžė – teisingumas turi nugalėti.
„Lietuvos žmogaus teisių centras ir Leidykla „Lapas” renka lėšas reikalingas iš naujo, be cenzūros, išleisti Neringos Dangvydės-Macatės knygą „Gintarinė širdis“, kuri buvo grubiai cenzūruota, prisidengiant antikonstitucine ir prieštaraujančia Europos žmogaus teisių konvencijai Lietuvos įstatymo nuostata.
Knygos leidybai reikia 10 tūkst. Eur ir prie šio kilnaus tikslo galime prisidėti visi! Visos pajamos, uždirbtos iš knygos pardavimų, bus skirtos NVO edukacinėms veikloms prieš patyčias remti.
Išleista Neringos Daugvydės-Macatės knyga būtų pats geriausias autorės, kuri, deja, nesulaukė jai palankių teismų sprendimų, atminimo įamžinimas. Lietuva be patyčių ir netolerancijos – tokia jos vizija.
Tapkite šios legendinės knygos bendraleidėju!“ – skatino D. Žalimas.
Žmogaus teisių portalas manoteises.lt rašo, kad visi fiziniai ir juridiniai asmenys, paaukoję pasirinktą sumą, taps knygos bendraleidėjais ir bus įvardyti bendraleidėjų skiltyje knygoje.