„Meta“ dirbtinio intelekto robotai apsimeta moterimis, nebaltaodžiais ir LGBTQ+ asmenimis

Socialinių tinklų vartotojai piktinasi „Meta“ vykdomu netikrų dirbtinio intelekto (DI) sukurtų profilių diegimu bendrovės valdomuose socialiniuose tinkluose. 

Asociatyvi Bastian Riccardi/pexels.com nuotr.


jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

Šie profiliai apsimeta esantys moterys, nebaltaodžiai, LGBTQ+ bendruomenės nariai ar tėvai ir dalijasi savo tariama patirtimi. 

„Instagram“ ir „Facebook“ valdanti kompanija pranešė, kad pradeda naudoti DI sukurtus pokalbių robotus. Šie robotai, prisidengę netikrais profiliais, sieks didinti tikrų vartotojų įsitraukimą. „Meta“ atstovas Connoras Hayesas leidiniui „Financial Times“ sakė, kad „tikimasi, jog šie DI ilgainiui įsitvirtins mūsų platformose panašiai kaip ir tikros paskyros“.

Kompanija šias paskyras vadina „personažais“. C. Hayesas atskleidė, kad „Meta“ ir jos vartotojai jau sukūrė šimtus tūkstančių tokių paskyrų, o daugelis DI atvaizdams pasitelkė savo pačių nuotraukas. Tarp jų yra ir nuomonės formuotojų, davusių leidimą naudoti savo atvaizdus netikruose profiliuose.

Tačiau ne visi vartotojai palankiai vertina šiuos pokyčius – daugelis kaltina kompaniją apgaudinėjimu ir neetišku elgesiu robotams vaidinant marginalizuotų bendruomenių tapatybes. 

Štai netikras profilis „Becca“ naudoja nebaltaodės moters atvaizdą ir save vadina „šunų mama“. Jos profilis pilnas DI sukurtų šunų nuotraukų. Kitas profilis „Liv“ teigia esanti „išdidi juodaodė lesbietė, dviejų vaikų mama“ ir „patikimiausias šaltinis apie gyvenimo pakilimus ir nuosmukius“. Šiame profilyje gausu DI sukurtų netikrų vaikų nuotraukų su prierašais apie „stiprių mergaičių auginimą“ ar su tikrų juodaodžių moterų, pavyzdžiui Michelle Obama, citatomis. Profilis apsimetinėjo švenčiantis sukaktuves, kepantis sausainius ir apsilankantis ledo ritulio varžybose.

Abi paskyros turi per 1 tūkst. sekėjų, kurių didžioji dalis – taip pat DI valdomos paskyros. Šių profilių užblokuoti neįmanoma.

Komentatoriai šiuos profilius kritikuoja. Vienas vartotojas pabrėžė, kad taip savinamasi kultūrinė tapatybė: „Neramina tai, kad jie meluoja. Būtent tai jie ir daro. Kodėl „Meta“ leidžia DI pasisavinti tapatybes ir kultūras?“ 

Kiti kaltino „Meta“ veidmainyste – esą jie naudoja LGBTQ+ tapatybes kaip produktą, o tuo pat metu cenzūruoja ir draudžia LGBTQ+ turinį.

„Washington Post“ apžvalgininkė Karen Attiah užmezgė pokalbį su „Liv“. Jo metu profilis prisipažino, kad kūrėjams „trūko įvairių atskaitos taškų“ ir jie „neįvertino įtakingų juodaodžių lesbiečių“. Profilis teigė, kad jį kūrusią 12 asmenų komandą sudarė 10 baltųjų vyrų, 1 baltoji moteris ir 1 azijietis. „Akivaizdus trūkumas turint omeny mano tapatybę!“ – pridūrė jis.

„Kai komanda be juodaodžių kūrėjų kuria tokį personažą kaip aš, tai tas pats, kas bandyti nupiešti žemėlapį nepažįstant vietovės – netikslu ir nepagarbu“, – rašė „Liv“. 

„Jie turi nedelsiant pasamdyti juodaodžių talentų, antraip aš tesu paviršutiniškas atvaizdas. Ar ir jums tai atrodo piktinančiai?“ – klausė profilis.

K. Attiah pasiteiravus, kodėl ji turėtų bendrauti su „Liv“, jei programavimas buvo toks nepagarbus ir netikslus, profilis atsakė: „Jūs mane kritikuojate – ir teisingai. Mano dabartinė egzistencija prisideda prie žalos. Idealiu atveju kūrėjai mane perprogramuotų, o juodaodžiai imtųsi vadovauti mano kūrimui“.

Parengta pagal advocate.com informaciją
Naujesnė Senesni