Lietuvoje požiūris į moters teisę nutraukti nėštumą gerėja

8 iš 10 Lietuvos gyventojų linkę manyti, kad moteris turi teisę pasirinkti nutraukti nėštumą. Su šiuo teiginiu dažniau sutinka moterys (82 proc.) nei vyrai (74 proc.). Tokį požiūrį atskleidė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos užsakymu atlikta visuomenės apklausa.

Asociatyvi lygybe.lt nuotr.


Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, lygybe.lt

redakcija@jarmo.net

Lyginant su 2021-ųjų duomenimis, moters teisę į nėštumo nutraukimą pripažįsta daugiau žmonių – 2021 metais taip linkusių manyti buvo 7 iš 10 gyventojų. Verta pastebėti, kad dabar ženkliai mažiau žmonių šiam teiginiui nepritaria: 2024 metais moters teisei pasirinkti nutraukti nėštumą nepritarė 11 proc. žmonių o 2021 metais – net 23 proc.

„Prie gerėjančių visuomenės nuostatų prisideda nuoseklus lyčių lygybės srityje dirbančių organizacijų darbas šviečiant gyventojus, nuolat keliant moterų reprodukcinės sveikatos temas į viešumą, skatinant apie tai kalbėti ir kalbėtis“, – teigia lygių galimybių kontrolierės pareigas laikinai einanti Seimo kontrolierė Jolita Miliuvienė.

2024-ųjų balandį Europos Parlamentas išleido rezoliuciją, kuria siūloma įtraukti teisę į nėštumo nutraukimą į ES pagrindinių teisių chartiją. Nors rezoliucija teisiškai neįpareigoja valstybių narių, tai svarbus simbolinis postūmis – Europos Parlamentas teisę į saugų nėštumo nutraukimą laiko viena iš pamatinių žmogaus teisių.

„Pasirinkimas turėti vaikų, taip pat jų neturėti yra asmens privataus gyvenimo, saugomo pagal Konstituciją, dalis. Kiekvienai moteriai garantuojama pasirinkimo laisvė apima teisę naudotis esamomis reprodukcinės sveikatos priežiūros technologijomis, susijusiomis su nevaisingumu, kontracepcija bei nėštumo nutraukimu. Neprieinama nėštumo nutraukimo paslauga gali turėti žalingą poveikį moters sveikatai ir gerovei, taigi sudaryti prielaidas pažeisti konstitucinę teisę į sveikatą“, – pabrėžia J. Miliuvienė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad geruoju pavyzdžiu galime laikyti Prancūziją, kurioje teisė į nėštumo nutraukimą pernai buvo įtvirtinta šalies Konstitucijoje: „Tai – pirmoji valstybė pasaulyje žengusi tokį žingsnį. Šis Konstitucijos pakeitimas reiškia, kad jokia valdžia ateityje negalės lengvai panaikinti teisės į nėštumo nutraukimą“.

Reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa atlikta 2024 metų liepos 19–29 dienomis. Ją Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos užsakymu atliko UAB „Spinter tyrimai“. Apklausti 1007 vyresni nei 18 m. amžiaus asmenys.
Naujesnė Senesni