Komisiją pasiekė psichiatro, „gydžiusio“ homoseksualumą, skundas: siekia panaikinti Bioetikos komiteto sprendimą

Iš darbo atleistas gydytojas Aleksandras Alekseičikas Kirinovas mėgina išsiplauti savo mundurą – jis nesutinka su Bioetikos komiteto sprendimu, kuriuo buvo pripažintas pažeidęs etiką, ir pateikė skundą.

Aleksandras Alekseičikas Kirinovas | Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro nuotr.


jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

Administracinių ginčų komisiją pasiekė psichiatro skundas, jis buvo svarstytas sausio 2-ąją. Biotetikos komiteto sprendimą prašoma pripažinti neteisėtu.

Jarmo.net gavo skundo kopiją, bet dokumento turinio nuspręsta viešai neatskleisti iki kol nebus priimtas procesinis sprendimas.

Jarmo.net primena, kad psichiatras A. Alekseičikas Kirinovas buvo atleistas iš darbo Vilniaus miesto psichikos sveikatos centre (VMPSC) Bioetikos komitetui priėmus jam nepalankų sprendimą dėl viešų pasisakymų homoseksualių asmenų atžvilgiu.

Asociatyvi freepik.com nuotr.

Bioetikos komitetas 2024 m. liepą gavo portalo jarmo.net atstovo bei Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kreipimusis su prašymu įvertinti A. Alekseičiko Kirinovo viešų pasisakymų atitiktį etikos reikalavimams, kai interviu leidiniui „Šiaurės Atėnai“ publikuotame straipsnyje „Noriu, kad jūs mano tušinuką paimtumėte vienu pirštu“ gydytojas pareiškė, jog sovietmečiu „gydydavo“ homoseksualumą hipnozės ir įtaigos būdu, sakydavo homoseksualiems pacientams, kad jie yra „nedasivystę“, bei teigė: „Aš taip pat į juos žiūrėjau ir iki šiol žiūriu kaip į žmones, kurie turi problemų, nuo kurių jie kenčia, ir kuriems reikia padėti“.

Interviu ėmusiai mokslininkei, istorikei Rasai Navickaitei A. Alekseičikas Kirinovas pasakė: „Va tuoj, parodysiu jums, kad jūs esate nepilnavertė ir homoseksualistė“. Į klausimą, ko išmoko iš savo homoseksualių pacientų, gydytojas atsakė: „Na dar išmokau, kaip žmogus gali kentėti dėl savo homoseksualizmo“.

Interviu metu psichiatras taip pat išsakė teiginį: „Homoseksualus žmogus negali mylėti vaikų, neturi šansų jų pamilti“.

Be to, interviu portalui lrt.lt 2024 m. liepos 3 d. publikuotame žurnalistės Domantės Platūkytės straipsnyje „Šoką sukėlę psichiatro žodžiai: homoseksualumas – iškrypimas, „padedu“ žmonėms ir šiandien“, paklaustas, kokia jo pozicija apie homoseksualumą, gydytojas nurodė, kad tai sutrikimas, ir teigė konsultuojantis pacientus dėl to ir šiuo metu: „Daugumą mano žmonių – dabar jų labai mažai, negaliu pasakyti, kad aš specialiai gydau homoseksualumą arba kokį nors kitą sutrikimą, bet būna, kad aš konsultuoju, – konsultuoju dėl to, kad jie nori vis tik būti auksiniame viduryje. Aš padedu“.

SAM kreipimesi nurodė, kad remiantis interviu portalui lrt.lt manytina, kad psichiatras į homoseksualumą žvelgia kaip į sutrikimą, homoseksualius žmonės laiko neišsivysčiusiais ir dabar konsultuoja asmenis dėl homoseksualumo ir galimai taiko konversijos terapiją. SAM kreipimesi prašė Bioetikos komiteto įvertinti, ar A. Alekseičiko Kirinovo pasisakymai ir veiksmai atitinka gydytojams keliamus profesinės etikos principų reikalavimus.

Pats gydytojas Bioetikos komitetui aiškino, kad interviu leidiniui „Šiaurės Atėnai“ ėmusi Rasa Navickaitė, prieš publikuodama straipsnį, jo su tekstu nesupažindino, taip pat nurodė, jog straipsnyje nurodyti „ne jo žodžiai, mintys, argumentai“, o straipsnio tekstas neatitinka jo „asmenybės dvasios“, pasaulėžiūros, vertybių ir nuostatų, jis jaučiasi esąs nesuprastas ir klaidingai interpretuotas. Dėl savo pasisakymų portale lrt.lt A. Alekseičikas Kirinovas paaiškinimo nepateikė.

Komitetas konstatavo, kad leidinio „Šiaurės Atėnai“ bei portalo lrt.lt straipsniuose psichiatro išsakyti teiginiai homoseksualių asmenų atžvilgiu neparemti įrodymais grįstos medicinos žiniomis, visuomenės buvo suprasti kaip diskriminuojantys homoseksualius asmenis, patologizuojantys homoseksualumą bei neatitinka Lietuvos gydytojo profesinės etikos kodekse ir VMPSC Darbuotojų elgesio kodekse įtvirtintų etikos principų. 

A. Alekseičikas Kirinovas buvo informuotas, kad komitetas negali vertinti žiniasklaidoje pateikiamos informacijos atitikimo žurnalistų ir leidėjų etikos reikalavimams, todėl dėl leidinyje „Šiaurės Atėnai“ išspausdintame straipsnyje „Noriu, kad jūs mano tušinuką paimtumėte vienu pirštu“ išsakytų minčių galimai netinkamo pateikimo ir klaidingos interpretacijos bei išankstinio straipsnio teksto nesuderinimo rekomendavo jam kreiptis į Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybą.
Naujesnė Senesni