ETT: traukinių bendrovės negali reikalauti keleivių nurodyti savo lyties

Europos Teisingumo Teismas (ETT) priėmė sprendimą, kad Prancūzijos geležinkelių bendrovė nebegali reikalauti keleivių atskleisti savo lytį perkant bilietus. Šis nutarimas turės įtakos visai ES.

Asociatyvi freepik.com nuotr.


jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

Ieškinį prieš valstybinę Prancūzijos geležinkelių bendrovę SNCF dėl jos taikomos prievolės nurodyti su lytimi susijusius duomenis 2021 metais pateikė Prancūzijos LGBTQ+ bendruomenės teisių gynėjų organizacija „Mousse“ 

Byloje nagrinėta SNCF praktika, kai perkant bilietus keleiviai buvo verčiami rinktis iš kreipinių „ponas“ arba „ponia“, neturėdami galimybės atsakyti neutraliai.

„Mousse“ teigimu, tai diskriminavo translyčius ir nebinarios lyties tapatybės asmenis, o lytinės tapatybės duomenų rinkimas parduodant traukinio bilietus prieštarauja Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) nuostatoms.

SNFC ir Prancūzijos duomenų apsaugos tarnyba NCIL tvirtino, kad „su mandagumu susijusių duomenų tvarkymas yra būtinas teisėtų interesų labui“.

Liuksemburgo teisėjai konstatavo, kad „reklamos pritaikymas pagal asmens lytinę tapatybę, nuspėjamą iš mandagumo formos, nėra nei neišvengiamai būtinas, nei esminis, kad būtų įmanoma tinkamai vykdyti sutartį“.

Teisėjai pridūrė, kad bendrovės galėtų į keleivius kreiptis ir „bendrinėmis mandagumo frazėmis“.

„ETT sprendimas žymi esminį valstybės ir piliečių santykių pokytį“, – teigė „Mousse“ teisininkas Etienne Deshoulières.

„Binarinis lyčių skirstymas įstatymuose ilgą laiką buvo pamatinis akmuo sistemos, diskriminuojančios seksualines ir lytines mažumas. Jei šio teisinio skirstymo neliks, išnyks ir daugybė teisinės diskriminacijos apraiškų. Tai reikštų dešimtmečius trukusio kovos už LGBTQ+ teises vainikavimą“, – pridūrė jis.

„Transgender Europe“ patarėjas Richard Köhler tikino, kad „apie 65 procentus translyčių žmonių Europoje įvardija save kaip nebinarinius“ ir yra „priversti klaidžioti sistemose, neatitinkančiose jų tapatybės“.

„Ši byla rodo žingsnį pirmyn: mažiau popierizmo, mažiau griežto skirstymo į dvi lytis. Ateityje ES teisė pagaliau pripažins ir gins nebinarinių ir translyčių žmonių gyvenimus. Jaunoji karta nenusipelno nieko menkesnio“, – kalbėjo jis.

Tuo tarpu ILGA-Europe atstovė Marie-Hélène Ludwig sakė: „Šis sprendimas yra be galo svarbus siekiant sustabdyti diskriminaciją dėl lytinės tapatybės, kurią patiria nebinarios lyties tapatybės asmenys ir visi kiti, nepritampantys prie griežto skirstymo į dvi lytis ir kasdienybėje priversti rinktis iš dviejų variantų, neatitinkančių jų tapatybės. Šis teismo sprendimas turės platų atgarsį, nes jame nedviprasmiškai teigiama, kad rinkti lyties žymas, kai tai nėra neišvengiamai būtina, yra ne tik neteisėta, bet ir gali būti diskriminuojanti praktika“.

Parengta pagal thepinknews.com informaciją
Naujesnė Senesni