Laisvės partijos pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius pareiškė, kad kritika Agnei Širinskienei, palikusiai „Nemuno aušros“ frakciją ir prisijungusiai prie demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“, nukreipta ne į politikės veiksmus, o į jos asmenį. Jis ragino šią politikę kritikuoti ne dėl jos lyties ar išvaizdos.
Agnė Širinskienė | Viktorijos Chornos/lrs.lt nuotr. |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
Kvietė „nepasiduoti chamizmui“
Pasak buvusio parlamentaro, naujiena apie A. Širinskienės sprendimą palikti „Nemuno aušrą“ yra aktuali, mat esą Seimo narė parodo, „kiek vertos jos teisuoliškumu persmelktos idėjos“, bei tai, kad „jos politinis veikimas akivaizdžiai yra grindžiamas ne idėjomis ar vertybėmis, o elementariu išskaičiavimu“, tačiau kritikos jai neturėtų lydėti pastabos apie jos lytį ar išvaizdą.
„Agnės Širinskienės kritika viešojoje erdvėje dažnai tampa nukreipta ne į politikės veiksmus, o tiesiogiai į jos asmenį. „Agnieška“, „Agnytė“, „braškė“ tampa šią kritiką lydinčiais leitmotyvais. Manau, kad tai yra klaida, nes, pasikinkydami tokius epitetus, mes tiražuojame tuos pačius (Remigijaus) Žemaitaičio pezalus, kuriuos jis verčia nauja chamizmo norma Lietuvos politikoje.
Kad ir koks nesimpatiškas man būtų Agnės Širinskienės asmuo, turiu vis tik pripažinti, kad šiam instinktui iš pradžių nevalingai pasidaviau ir aš. Kritika politikei dėl jos veiksmų neturi tapti kritika moteriai dėl jos lyties ar išvaizdos. Todėl kviečiu visus – įskaitant save patį – nepasiduoti chamizmui, politinių oponentų „tujinimui“, moterų politikoje žeminimui ir pravardžių klijavimui“, – antradienį „Facebook“ paskyroje išplatintame pareiškime pažymėjo T. V. Raskevičius.
Įtampa tarp A. Širinskienės ir „Nemuno aušros“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio tvyrojo jau kurį laiką. Politikė partijos pirmininką kaltino vienasmeniais sprendimais, teigė informaciją, pavyzdžiui, tai, ką ketinama siūlyti į ministro postą, neretai sužinanti iš žiniasklaidos, o ne tiesiogiai. Tiesa, prieš didžiąsias metų šventes R. Žemaitaitis paneigė gandus, kad A. Širinskienė palieka partiją, nors pastaroji buvo pareiškusi, kad turės „apie ką galvoti per Kalėdas“
„Aš Agnę liūdinu? Ne, aš Agnę labai myliu, ji mano braškė yra“, – tąkart aiškino R. Žemaitaitis, skelbia LNK žinios.
Apie šį epitetą į A. Širinskienę tąkart ne kartą juokavo ir T. V. Raskevičius.
Momentinė ekrano kopija |
Kova prieš partnerystę
A. Širinskienė ir T. V. Raskevičius yra ne kartą susiginčiję dėl LGBTQ+ bendruomenei opių klausimų, tokių kaip Partnerystės įstatymas, vėliau pervadintas civiline sąjunga, taip pat ir „gėjų propagandos“ draudimo panaikinimo. Pastaroji nuostata Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatyme, kuria cenzūruotas su LGBTQ+ susijęs turinys viešojoje erdvėje, praėjusių metų pabaigoje buvo panaikinta Konstitucinio Teismo.
2022 m. A. Širinskienė pasiūlė iš Seimo sesijos darbų programos išbraukti Partnerystės įstatymą, argumentuodama tuo, kad Rusijos karo prieš Ukrainą kontekste nereikia skaldyti visuomenės. Tąkart parlamentarės pasiūlymui Seimas nepritarė – įstatymas darbų programoje liko. Tuometinis Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas T. V. Raskevičius pareiškė, kad visuomenę skaldo ne Partnerystės įstatymas, o pati A. Širinskienė.
Tomas Vytautas Raskevičius | Viktorijos Chornos/lrs.lt nuotr. |
Su pasiūlymu iš rudens sesijos darbotvarkės išbraukti partnerystę, tąkart jau pavadintą Civilinės sąjungos įstatymu, A. Širinskienė grįžo ir 2023 m., teigdama, kad nereikia „dirginti visuomenės“, tačiau parlamentarai vėl nepritarė jos idėjai.
Tiesa, 2024 m. A. Širinskienė turėjo progą atšvęsti pergalę – Seimas jau pritarė jos pasiūlymui Civilinės sąjungos įstatymo projektą, kuriuo siekta įteisinti tos pačios lyties porų partnerystę, išbraukti iš pavasario darbų programos. Dėl to tuometinis Seimo vicepirmininkas Vytautas Mitalas valdančiąją koaliciją pavadino „šiaudine“, apgailestaudamas, kad ši negali laikytis principinių sprendimų.
Bet 2024 metų rudens sesijoje A. Širinskienės siūlymui atidėti Civilinės sąjungos įstatymo klausimą į šoną Seimas nepritarė. Visgi civilinės sąjungos praėjusios kadencijos Seime priimti taip ir nepavyko.
Ne kartą kreipėsi į etikos sargus
2021 m. A. Širinskienė apskundė Seimo Etikos ir procedūrų komisijai T. V. Raskevičių ir Žmogaus teisių komiteto posėdį. Seimo etikos sargams politikė teigė, kad organizuodamas posėdį T. V. Raskevičius nesilaikė etikos, nes klausimo „Dėl situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre“ svarstymas buvo surengtas uždarai.
„Vesdamas posėdį ir pareikalaudamas išjungti transliaciją komiteto pirmininkas T. V. Raskevičius nepateikė jokių motyvų, kam to reikėjo. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro veikla svarbi visai visuomenei, ten atliekami ypatingi, išskirtinę vertę mūsų istorijai turintys tyrimai, tad yra nenormalu, kai apie centrą diskutuojama už uždarų durų, pasislėpus nuo visuomenės ir nepateikiant motyvų, kodėl tai daroma“, – teigė A. Širinskienė.
Etikos sargai paskelbė verdiktą, kad T. V. Raskevičius jokių nuostatų nepažeidė.
Kai 2022 m. A. Širinskienė pateikė pasiūlymą išbraukti partnerystę, T. V. Raskevičius kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją kaltindamas politikę tuo, jog jos iniciatyva yra ribojamas jo kaip Seimo nario mandatas.
„Manau, kad tokie Seimo narės veiksmai yra mažų mažiausiai neetiški, todėl dėl to kreipiausi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją. Manau, kad Širinskienės siūlymai išbraukti mano teikiamus projektus iš Seimo sesijos darbų programos riboja mano Seimo nario mandatą ir kliudo man dirbti mano tiesioginį darbą. Būtent, darbą, kad Lietuvoje būtų daugiau laisvės ir mažiau putiniškos ideologijos ir kremliaus propagandos. Pažiūrėsim, kas iš to išeis“, – savo „Facebook“ paskyroje rašė T. V. Raskevičius.
Tąkart tyrimo nuspręsta nepradėti.
2023 m. gavo Seimo narių, tarp jų – ir Agnės Širinskienės, skundą dėl T. V. Raskevičiaus žodžių Petrui Gražuliui, kuris aiškinosi Seimo apkaltos komisijoje. T. V. Raskevičiaus žodžiai buvo pripažinti neatitinkantys Valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtinto pagarbos žmogui ir valstybei principo, kai politikas paklausė P. Gražulio, neigusio, kad spustelėjo balsavimo mygtuką už kitą Seimo narį, aš šis tiki stebuklais. P. Gražuliui atsakius, kad jis krikščionis ir stebuklais tiki, T. V. Raskevičius į tai sureagavo fraze: „Tai Jėzus Kristus tą mygtuką ir spaudė“.
Partija išplatino pareiškimą
Antradienį paaiškėjus, kad A. Širinskienė prisijungė prie demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ palikusi „Nemuno aušrą“, socialiniuose tinkluose Laisvės partija išplatino pareiškimą.
„Meilė trunka vienerius rinkimus?
Šįryt po audringų dvejonių Agnė Širinskienė pranešė, kad tolimesnes politines aušras pasitiks nebe prie Nemuno, o tiesiog Vardan Lietuvos. Viena to priežasčių – Agnė nebenori tapatintis su „įvairių teistų žmonių aplinka”.
Ar tai pavėluotas Kalėdų stebuklas, priminęs Agnei jos krikščioniškąsias, pagarbos kiekvienam vertybes? Nes dar prieš mėnesį už antisemitizmą teisiamas partijos pirmininkas ir jo aplinka labai tiko“, – pastebi Laisvės partija.
Sprendimą išeiti iš „Nemuno aušros“ A. Širinskienė grindė galimybe dirbti toliau.
„Tikrai norėčiau ramiai ir konstruktyviai dirbti ir aš lieku valdančiojoje daugumoje su ta pačia Vyriausybės programa. Kitas motyvas, deja, bet ne toks smagus, man kelia daug klausimų ta įvairių teistų žmonių aplinka, su kuria aš nelabai norėčiau tapatintis“, – sakė A. Širinskienė.