Konstitucinis Teismas (KT) konstatavo, kad Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos viešosios informacijos poveikio įstatymo nuostata, draudusi skelbti informaciją apie LGBTQ+ nepilnamečiams, prieštarauja Konstitucijai.
Konstitucinis Teismas | Jarmo.net nuotr. |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
Į KT su prašymu įvertinti įstatymą anksčiau kreipėsi Teisingumo ministerija Europos Žmogaus Teisių Teismui paskelbus sprendimą byloje Macatė prieš Lietuvą, kuriame konstatuota, kad „gėjų propagandos“ draudimo tikslas – neleisti vaikams susipažinti su informacija, kurioje tos pačios lyties asmenų santykiai vaizduojami kaip lygiaverčiai skirtingų lyčių santykiams, pripažįstant tokią informaciją žalinga.
EŽTT sprendime padarė išvadą, kad buvo pažeista Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija.
Buvusi teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska trečiadienį išplatintame pareiškime pažymėjo, kad nuostata, prieštaraujanti Konstitucijai, nustoja galioti.
„Konstitucinis Teismas padarė aiškią ir nedviprasmišką išvadą – dabartinis Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos informacijos reguliavimas prieštarauja Konstitucijai! Ką tai reiškia praktikoje – reguliavimas draudžiantis informuoti apie vienalytes šeimas nebegalioja!“, – teigia E. Dobrowolska.
Politikė teigė, kad tai „mažas žingsnis teisiniame reguliavime ir didžiulė pergalė lygiateisiškumo ir orumo kiekvienam Lietuvoje link“.
Pradėjus vadovauti naujajam teisingumo ministrui Rimantui Mockui bei nuo ministerijos pastato nuėmus LGBTQ+ vėliavą, E. Dobrowolska pridūrė: „Vėliavas nuo ministerijos galima nuimti, bet laisvę atimti iš nepriklausomos Lietuvos žmonių – niekada“.
Į KT išaiškinimą sureagavęs žmogaus teisių apžvalgininkas Simonas Bartulis draudimą gretino su Rusijoje galiojančiu įstatymu, draudžiančiu skleisti informaciją apie LGBTQ+ nuo 2013 m.
„Pagaliau. Mes buvome vieni pirmųjų, įkėlusių šį „homoseksualumo propagandos draudimą“ į mūsų teisinę bazę. Dabar jau daug kam aišku, kaip tai smirdi anti-LGBTQ nuotaikomis, kurios dažnai skleidžiamos iš Rusijos.
Kai Seimas tai priėmė, man buvo 16 metų. Dabar tuoj bus 31. Įsivaizduokite: pusę savo gyvenimo gyvenai šalyje, kuri sako, kad vien kalbėjimas apie tokius žmones kaip aš kenkia vaikams ir todėl gali būti sankcionuojamas.
Turbūt sunku, nes nedaug žmonių su tuo susiduria. Net ir be įstatymo vykdymo, tai yra nusikaltimas prieš queer lietuvius ir jų traumavimas.
Ir mums prireikė teismo, kad tai pasakytų. Seimas, vėl kaip ir visad LGBTQ teisėse, buvo visiškai neįgalus, net kai ir įstatymą priėmę TS-LKD pradėjo keisti nuomonę. Tokios tos amžinos yra moralinių panikų dovanėlės“, – „Facebook“ paskyroje rašė S. Bartulis.
Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Jūratė Juškaitė akcentavo, kad ateityje priimti panašius draudimus nebus galima.
„Konstitucinis Teismas ką tik paskelbė, kad Nepilnamečių įstatymo nuostata, draudžianti skleisti informaciją nepilnamečiams apie tos pačios lyties šeimas ir bei tokius santykius, prieštarauja Konstitucijai.
Po šio nutarimo nuostata nustoja galios. O bandymai priimti panašias ateityje – negalimi.
Sveikinu Lietuvą, sveikinu LGBT+ bendruomenę!“ – džiaugėsi J. Juškaitė.
Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos viešosios informacijos poveikio įstatymas numatė, kad „Neigiamą poveikį nepilnamečių vystymuisi daranti viešoji informacija“ yra pripažįstama tokia informacija, kuria „kuria niekinamos šeimos vertybės, skatinama kitokia, negu Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse įtvirtinta, santuokos sudarymo ir šeimos kūrimo samprata“.