Štai ką buvęs JAV prezidentas Džimis Karteris nuveikė LGBTQ+ teisių labui

Buvęs JAV prezidentas Džimis Karteris, sulaukęs 100 metų, bus prisimenamas kaip LGBTQ+ bendruomenės sąjungininkas ir taikos, žmogaus teisių bei aplinkosaugos klausimų gynėjas, rašo thepinknews.com

Džimis Karteris bus prisimenama kaip LGBTQ+ bendruomenės sąjungininkas | Jarmo.net koliažas (Kongreso bibliotekos ir freepik.com nuotr.)


jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

39-asis prezidentas, Baltuosiuose rūmuose praleidęs vieną kadenciją nuo 1977 iki 1981 m., mirė savo namuose Pleinse, Džordžijos valstijoje, sekmadienį.

Demokratas Dž. Karteris – ilgiausiai gyvenęs prezidentas. Po mirties liko jo vaikai Džekas, Čipas, Džefas ir Eimė, taip pat 11 anūkų ir 14 proanūkių.

„Mano tėvas buvo didvyris ne tik man, bet ir visiems, kurie tiki taika, žmogaus teisėmis ir nesavanaudiška meile, – kalbėjo Čipas Karteris. – Mano broliai, sesuo ir aš dalijomės juo su visu pasauliu dėl šių bendrų įsitikinimų. Pasaulis yra mūsų šeima, o jis subūrė žmones ir mes dėkojame jums, kad pagerbiate jo atminimą ir toliau puoselėjate šiuos bendrus įsitikinimus“.

Prezidentas Džo Baidenas pavadino Dž. Karterį „nepaprastu lyderiu, valstybės veikėju ir humanitaru“.

„Su atjauta ir moraliniu aiškumu jis stengėsi išnaikinti ligas, puoselėti taiką, ginti pilietines ir žmogaus teises, skatinti laisvus ir sąžiningus rinkimus, suteikti pastogę benamiams ir visada užstoti silpniausius. Jis išgelbėjo, pakylėjo ir pakeitė žmonių gyvenimus visame pasaulyje. Jis buvo didaus charakterio ir drąsos, vilties bei optimizmo žmogus. Mes visada branginsime jį ir Rosalyn (Dž. Karterio žmoną, – jarmo.net). Jis parodė, kad mes – didi tauta, nes esame geri žmonės: padorūs ir garbingi, drąsūs ir užjaučiantys, nuolankūs ir stiprūs“, – dėstė D. Baidenas.

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trampas teigė: „Iššūkiai, su kuriais Džimis susidūrė būdamas prezidentu, kilo lemiamu mūsų šalies momentu, ir jis padarė viską, ką galėjo, kad pagerintų visų amerikiečių gyvenimą. Už tai mes visi esame jam skolingi dėkingumą“.

Evangelikas krikščionis Dž. Karteris buvo socialiai liberalus daugeliu klausimų ir atvirai kalbėjo apie savo paramą LGBTQ+ bendruomenei tuo metu, kai daugelis politikų nepritarė LGBTQ+ teisėms.

1977 metais Dž. Karteris panaikino draudimą homoseksualiems asmenims dirbti JAV diplomatinėje užsienio tarnyboje. Iki tol galiojo taisyklė, draudžianti priimti į šią tarnybą atvirai homoseksualius žmones.

Dž. Karterio administracija – pirmoji, kurios atstovai Baltuosiuose rūmuose susitiko su LGBTQ+ aktyvistais. 1977 m. Nacionalinės LGBTQ+ darbo grupės nariai buvo pakviesti aptarti federalinės teisės klausimų. Vienas iš aktyvistų Džordžas Raja susitikime daugiausia dėmesio skyrė sveikatos apsaugos problemoms ir pareiškė, kad hepatitas itin paveikė LGBTQ+ bendruomenę, kurios nariai mirdavo nesulaukdami jokios pagalbos iš valdžios institucijų.

Po susitikimo San Franciske buvo pradėtas hepatito tyrimų projektas, o vėliau mokslininkai galėjo peržiūrėti duomenis, kad panaudotų juos ŽIV/AIDS tyrimams.

Istorinį susitikimą prisiminė dabartinė Nacionalinės LGBTQ+ darbo grupės prezidentė Kiera Džonson, kuri gyrė Dž. Karterį už „pokyčių įgyvendinimą aukščiausiu lygiu ir paprastų žmonių tarpe“.

Tačiau ne viskas vyko taip sklandžiai, kaip norėta. Eidamas pareigas Dž. Karteris, susidūręs su kritika, 1980 m. atsisakė planų pasirašyti vykdomąjį įsakymą, kuris būtų uždraudęs diskriminaciją dėl homoseksualios orientacijos įdarbinant.

2002 m. Dž. Karteriui buvo įteikta Nobelio taikos premija už dešimtmečius trunkantį nenuilstamą darbą ieškant tarptautinių konfliktų sprendimų, skatinant demokratiją ir žmogaus teises,\ bei prisidedant prie ekonominės ir socialinės plėtros.

Po 3 metų paklaustas, kodėl būdamas krikščionis jis nėra neigiamai nusiteikęs prieš LGBTQ+ žmones, Dž. Karteris atsakė, kad Jėzus „niekada neminėjo homoseksualų jokiu būdu, o ypač ne žeminančiai“.

2015 m. po Aukščiausiojo Teismo sprendimo, įteisinusio visose JAV santuokų lygybę, Dž. Karteris teigiamai atsiliepė apie verdiktą ir pridūrė, kad Jėzus tam būtų pritaręs.

„Manau, kad Jėzus skatintų bet kokius santykius meilėje, jeigu jie sąžiningi ir nuoširdūs ir niekam nekenkia. Nemanau, kad tos pačios lyties porų santuokos kam nors kenkia. Esu įsitikinęs, kad Jėzus pritartų. Tai tik mano asmeninė nuomonė“, – kalbėjo jis.

Žmogaus teisių ir LGBTQ+ organizacijos reiškia gilų liūdesį ir pagarbą buvusiam prezidentui.

Žmogaus teisių kampanijos prezidentė Kelley Robinson teigė: „Mums visiems tai didžiulė netektis – netekome buvusio prezidento Džimio Karterio. Pastaraisiais metais jis tapo aktyviu LGBTQ+ teisių šalininku, pasisakydamas už santuokų lygybę tuo metu, kai dauguma JAV lyderių vis dar jai nepritarė. Net ir pasitraukęs iš Baltųjų rūmų, jis dešimtmečius tęsė tarnystę visuomenei dirbdamas organizacijoje „Habitat for Humanity“ ir Karterio prezidentiniame centre. Taip jis įtvirtino savo kaip žmogaus teisių gynėjo ir vieno iškiliausių buvusių prezidentų reputaciją. Reiškiame gilią užuojautą jo šeimai ir visiems, kurie jo gedi“.
Naujesnė Senesni