Tūkstančiai kartvelų, palaikančių Sakartvelo siekį prisijungti prie Europos Sąjungos (ES), išėjo į Tbilisio gatves protestuoti prieš valdžios sprendimą sustabdyti narystės procesą. Nepaisant policijos, siekiančios išvaikyti mitinguotojus, agresijos, protestai tęsiasi jau kelias naktis iš eilės.
Mergaitė ant tėvo pečių protestuoja prieš rusiško stiliaus įstatymą Sakartvele, Tbilisyje, 2023 m. kovas | Asociatyvi Sheldon Kennedy/Unsplash.com nuotr. |
Jonas Valaitis, jarmo.net
redakcija@jarmo.net
Pareigūnus vadina valdžios vergais
Protestuotojai, mojuodami Sakartvelo ir ES vėliavomis, skanduoja šūkius, pavyzdžiui, „Rusijos vergai“, nukreipdami juos į pareigūnus, apsupusius šalies parlamento pastatą.
Policija per susirėmimus su protestuotojais panaudojo ašarines dujas ir vandens patrankas, į minią įsiveržę kaukėti asmenys smurtavo prieš susirinkusiuosius.
Daugelis mitinguotojų kritikuoja valdančiąją partiją „Sakartvelo svajonė“, kaltindami ją autoritarizmu ir prorusiškumu bei priimamais sprendimais, kurie atitolina Sakartvelą nuo Vakarų krypties
Į gatves išėję protestuotojai reikalauja permainų.
Along with its partners, @IRFS_ORG strongly condemns violence against #journalists in Georgia 🇬🇪
— @IRFS_ORG (@IRFS_ORG) December 2, 2024
❗️At least 35 journalists were assaulted by police during the violent dispersal of the civic protest in Tbilisi.
Read our statement in full👇🏼https://t.co/E2o2HnEihU pic.twitter.com/YOgSjQBOXg
Prieš LGBTQ+ bendruomenę – represijos
Konfliktui gilėjant, Sakartvelas susidūrė su dilema: ar stiprinti ryšius su agresore Rusija, ar tęsti kelią Europos link?
Nors valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ kategoriškai neigia bet kokius ryšius su Kremliumi, pastaraisiais metais šalyje priimti rusiško stiliaus įstatymai, pavyzdžiui, vadinamasis „užsienio agentų“ įstatymas, taip pat teisės aktai, nukreipti ir prieš LGBTQ+ bendruomenę.
Valdančiųjų inicijuotas „gėjų propagandos“ įstatymas, kuriame kalbama apie šeimos vertybes ir nepilnamečių apsaugą, nepaisant tarptautinės kritikos įsigaliojo gruodžio 2 d. šalį jau krečiant neramumams.
Minėtas įstatymas riboja LGBTQ+ asmenų saviraiškos laisvę, teisę į susibūrimus, draudžia lyties keitimo operacijas ir užkardo teisinius procesus, susijusius su lyties pripažinimu. Įstatymu dar kartą įtvirtinamas draudimas susituokti tos pačios lyties poroms.
LGBTQ+ aktyvistai ir žmogaus teisių gynėjai įspėja, kad „gėjų propagandos“ draudimas gali būti pasitelktas kaip priemonė dar labiau riboti nepriklausomą žiniasklaidą, diktuoti sąlygas universitetams, kėsintis į akademinę laisvę.
Įstatymą vadina fašistiniu
Organizacijos „Tbilisi Pride“ teigimu, šis įstatymas yra „represinis, fašistinis“ ir skirtas įtvirtinti represijas prieš LGBTQ+ žmones.
„Šio įstatymo įsigaliojimas kelia nerimą ne tik dėl tiesioginių apribojimų, bet ir dėl jo stigmatizuojančio poveikio LGBTQ+ bendruomenei bei visuomenės neapykantos kurstymo. Šis fašistinis įstatymas sunaikins pagrindines pilietines laisves, kurios yra demokratinės visuomenės pamatas, tačiau pirmiausia jis sunaikins mus – tikrus žmones, jūsų artimuosius, draugus, bendrapiliečius“, – rašoma „Tbilisi Pride“ pareiškime.
Įstatymas įsigaliojo po Sakartvelo parlamento rinkimų, kuriuos dalis politikų ir eksperų laiko suklastotais.
Protestai plečiasi
Demonstracijos išsiplėtė ir iš Sakartvelo už sostinės ribų – protestai vyksta mažiausiai aštuoniuose miestuose ir miesteliuose.
Pavyzdžiui, Khashuri mieste žmonės mėtė kiaušinius į „Sakartvelo svajonės“ partijos biurą ir nuplėšė jos vėliavą, o Poti mieste demonstrantai blokavo kelią prie pagrindinio uosto.
Kritikuoja pareigūnų veiksmus
Skaičiuojama, kad per protestus Sakartvele sulaikyta daugiau nei 100 žmonių. Valdžios pareigūnų teigimu, kai kurie protestuotojai svaidė akmenis ir butelius į pareigūnus.
Skelbiama, kad dėl sužeidimų buvo hospitalizuoti ir dešimtys mitinguotojų.
Protestuotojai policijos veiksmus vadina itin brutaliais. „Esu matęs daug protestų Sakartvele: tiek prie šios valdžios, tiek prie ankstesnės, ir net Sovietų laikais, – kalbėjo Tbilisyje gyvenantis Tsotne Jafaridze. – Bet tokio smurto prieš senolius, jaunimą ir moteris dar nebuvau matęs“.
Proeuropietiška Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvili griežtai pasmerkė policijos veiksmus. Ji pareiškė, kad pareigūnai tyčia taikėsi į žurnalistus ir politinius lyderius.
Sakartvelo prezidentūros nuotr. |
„Tai buvo brutalūs ir neproporcingi išpuoliai prieš Sakartvelo žmones bei žiniasklaidą, primenantys Rusijos stiliaus represijas“, – teigė prezidentė.
Ragina rengti naujus rinkimus
Skelbiama, kad Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją dėl Sakartvele gilėjančios krizės, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Pasak EP nuolatinės pranešėjos Sakartvelo klausimu ir vienos iš rezoliucijos rengėjų Rasos Juknevičienės, dėl užfiksuotų rimtų parlamento rinkimų pažeidimų gausos ir masto, šių rinkimų rezultatai negali būti pripažinti. Dokumente raginama surengti naujus rinkimus, kurie vyktų lygiomis sąlygomis, laisvoje aplinkoje, ir būtų prižiūrimi tarptautinių stebėtojų.
Rasa Juknevičienė | Seimo kanceliarijos nuotrauka/Olgos Posaškovos nuotr. |
Skelbia apie sankcijas
Į rezoliuciją derybų metu įtraukta nuostata dėl sankcijų ne tik valdančiosios partijos lyderiui Bidzinai Ivanišviliui, bet ir Ministrui Pirmininkui Irakli Kobakhidze, Tbilisio merui ir „Sakartvelo svajonės“ vykdomajam direktoriui Kakha Kaladze, parlamento pirmininkui Shalva Papuashvili bei „Sakartvelo svajonės“ pirmininkui Irakli Garibashvili, - tiems pareigūnams ir politiniams lyderiams, kurie yra atsakingi už rinkimų pažeidimus ir piktnaudžiavimą administraciniais resursais.
Kaip skelbiama pranešime žiniasklaidai, spalio 26 d. vykusiuose Sakartvelo parlamento rinkimuose tarptautiniai stebėtojai užfiksavo daugiau nei 120 tūkst. balsavimo slaptumo pažeidimo atvejų, daugiau nei 15 tūkst. apgaulingos tapatybės nustatymo atvejų, atliekant rinkėjų sąrašų analizę – maždaug 50 tūkst. galimų tapatybės vagysčių atvejų. 82 proc. rinkimų komisijos narių siejo tiesioginiai ryšiai su valdančiąja partija. Daugiau nei 2,5 tūkst. objektyvių stebėtojų buvo trukdoma dirbti balsavimo apylinkėse, o neteisėtas vaizdo stebėjimas vykdytas 60 proc. balsavimo apylinkių, tiesiogiai pažeidžiant Europos žmogaus teisių konvenciją, rašoma pranešime.
EP rezoliucija griežtai smerkia daugybę rimtų rinkimų pažeidimų ir pritaria raginimui atlikti nepriklausomą tarptautinį ir skaidrų tyrimą dėl manipuliavimo rinkimais, rinkėjų bauginimo ir sisteminių pažeidimų, apie kuriuos pranešta priešrinkiminiu laikotarpiu ir rinkimų dieną.
Kaip teigia europarlamentarė Rasa Juknevičienė, Sakartvelas nėra pirmoji posovietinė šalis, kuri patyrė „valstybės užgrobimą“. Anot jos, tai atsitiko Ukrainoje valdant V. Janukovyčiui, Moldovoje valdant V. Plachotniukui, Slovakijoje valdant V. Mečiarui. Panašiai vyksta Baltarusijoje valdant A. Lukašenkai arba Rusijoje valdant V. Putinui.
„Tokių „pagrobtų valstybių“ ateities trajektorija turi tik du kelius: arba jos pagaliau išsivaduoja iš tokio „pagrobimo“ savo piliečių valia, arba transformuojasi į autoritarinį režimą, kaip Baltarusijoje“, – pabrėžia R. Juknevičienė.
Mums rūpi, kad skaitytojus pasiektų kokybiškas turinys, todėl stengiamės užtikrinti sklandžią teksto kalbą ir faktų patikimumą. Pastebėję neatitikimus ar klaidas apie tai mums galite pranešti e. p. redakcija@jarmo.net