Sakartvele prisaikdintas LGBTQ+ priešininkas ir oligarcho statytinis M. Kavelašvilis

Sekmadienį Sakartvelo sostinėje Tbilisyje įvyko Michailo Kavelašvilio, buvusio futbolininko, vėliau tapusio kraštutinių dešiniųjų politiku, inauguracija į prezidento postą. Ši ceremonija surengta po ginčytinų rinkimų, kuriuos dabartinė proeuropietiška opozicija laiko neteisėtais, skelbia AFP.



jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

Valdančiosios Sakartvelo partijos „Sakartvelo svajonė“ pasirinktas kaip ištikimas jai prezidentas, buvęs Anglijos „Premier“ čempionų lygos „Manchester City“ puolėjas parlamente garsėja keiksmažodžių kupinomis kalbomis, tiradomis prieš vyriausybės kritikus ir LGBTQ+ žmones.

M. Kavelašvilis buvo išrinktas į šias pareigas rinkikų kolegijos, kontroliuojamos „Sakartvelo svajonės“, balsais po to, kai partija, vykdydama prieštaringai vertinamas 2017 m. priimtas konstitucines pataisas, panaikino visuotinius rinkimus renkant prezidentą.

M. Kavelašvilis buvo vienintelis kandidatas, o jo inauguracija įvyko politinės krizės fone – tūkstančiai prieš vyriausybę nusiteikusių protestuotojų jau mėnesį kasdien rengia mitingus Tbilisyje, pasipiktinę „Sakartvelo svajone“ dėl sustabdytų derybų stojant į Europos Sąjungą.

Sakydamas kalbą po priesaikos, M. Kavelašvilis, žinomas dėl savo kraštutinių dešiniųjų pažiūrų ir žeminančių komentarų LGBTQ+ žmonių atžvilgiu, gyrė Sakartvelo „tradicijas, vertybes, tautinį identitetą, šeimos šventumą ir tikėjimą“.

Likus kelioms minutėms iki jo priesaikos parlamente, kadenciją baigianti provakarietiška lyderė Salomė Zurabišvili pareiškė, kad ji išlieka „vienintele teisėta šalies prezidente“.

Pirmą kartą Sakartvelo istorijoje prisaikdinimo ceremonija vyko už uždarų durų parlamente.

Protestuotojai apibūdino M. Kavelašvilį kaip milijardieriaus oligarcho Bidzinos Ivanišvilio, faktinio šalies lyderio ir „Sakartvelo svajonės“ įkūrėjo, „marionetę“.

Penktadienį Vašingtonas įvedė sankcijas B. Ivanišviliui, teigdamas, kad šis pakenkė šalies demokratinei ateičiai Rusijos naudai.

M. Kavelašvilis yra pagarsėjęs savo pasisakymais apie LGBTQ+ žmones ginant „Sakartvelo svajonės“ priimtus Kremliaus stiliaus įstatymus, ribojančius LGBTQ+ teises.

Buvęs futbolininkas kritikavo Vakarus už tai, kad šie nori, jog „kuo daugiau žmonių būtų neutralūs ir tolerantiški LGBTQ+ ideologijai, kuri neva gina silpnuosius, bet iš tikrųjų kenkia žmonijai“.

Futbolininko praeitis

1971 m. Gimęs mažame pietvakariniame Sakartvelo miestelyje Bolnisyje, M. Kavelašvilis savo profesionalaus futbolininko karjerą pradėjo devintajame dešimtmetyje, žaisdamas Sakartvelo ir Rusijos klubuose ir tapdamas savo šalies rinktinės puolėju.

53-ejų metų vyras žaidė „Manchester City“ klube nuo 1995 iki 1997 m.

Vėliau jis prisijungė prie Šveicarijos klubo „Grasshoppers“, kur daugiausiai laiko praleido ant atsarginių suolelio. Tuomet vyras rungtyniavo kituose Šveicarijos klubuose: „Zurich“, „Luzern“, „Sion“, „Aarau“ ir „Basel“. 2015 m. M. Kavelašviliui buvo uždrausta kandidatuoti į Sakartvelo futbolo federacijos prezidento postą dėl aukštojo išsilavinimo stokos – tai yra būtinas reikalavimas norint užimti šį postą.

Nuo 2016 m. jis ėjo „Sakartvelo svajonės“ parlamentaro pareigas, o 2024 m. spalį buvo išrinktas į parlamentą pagal partijos sąrašą. Opozicija teigia, kad šie rinkimai suklastoti, ir atsisakė juos pripažinti.

2022 m. M. Kavelašvilis kartu su kitais „Sakartvelo svajonės“ įstatymų leidėjais įsteigė parlamentinę frakciją „Liaudies jėga“ – antivakarietišką grupę, kuri oficialiai atsiskyrė nuo valdančiosios partijos, bet tapo plačiai laikoma jos satelite.

„Oligarcho marionetė“

Jis garsėja keiksmažodžių pilnais pareiškimais, nukreiptais prieš oponentus, ir kaltina Vakarų lyderius bandymu įtraukti Sakartvelą į Rusijos karą prieš Ukrainą.

„Sakartvelo svajonė“ lapkričio pabaigoje iškėlė M. Kavelašvilio kandidatūrą į simbolines prezidento pareigas, siekdama sustiprinti savo valdžią.

Tačiau jo kandidatūra papiktino daugelį žmonių Sakartvele, kurie išėjo į gatves.

„Sunku įsivaizduoti ką nors mažiau tinkamą valstybės vadovo pareigoms“, – sakė vienas protestuotojų istorikas Nika Gobronidzė (53 m.).

Jis teigė, kad B. Ivanišvilis pasirinko M. Kavelašvilį kaip įrankį, kurį galėtų valdyti.

„Kaligula norėjo, kad jo arklys būtų konsulu, mūsų oligarchas nori, kad jo marionetė M. Kavelašvilis būtų prezidentu“, – sakė mitinguotojas, turėdamas omenyje žiaurumu pagarsėjusį Romos imperatorių.

„Neteisėtas“

M. Kavelašvilio teisėtumas ginčijamas nuo pat pradžių, o konstitucinės teisės ekspertai, įskaitant vieną iš Sakartvelo Konstitucijos autorių Vachtangą Chmaladzę, jo išrinkimą vadina „neteisėtu“.

Šiuo metu Tbilisis yra apimtas konstitucinės krizės, o S. Zurabišvili atsisako atsistatydinti, kol nebus surengti pakartotiniai parlamento rinkimai, kurie vyks spalį.

D. Žalimas: kartvelai „nenori gyventi rusijoje“

„Tikroji Sakartvelo valdžia ir ateitis – europietiškai nusiteikę šalies žmonės. Noriu tikėti, kad jie nugalės. Jie nenori gyventi rusijoje“, – feisbuko paskyroje rašo europarlamentaras Dainius Žalimas.

Politikas akcentavo M. Kavelašvilio pasirašytus įstatymus, ribojančius susirinkimų laisvę.

„Naujasis ivanišvilio paskirtas Sakartvelo „prezidentas” micheilas kavelašvili pasirašė lygiai taip pat nelegitimaus „parlamento” priimtus drakoniškus „įstatymus”, nukreiptus prieš susirinkimų laisvę, kitaip tariant, kuriais siekiama nuslopinti vykstančius protestus. Jais maždaug 10-20 kartų didinamos baudos už įvairius susirinkimų tvarkos pažeidimus, taip pat įvedamos naujos prievartos priemonės, tokios kaip prevencinis sulaikymas, o policijos pareigūnams suteikiama kone absoliuti diskrecija spręsti dėl susirinkimų nutraukimo, sulaikymo ir baudų skyrimo. Kažkas panašaus į janukovyčiaus mėginimą tokiomis priemonėmis užgniaužti Maidaną ir lukašenkos priemones prieš 2020 m. protestus“, – pabrėžė D. Žalimas.
Naujesnė Senesni