LGBTQ+ teisės Izraelio-Palestinos karo šešėlyje: ar kaltinimai „pinkwashing'u“ – pagrįsti?

Izraelio-Palestinos konfliktas, dešimtmečius draskantis Artimuosius Rytus, yra plačiai analizuojamas geopolitiniame lauke. Tačiau mažiau dėmesio susilaukia tai, kaip šis karas paliečia pažeidžiamas visuomenės grupes, pavyzdžiui, LGBTQ+ bendruomenę, kurios dalis narių sako, kad Izraelis mėgina panaudoti LGBTQ+ teises kaip įrankį savo politikos, vykdomos Gazos ruože, įteisinimui, tuo metu šios nuomonės oponentai atkerta – Izraelis yra pagrįstai laikomas geriausiai LGBTQ+ žmonių teises užtikrinančia valstybe Artimuosiuose Rytuose.

Pexels.com nuotr.


Jonas Valaitis, jarmo.net

redakcija@jarmo.net

Ar LGBTQ+ teisės tapo skydu?

Izraelis jau ne vienerius metus kaltinamas „pinkwashing‘u“ – siekiu užgožti savo veiksmus Palestinoje. Terminu „pinkwashing“ Izraelis kaltinamas manipuliacija, jog LGBTQ+ teisių progresą siekiama paversti politiniu įrankiu savo veiksmams pateisinti ir neigti prieš palestiniečius nukreiptą politiką.

Anot politologo Mindaugo Kluonio, Vakarų valstybėse palestiniečius palaikančios LGBTQ+ žmonių grupės buvo ir yra labai aktyvios ir matomos ir aktyviai kėlė Izraelio veiksmų pasmerkimo klausimą „Pride“ renginiuose. Pasak jo, aktyviai pasitelkiami „pinkwashing“ argumentai ir reikalavimai neleisti dalyvauti „Pride“ renginiuose su Izraeliu susijusioms įmonėms.

„Turintys kitą nuomonę LGBTQ+ aktyvistai neretai jausdavosi marginalizuojami ir išstumiami, ypač jei jie buvo proizraelietiški arba žydų tautybės. Kartais Izraelį palaikantys aktyvistai dėl jaučiamo spaudimo pasirinkdavo rengti atskirus renginius“, – portalui jarmo.net teigė M. Kluonis.

„Nelikti abejingu, kai vyksta genocidas, mano nuomone, yra vienintelė morali pozicija“, – įsitikinusi žmogaus teisių ekspertė Goda Jurevičiūtė.

G. Jurevičiūtė tikino, kad vykstant genocidui kalbėjimas apie tai, kad Izraelyje užtikrinamos LGBTQ+ teisės, tarnauja tiesiog kaip dėmesio nuo vykdomos priespaudos nukreipimas, kartu ištrinamas tas aspektas, kad tarp engiamų ir žudomų palestiniečių yra tų pačių LGBTQ+ bendruomenės narių.

„Kaip niekada ryškiai šis ciniškas Izraelio požiūris į kovą už LGBTQ+ teises atsiskleidė 2023 m. lapkričio mėnesį, kai vykstant nenuilstamam Gazos bombardavimui, kuris jau tuomet buvo nusinešęs per 10 tūkst. palestiniečių gyvybių, iš jų apie 4 tūkst. vaikų, oficialioje Izraelio „Instagram“ paskyroje su paantrašte „Pirmoji Gazoje iškelta pasididžiavimo vėliava“ buvo paskelbtos dvi vieno kareivio Gazoje nuotraukos: vienoje jis laikė Izraelio vėliavą su vaivorykštės motyvais, o jam už nugaros stovėjo keli tankai, o kitoje jis laikė vaivorykštės vėliavą, ant kurios buvo užrašas 3 kalbomis „Meilės vardu“, o jos fone – Gazos daugiabučių, dar visai neseniai talpinusių šimtus palestiniečių gyvenimų, griuvėsiai. Sunku patikėti, kad dauguma LGBTQ+ bendruomenės nori būtent tokios reprezentacijos“, – portalui jarmo.net teigė G. Jurevičiūtė.

Instagram.com/stateofisrael nuotr.

Pašnekovė akcentavo, kad nereikėtų pamiršti ir to, kad šiuo metu Izraelio vyriausybėje, kuri buvo suformuota dar iki 2023 m. spalio 7 d. „Hamas“ įvykdytų karo nusikaltimų Izraelyje, yra tokių ekstremistų kaip finansų ministras Bezalel Smotrich, kuris ne tik mano, kad numarinti 2 milijonus Gazos gyventojų būtų „teisinga ir moralu“, bet kuris save įvardina „fašistu homofobu“.

M. Kluonis: „Bandoma teisinti „Hamas“

Tuo metu politologas M. Kluonis pabrėžė – kalbant apie kaltinimus Izraeliui „pinkwashing‘u“ reikėtų pabrėžti, kad dauguma LGBTQ+ teisių Izraelyje buvo iškovota per teismus, o ne politiniu keliu.

„LGBTQ+ pripažinimas vystėsi organiškai, vyriausybei netrukdant, bet ir pernelyg nepadedant. Ar Izraelis naudojasi faktu apie geresnę LGBTQ+ žmonių teisinę ir socialinę padėtį, siekdamas gerinti savo tarptautinį įvaizdį? Taip, naudojasi. Reikia tik džiaugtis, kad LGBTQ+ žmonių teisių pripažinimas yra raktas į geresnį vertinimą. Raginimai neatkreipti dėmesio į kontrastą tarp LGBTQ+ padėties Izraelyje ir Palestinoje yra mažų mažiausiai veidmainiški, jei ne homofobiški, ir pernelyg mažai dėmesio kreipiama dėmesio į Palestiną valdančių grupuočių vykdomus žmogaus teisių pažeidimus, bandoma teisinti „Hamas“ ir kitų Palestiną valdančių grupuočių piktybinę homofobiją Izraelio veiksmais“, – teigė M. Kluonis.

Pašnekovas nurodė, kad „Equaldex“ indekso, matuojančio LGBTQ+ lygybę, duomenimis, Izraelis pasaulyje yra 49 vietoje pagal LGBTQ+ teisių ir lygybės užtikrinimą (Lietuva – 100 vietoje) iš 196 valstybių ir teritorijų, kai tuo tarpu artimiausios Artimųjų Rytų valstybės indekse Turkija ir Bahreinas yra atitinkamai 97 ir 101 vietoje, o Palestina – 148.

„Aukštą Izraelio poziciją lemia pirmiausia teisinė bazė, kuri lenkia visuomenės palaikymą LGBTQ+ teisėms, tuo metu Palestinoje visuomenė yra liberalesnė nei valdančios grupuotės. Indekso duomenys gali būti diskutuotini metodologijos atžvilgiu, tačiau iš esmės ir kitos apklausos ir vertinimai vienareikšmiškai rodo, kad Izraelis geriau užtikrina LGBTQ+ žmonių teises nei kitos Artimųjų Rytų valstybės. Tai yra faktinė aplinkybė“, – nurodė M. Kluonis.

Bombos, griuvėsiai ir mirtys

G. Jurevičiūtės teigimu, Izraelis neskirsto gyventojų net į civilius ir kovotojus, tad tikrai nedaro išimčių ir palestiniečiams LGBTQ+ bendruomenės nariams.

Anot jos, skaičiuojama, kad šiuo metu Gazoje per Izraelio karinius veiksmus nužudyti bent 44 786 žmonės, iš jų per 14 tūkst. vaikų.

2024 m. liepos mėn. medicinos žurnale „The Lancet“ išspausdintame straipsnyje, konservatyviais skaičiavimas, buvo numatoma, kad netiesioginės mirtys dėl karo padarinių sieks bent 186 tūkst.

„Atkreiptinas dėmesys, kad tokie paskaičiavimai buvo padaryti prieš pusmetį, galima daryti prielaidą, kad dabar toks netiesioginių aukų skaičius bus dar didesnis. Izraelis Gazoje vykdo ne tik karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui, dėl ko Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu ir buvusiam gynybos ministrui Yoavui Gallantui Tarptautinis Baudžiamasis Teismas išdavė arešto orderius, bet taip pat ir genocidą: prie išvados, kad Izraelis Gazoje vykdo genocidą priėjo tokios žmogaus teisių organizacijos kaip „Amnesty Internationa“, taip pat izraeliečio brito Eyal Wizeman vadovaujama „Forensic Architecture“, taip pat tokie Holokausto ir genocido ekspertai kaip Raz Segal, Omer Bartov, Amos Goldberg, Jungtinių Tautų specialioji pranešėja okupuotoms Palestinos teritorijoms Francesca Albanese, daugelis kitų teisininkų ir žmogaus teisių ekspertų. Analizuojant šių organizacijų ir ekspertų išvadas, kuriose pateikiami, be kita ko, pavyzdžiai, kaip Izraelio pajėgos bombarduoja Gazą, kuri dar iki karo veiksmų buvo viena tankiausiai apgyvendintų teritorijų pasaulyje, o per karo veiksmus Gazos gyventojai dėl „evakuacijos įsakymų“ susprausti į dar mažesnę teritoriją, 900 kg svorio bombomis, tampa akivaizdu, kad Izraelis dažnu atveju nedaro skirties tarp civilių ir kovotojų, jau nekalbant apie tai, kad darytų kokias išimtis palestiniečių LGBTQ+ bendruomenės nariams“, – teigė G. Jurevičiūtė.

Pripažįsta – Izraelis turi trūkumų

Politologas M. Kluonis pabrėžė, kad Izraelis išties vis dar turi daug trūkumų, kalbant apie LGBTQ+ žmonių padėtį, ypač migracijos politikos srityje, kurioje, anot pašnekovo, homofobija yra išnaudojama ir kariniams bei politiniams tikslams, pavyzdžiui, sunkios procedūros gaunant prieglobstį LGBTQ+ palestiniečiams ir jų diskriminacija, žinių apie LGBTQ+ tapatybę panaudojimas šantažuojant LGBTQ+ palestiniečius ir verčiant juos bendradarbiauti su Izraelio slaptosiomis tarnybomis.

„Pasitaiko ir neetiškų naudojimusi vaivorykštine vėliava, keliant ją užimtose Gazos teritorijose, nors nesiimta jokių priemonių Gazoje gyvenančių LGBTQ+ žmonių saugumui užtikrinti karinių veiksmų metu. Taip, tiesa, kad Izraelį palaikanti žiniasklaida naudoja balta-juodą politinį naratyvą pateikiant visus palestiniečius kaip homofobiškus ir nuvertinant LGBTQ+ palestiniečių bandymus keisti situaciją Palestinoje. Žinoma, verta nepamiršti, kad pati Palestinos savivalda savo vieša homofobija, kaip kad palestiniečių LGBTQ+ organizacijų draudimas ir homofobiški veiksmai bei pasisakymai, labai daug tokiam vienpusiškam paveikslui pasitarnauja ir padeda“, – dėstė M. Kluonis.

Pasak politologo, kita vertus, Izraelio veiksmai palestiniečių atžvilgiu nesudaro jokio pagrindo reikalauti, kad Izraelis neremtų LGBTQ+ teisių kitose valstybėse ar jų neplėstų savo šalyje.

„Juk nereikalaujame, kad, pavyzdžiui, Lietuva neprisidėtų prie tarptautinių iniciatyvų homofobijai pasmerkti ar mažinti, nes joje galioja rusiško stiliaus draudimas „propaguoti kitokią nei Civiliniame kodekse įtvirtintą šeimos sampratą“. Taip, dėl geresnės LGBTQ+ teisių padėties Izraelyje lyginant su Palestina nepavyksta Izraelio pavaizduoti tokiomis juodomis spalvomis kaip norėtųsi kai kuriems aktyvistams ir Izraelis tuo pasinaudoja, bet tam yra objektyvios faktinės aplinkybės. Pagaliau, jei „pinkwashing“ jau toks galingas tarptautinės paramos generavimo įrankis, tai kodėl gi juo nesinaudoja Palestinos savivalda? Atsakius į šį klausimą viskas stoja į savo vietas ir puikiai atsiskleidžia „pinkwashing“ termino veidmainiškumas ir homofobiškumas“, – įsitikinęs pašnekovas.

„Taikomi dvejopi standartai“

Šiuo metu Izraelyje yra draudžiama diskriminuoti dėl seksualinės orientacijos, pripažįstamos užsienyje sudarytos tos pačios lyties žmonių santuokos, legalus bendras tos pačios lyties porų įsivaikinimas, teisiniam lyties keitimui nėra reikalaujama operacijos, pabrėžia M. Kluonis.

„Kadangi Izraelyje nėra civilinių santuokų, tik religinės, šiuo metu sudaryti tos pačios lyties santuokų izraeliečiai negali, o civilinės santuokos institutą parlamente blokuoja religinių radikalų partijos. Progresas, kuris pasiektas ne per teismus pastaraisiais metais – vietos savivaldybių savarankiškai suteikiamas santuokai prilyginamas pripažinimas tos pačios lyties poroms bei 2022 m. priimtas palengvinimas, kuris suteikė prieglobsčio Izraelyje nuo persekiojimo Palestinoje siekiantiems LGBTQ+ palestiniečiams teisę legaliai dirbti, taip pagerinant jų padėtį.

LGBTQ+ padėtį bloginančių teisės aktų nacionaliniu lygmeniu Izraelyje pastaraisiais metais nėra priimta, nors pasitaiko homofobiškų pareiškimų iš religiniams radikalams atstovaujančių politikų, religinių lyderių“, – sakė M. Kluonis.

Kaip teigė politologas, dalis Afrikos LGBTQ+ organizacijų, pritardamos Pietų Afrikos Respublikos iniciatyvai kreiptis į Tarptautinį baudžiamąjį teismą dėl genocido Gazoje, paragino Pietų Afrikos vyriausybę matyti ne tik Palestiną, bet ir Ugandą ar Ganą, kuriose vykdomas ar planuojamas LGBTQ+ žmonių persekiojimas nesulaukia deramo dėmesio ir pasmerkimo.

„Šis Afrikos organizacijų kreipimasis atspindi poziciją, kad LGBTQ+ žmonių teisių atžvilgiu yra taikomi dvejopi standartai, kai vieni veiksmai, kurie tiesiogiai nesusiję su smurtu prieš LGBTQ+ žmones, sulaukia labai aktyvios kritikos, kai aktyvios ir griežtos reakcijos į smurtą, tiesiogiai nukreiptą į LGBTQ+ žmones, pasigendama.

Palestiniečių LGBTQ+ aktyvistai iš esmės vieningai pasmerkė Izraelio veiksmus, pabrėždami aplinkybes, kad Izraelis nesiėmė jokių veiksmų, kad nuo karo veiksmų nenukentėtų LGBTQ+ palestiniečiai“, – teigė M. Kluonis.

Pasak jo, nemaža dalis LGBTQ+ bendruomenės pasaulyje taip pat laikėsi pozicijos, kad nelaiko Izraelio veiksmų proporcingais, tačiau pasigedo vienareikšmiško „Hamas“ veiksmų vertinimo iš pro-palestiniečių aktyvistų pusės.

Ekspertė: Izraeliui vykdant genocidą nesugebama jo pasmerkti

„Mes esame ten, kur esame, todėl, kad 76 metus Izraelis nuolat pažeidinėjo tarptautinę teisę ir niekada už tai nesulaukė jokios atsakomybės, – teigė žmogaus teisių ekspertė G. Jurevičiūtė. – Toks nebaudžiamumas neskatina koreguoti elgesio, tačiau įgalina dar brutalesnį elgesį. Štai todėl dabar Izraelis vykdo genocidą Gazoje, imasi itin brutalių veiksmų prieš palestiniečius Vakarų Krante ir, lyg to būtų maža, nusprendė atsiriekti dalį itin pažeidžiamojoje situacijoje esančios, ką tik iš Basharo al-Assado priespaudos išsivadavusios Sirijos teritorijos, kurią siekia prisidurti prie ir taip neteisėtai okupuojamų Golano aukštumų“.

Anot G. Jurevičiūtės, Jungtinių Tautų Saugumo Taryba, kuri galėtų turėti poveikį nutraukiant Izraelio nebaudžiamumą, yra paralyžiuota dėl JAV ilgus dešimtmečius teikiamo užnugario Izraeliui.

„Pastarieji balsavimai Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje atskleidžia, koks izoliuotas yra Izraelis ir tai, kad jo genocidinius veiksmus Gazoje palaiko tik itin maža grupelė valstybių, tarp kurių, aišku, didžiausias ginklų tiekėjas – JAV. Kartu balsavimas dėl paliaubų ir Lietuvos susilaikymas parodo, kokia bestuburė ir neprincipinga yra mūsų šalies pozicija šių vienų baisiausių XXI amžiaus nusikaltimų atžvilgiu, ypač turint omenyje, kad net tokios valstybės kaip Vokietija ar Lenkija balsavo už paliaubasׅ“, – sakė G. Jurevičiūtė.

Pasak jos, Jungtinės Tautos išryškina Vakarų pasaulio dvigubus standartus, kai dėl Rusijos invazijos į Ukrainą pamokslaujama apie taisyklėmis paremtą pasaulio tvarką, o Izraeliui vykdant genocidą ir naikinant bet kokius humanitarinės teisės likučius Gazoje, nesugebama net pasmerkti Izraelio veiksmų ar pripažinti realios situacijos Palestinoje.

„Izraelio ateitis nėra įmanoma be Palestinos ir atvirkščiai, todėl visus veiksmus, kurie apribotų Izraelio galimybes naikinti palestiniečius, vertinu teigiamai, tačiau tarptautinių organizacijų, tarp jų ir TTT bei TBT sprendimų, poveikis pasijus tik ilgalaikėje perspektyvoje, jos neturi priemonių priversti Izraelį imtis politinių, o ne brutalių karinių priemonių, spręsti situaciją Palestinoje tol, kol už Izraelio stovi tokios galingos valstybės kaip JAV, Jungtinė Karalystė ir Vokietija, kurios nesiima net minimaliausių priemonių – būtent ginklų embargo, kas padėtų nutraukti Izraelio genocidą Gazoje per kelias savaites“, – teigė G. Jurevičiūtė.

Matyti palestiniečius kaip žmones

Žmogaus teisių ekspertė pabrėžė, kad žmogaus teisių aktyvistų, remiančių Palestinos nepriklausomybę ir boikotuojančių Izraelį, veiksmai skatina visuomenės supratimą, kas vyksta Palestinoje, o tai ilgainiui turi „kaupiamąjį“ poveikį.

„Juk lašas po lašo ir akmenį pratašo. Žmogaus teisių aktyvistai ne tik rašo, kalba, viešina Izraelio nusikaltimus, rengia protestus, bet ir imasi strateginio bylinėjimosi“, – tikino G. Jurevičiūtė.

Tarptautinis Teisingumo Teismas 2024 m. liepos 19 d. patariamojoje nuomonėje pripažino, kad Izraelio vykdoma Gazos, Vakarų Kranto ir Rytų Jeruzalės okupacija yra neteisėta ir Izraelis turi kuo greičiau trauktis iš šių teritorijų, o trečiosioms valstybėms, tarp jų ir Lietuvai, nurodyta imtis veiksmų užkirsti kelią tokiems prekybos santykiams ar investicijoms, kurios prisideda prie neteisėtos okupacijos Palestinoje išlaikymo, ir užtikrinti, kad Izraelis laikytųsi tarptautinės teisės.

„Tai gali atrodyti menkniekis – juk ne pirmas kartais, kai Izraelis nesilaiko tarptautinės teisės ir neatrodytų, kad kažkas gali jį priversti pakeisti savo elgesį, tačiau pamažu ima girdėtis, kaip visų pastangos duoda tam tikrų rezultatų: pavyzdžiui, į Australiją nebuvo įleisti keli Izraelio kareiviai, Norvegija peržiūrėjo kai kurias savo investicijas, Belgijos Valonijos regionas uždraudė per savo teritoriją tranzitu vežti ginklus į Izraelį ir pan. Be to, ne be aktyvistų pastangų Airija, Ispanija ir Norvegija nusprendė pripažinti Palestinos valstybę“, – nurodė G. Jurevičiūtė.

Kaip teigė ekspertė, žmogaus teisių aktyvistų renginiai, per kuriuos pristatoma palestiniečių kultūra – muzika, filmai, poezija, literatūra, siuvinėjimo tradicija ir t.t. – yra priešprieša palestiniečių nužmoginimo naratyvui, kuris dominuoja ir Lietuvos žiniasklaidoje.

„O kai pradedi matyti palestiniečius kaip žmones, labai sunku likti abejingam ar pateisinti Izraelio brutalų elgesį jų atžvilgiu“ , – sakė G. Jurevičiūtė.

Izraelio ir Palestinos konfliktas išlieka viena sudėtingiausių geopolitinių problemų, kurioje persipina tarptautinės teisės pažeidimai, žmogaus teisių klausimai ir visuomenės poliarizacija. Nepaisant kylančių iššūkių, vis daugiau tarptautinių organizacijų ir žmonių siekia rasti šio konflikto sprendimo būdą. Ir nors galutinė taika nebus pasiekta per vieną naktį, tačiau pradėjus pokalbį galima tikėtis, kad ilgainiui bus rastas kelias, kaip užtikrinti taiką regione, o kartu – ir pagarbą kiekvienam žmogui.
Naujesnė Senesni