JAV Aukščiausiojo Teismo teisėjas, stojęs į kovą už rasinę lygybę, tikriausiai buvo homoseksualus

Nors JAV Aukščiausiajame Teisme dar niekada nėra dirbęs atvirai LGBTQ+ bendruomenei priklausantis teisėjas, yra pagrindo manyti, kad Williamas Francisas Murphy, kitaip žinomas kaip Frankas Murphy, buvo pirmasis homoseksualus teisėjas. Tačiau LGBTQ+ bendruomenė turėtų jį prisiminti ne tik dėl šios priežasties – jis buvo nepalaužiamas kovotojas prieš visas diskriminacijos formas ir pirmasis, kuris Aukščiausiojo Teismo sprendime pavartojo žodį „rasizmas“.

Williamas Francisas Murphy | JAV Kongreso bibliotekos nuotr.


jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

F. Murphy būtų įrašytas į istorijos vadovėlius net jei nebūtų buvęs paskirtas į Aukščiausiąjį Teismą. 

Gimęs 1890 m. balandžio 13 d. Harbor Byče, Mičigano valstijoje, jis baigė teisės mokslus Mičigano universitete ir 1914 metais tapo advokatu. 

Jo teisinę karjerą pristabdė Pirmasis pasaulinis karas – 1917 m. jis prisijungė prie Amerikos ekspedicinių pajėgų. 

Po karo 1919 m. grįžęs į Mičiganą F. Murphy pradėjo dirbti teisės srityje, o 1922 m. užmezgė teisinę partnerystę su savo universiteto draugu Edwardu G. Kempu. Likusį gyvenimą E. G. Kempas buvo šalia – viešai kaip patarėjas ir draugas, o galbūt ir daugiau nei draugas.

1923 m. F. Murphy buvo paskirtas Detroito Baudžiamojo teismo teisėju. Vienas svarbiausių jo nagrinėtų atvejų susijęs su dr. Ossianu Sweetu – juodaodžiu vyru, prie kurio namų baltųjų dominuotame rajone susibūrė pikta minia. O. Sweetas, jo žmona ir dar devyni žmonės buvo apkaltinti žmogžudyste, nes iš namo paleidę šūvį jie nušovė vieną užpuoliką. F. Murphy paskelbė, kad byla negali būti tęsiama dėl neapsisprendusios prisiekusiųjų komisijos. Galiausiai visi kaltinamieji buvo išteisinti.

Po darbo teisėju F. Murphy buvo išrinktas Detroito meru ir šias pareigas ėjo nuo 1930 iki 1933 metų. 

Vėliau prezidentas Franklinas D. Ruzveltas jį paskyrė Filipinų generalgubernatoriumi. Eidamas šias pareigas jis padėjo šaliai pasiruošti žengti nepriklausomybės keliu.

1937 m. F. Murphy buvo išrinktas Mičigano gubernatoriumi. Šiame poste jis pasiuntė Nacionalinę gvardiją apsaugoti streikuojančius „General Motors“ darbuotojus, taip užtikrindamas, kad įmonė pripažintų Jungtinę automobilių darbininkų sąjungą.

Prieš tapdamas Aukščiausiojo Teismo teisėju 1940 m., F. Murphy metus dirbo JAV generaliniu prokuroru ir įsteigė Civilinių laisvių skyrių Teisingumo departamente.

Dirbdamas Aukščiausiajame Teisme, F. Murphy tęsė kovą už lygybę ir darbuotojų teises. Konservatyvus teisėjas Feliksas Frankfurteris jam suteikė pašaipią pravardę „Šventasis“, tačiau teisininkas Alfredas L. Scanlanas vadino F. Murphy „Teismo sąžine“.

F. Murphy žinomas dėl nesutikimo su sprendimu byloje, kurioje buvo nuspręsta, kad japonų kilmės amerikiečių laisvės apribojimas Antrojo pasaulinio karo metu buvo teisėtas. F. Murphy šį sprendimą pavadino „rasizmo legalizavimu“, taip pirmą kartą pavartodamas žodį „rasizmas“ Aukščiausiojo Teismo sprendime.

Byloje, kurioje Geležinkelio sąjunga siekė neleisti juodaodžiams tapti jos nariais, F. Murphy prisidėjo prie vieningo sprendimo, smerkiančio šią sąjungą. „Konstitucija nepritaria jokiai ekonominei diskriminacijai, kuri taikoma prieš bet kurios rasės, tikėjimo ar odos spalvos žmogų, kai tai daroma remiantis įstatymu. Stabili demokratija negali leisti tokiai diskriminacijai likti nepastebėtai“, – rašė jis.

F. Murphy niekada nesusituokė, nors prieš mirtį buvo susižadėjęs su Joan Cuddihy. Vis dėlto daugelis mano, kad jis buvo homoseksualus. Jo santykiai su Edwardu G. Kempu, su kuriuo jis gyveno ir dirbo, vadinti „bakalaurų draugyste“, o šis terminas yra užuomina į homoseksualumą.

Yra ir kitų įrodymų apie F. Murphy santykius su vyrais. Pavyzdžiui, laiške nuo kario Abe Garfinkelio, kuris tarnavo Filipinuose F. Murphy vadovavimo laikotarpiu, užsimenama apie jų santykius. A. Garfinkelis rašė, kad „Murphy visada priklausė jam“ ir išreiškė apgailestavimą dėl nutrūkusių santykių.

F. Murphy išliko svarbiu istoriniu veikėju, įkvepiančiu kovoti už lygybę. Jo indėlis į socialinį teisingumą ir žmogaus teises yra vertybė, kurios dabartinei visuomenei reikia daugiau nei bet kada.

Parengta pagal lgbtqnation.com informaciją
Naujesnė Senesni