Prezidento patarėjui priminta biografinė dėmė

Diskusijų dėl „Nemuno aušros“ Remigijaus Žemaitaičio antisemitinių pasisakymų fone – dėmesys prezidento vyriausiajam patarėjui Frederikui Jansonui, dirbusiam prieštaringai vertinamame leidinyje „Respublika“ tuo metu, kai jame pasirodė laikraščio redaktoriaus Vito Tomkaus homofobiškas ir antisemitiškas straipsnių ciklas „Kas valdo pasaulį?“

Frederikas Jansonas ir Gitanas Nausėda | Lrs.lt nuotr.


jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

Socialdemokratams, „Nemuno aušrai“ ir demokratams „Vardan Lietuvos“ pasirašius koalicinę sutartį, ketvirtadienio vakarą šalia Seimo Vilniuje organizuojamas protestas „Dešimt tylos minučių“.

Mitingo organizatoriai nurodo: „Mes renkamės norėdami parodyti, kad yra žmonių, kurie mano, jog politikoje privalo būti raudonos linijos ir padorumo kriterijai. Viena iš jų – nulinė tolerancija antisemitizmui“.

Akcijos sumanytojai kreipiasi ir į prezidentą Gitaną Nausėdą: „<...> jūsų autoritetas tarp rinkėjų galėtų tapti pokyčio dalimi“. 

G. Nausėda šią savaitę informavo, kad netvirtins „Nemuno aušrai“ priklausančių kandidatų ministrais, jeigu kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas pateiks jų kandidatūras. 

Tačiau dėmesys pastaruoju metu krypsta ne tik į R. Žemaitaitį ir jo partiečius, bet ir į pačią Prezidentūrą. 

Prezidentūra | Vyčio Mikašausko nuotr. 

„Tiek aistrų, vietinių ir tarptautinių reakcijų dėl R. Žemaitaičio, jo antisemitizmo... Vis prasimiežia kažkokie lūkesčiai, kad gal prezidentas ar kažkokie jį supantys protingi žmonės, kurių anot Skirmanto Malinausko visai nemažai, ims ir kažkaip sugebės paprotint koalicijos formuotojus.

Aš tik primenu, kad prezidento Gitano Nausėdos dešinėje sėdi vyriausiasis patarėjas – Frederikas Jansonas. Jo, asmeniškai jo redaguota „Respublika“ k-lojo pamatus tokiam antisemitizmui, priešpriešos kurstymui dar prieš daug metų“, – feisbuko paskyroje nuomonę dėsto žurnalistė Jūratė Damulytė. 

Ji pasidalijo 2004 metų „Respublikos“ viršelio nuotrauka, kuriame išspausdinta antraštė „Kas valdo pasaulį? (1)“. Ši antraštė – tai straipsnių ciklo pavadinimas apie neva gėjų ir žydų valdomą pasaulį.  Viršelyje taip pat išspausdinta karikatūra, stereotipiškai vaizduojanti žydą ir gėjų, laikančius gaublį.

„Respublikos“ viršelis, kuriame – karikatūra apie neva gėjų ir žydų valdomą pasaulį

Kaip 2004 metų vasario 25 d. paskelbė BNS, tąkart grupė visuomeninių organizacijų ir piliečių kreipėsi į Seimą ir generalinį prokurorą prašydami įvertinti V. Tomkaus straipsnius, kuriuose, jų teigimu, į nacių propagandą panašiu stiliumi niekinami žydai ir gėjai.

„Niekur nesu skaičius ar mačius, kad Frederikas Jansonas būtų kaip nors atsiribojęs nuo pasąmonės srauto rašliavų iš serijos „Kas valdo pasaulį?“ <...> Ir G. Nausėdai, ir jo žmonėms šalia – Kęstučiui Budriui, Astai Skaisgirytei ir kitiems protingiems – būtų pagrįsta ir teisinga kelti klausimus, ar jie gerai jaučiasi sėdėdami vienoj valty su tokiu. O jei nekliūna, tai gal verti R. Žemaitaičio valdžioje?“ – retoriškai klausia J. Damulytė.

Žurnalistė pažymi, kad V. Tomkaus straipsnių ciklas „Kas valdo Lietuvą?“ dėl antisemitinių ir homofobinių nuotaikų kurstymo sulaukė pasmerkimo ir Lietuvoje, ir užsienyje – JAV bei Izraelyje. „Buvo pasigirdę nuogąstavimų neva šis skandalas gali pakenkti tuo metu įsibėgėjusiam Lietuvos stojimui į ES ar NATO“, – teigia J. Damulytė ir primena, kad tuometinis „Respublikos“ vyriausiojo redaktoriaus pavaduotojas F. Jansonas leidiniui „Žurnalistų žinios“ tąkart džiaugėsi, kad nepaisant politikų pasmerkimo leidinio tiražai auga.

J. Damulytė akcentuoja, kad F. Jansonas taip pat pripažino redagavęs V. Tomkaus publikacijų ciklą: „Aš tvarkiau jo tekstus, kai ką trumpinau. Tiesa, Vitas galėjo pasirinkti puslapius, kuriuose būtų spausdinami jo laiškai, tačiau visi jo tekstai buvo redaguojami. Po viso to proceso galiu pateikti išvadą: jis tikrai geras žurnalistas“.

„<...> pirmiausia visi tie laiškai nėra apie žydus – jie yra apie tai, kas vyksta valstybėje. O antra – Vitas Tomkus yra profesionalus žurnalistas. Kai situacija šalyje jo nebetenkina, kai jis mato, jog valstybė pūva, – jis negali tylėti. Jis pribręsta išsikalbėjimui“, – 2004-ųjų pavasarį kalbėjo F.Jansonas.

Žurnalistė primena, kad dabartinis prezidento patarėjas F. Jansonas „Respublikoje“ dirbo 12 metų – nuo 1992 iki 2004 metų. Jis ėjo užsienio naujienų skyriaus redaktoriaus pareigas, vėliau dirbo sporto naujienų redaktoriumi, redaktoriaus pavaduotoju, o 2004 metais – „Respublikos“ vyriausiuoju redaktoriumi, įmonės „Respublikos leidiniai“ plėtros direktoriumi. 

2004 metų spalį F. Jansonas pasitraukė į privatų viešųjų ryšių verslą.


Prezidento vyriausiasis patarėjas F. Jansonas jam viešojoje erdvėje krentančius kaltinimus atmeta. 

Naujienų agentūra ELTA šių metų rugsėjo 26 d. pranešė, kad kaltinimų antisemitizmu sulaukęs F. Jansonas žada kreiptis į teismą po rugsėjį vykusio TS-LKD suvažiavimo, kuriame tuometinis partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis sakė manantis, kad G. Nausėdos patarėjų komandoje yra žmonių, kurie slapčia tikisi „Nemuno aušros“, vedamos antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio R. Žemaitaičio, sėkmės Seimo rinkimuose.

„Jeigu aš gyvenime būčiau parašęs kokį straipsnį, kurį būtų galima įvertinti ir pateikti kaip antisemitinį, manau, kad tą straipsnį konservatoriai jau būtų prikalę prie Prezidentūros durų. Aš nesu rašęs tokių straipsnių, nesu rašęs todėl, kad, mano požiūriu ir supratimu, antisemitizmas yra kvailas, šlykštus ir nesąmoningas dalykas. Ypač Lietuvoje“, – teigė F. Jansonas, skelbia ELTA.
Naujesnė Senesni