Šiandien vykstančių karų, neramumų ir radikalių idėjų kontekste turbūt būtų sunku atsakyti į klausimą, ar smurtas gali išgelbėti pasaulį, kuris keliamas naujausiame Michaelo Lennoxo filme „Nieko nesakyk“ (angl. „Say Nothing“) apie neramumų laikotarpį Šiaurės Airijoje ir Airijos respublikonų armijos (IRA) narius. Galime tik toliau kelti klausimus, iki kokių kraštutinumų kai kurie žmonės gali nueiti vardan savo įsitikinimų, kaip giliai susiskaldžiusi visuomenė gali staiga peraugti į ginkluotą konfliktą, koks ilgas yra radikalaus smurto šešėlis ir kokia emocinė bei psichologinė tylos kodekso kaina, rašoma pranešime žiniasklaidai.
„Nieko nesakyk“ | „Disney“ nuotr. |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
Serialas „Nieko nesakyk“, kuris bus rodomas lapkričio 14 d. „Disney+“ kanalu, sukurtas pagal Patricko Radden Keefe‘o bestseleriu tapusią knygą „Nieko nesakyk: tikra istorija apie žmogžudystę ir atmintį Šiaurės Airijoje“, kuri neseniai užėmė 19 vietą „New York Times“ 100 geriausių 21 amžiaus knygų sąraše.
Jaudinanti istorija apie žmogžudystę ir atmintį
Keturis dešimtmečius apimantis filmas prasideda šokiruojančiu vienišos dešimties vaikų motinos Džeinės Makonvil, kuri 1972 m. buvo pagrobta iš savo namų Belfaste, dingimu, dėl kurio, kaip įtariama, atsakinga IRA grupuotė.
Režisieriaus Michaelo Lennoxo režisuotame filme kalbama apie Šiaurės Airijoje maždaug 1968-1998 m. trukusį konfliktą „Neramumai“ (angl. „The Troubles“). Kova įgauna drastišką pagreitį, kai dvi seserys, Dolours ir Marian Price, tampa pagrindinėmis IRA narėmis.
Norint geriau suprasti esminį filmo „Nieko nesakyk“ kontekstą, reikėtų grįžti prie 1921 m. Anglijos ir Airijos sutarties. Išsireikalavusi nepriklausomybės nuo Didžiosios Britanijos, Airija buvo padalinta į dvi dalis: Airijos laisvąją valstybę ir Šiaurės Airiją. Pagal sutartį Šiaurės Airijai ir toliau vadovavo Didžioji Britanija, o tai sukėlė nesutarimus tarp Airijos gyventojų katalikų ir jų valdininkų protestantų. Daugelį metų britų valdžia diskriminavo katalikus. Šeštajame dešimtmetyje prasidėjo revoliucija.
Istorijos centre – moterys, tiesiogiai dalyvavusios konflikte, ir tai yra originali filmo perspektyva. Filme tyrinėjami Dolours Price moraliniai sluoksniai, jos tikslo aistra ir jos metodų žiaurumas, kai ji imasi vis labiau vadovauti IRA.
„Kai kurie žmonės į Dolours žiūrės kaip į heroję, kiti – visai ne. Tačiau manau, kad ji suteikia mums galimybę pabandyti suprasti, kodėl žmonės šiuo konkrečiu laikotarpiu priimdavo tokius sprendimus, kokius priimdavo, ir kaip ta trauma juos veikė visą gyvenimą. Filme nėra įvardijama, kad Dolours yra teisi ar neteisi. Ji pasakoja savo istoriją, gyvendama jos bjaurume, kartu įnirtingai perteikdama savo ryžtą siekti teisingumo“, – apie kuriamą vaidmenį pasakoja aktorė L. Petticrew.
Žvilgsnis palaipsniui išsiplečia ir apima ne tik Dolours, bet ir revoliucinę taktiką išvysčiusią jos seserį Marian Price, kurią vaidina airių aktorė Hazel Doupe, taip pat buvusį IRA vadą Brendaną Hughesą, bandantį susitaikyti su savo praeities pasirinkimais, kurį vaidina Belfaste gimęs aktorius Anthony Boyle'as.
„Nieko nesakyk“ užduoda provokuojantį klausimą: ar smurtas gali išgelbėti pasaulį?
„Filme pasakojama apie radikalios politikos romantiką ir jos kainą, apie jaunus žmones, kurie nori pakeisti pasaulį ir mano, kad smurtas yra vienintelis būdas tai padaryti. Norėjome perteikti energiją, kurią jaučia paauglys ar dvidešimtmetis, kai jį įtraukia radikalios idėjos“, – pasakoja vienas filmo kūrėjų Joshua Zetumeris.
Filmo kūrėjams svarbiausia buvo perteikti autentiškumą, todėl prie komandos prisijungė iš Šiaurės Airijos kilę Michaelas Lennoxas, Lola Petticrew, Hazel Doupe, Anthony Boyle'as ir kiti.
„Ši istorija yra mano istorija. Per neramumus Šiaurės Airijoje žuvo daugiau kaip 3 500 žmonių. Kaip jaunam žmogui, kurio namai vis dar yra čia, žinoma, visada išlieka klausimas, kaip susidoroti su savo praeitimi, kaip ją išgydyti, judėti pirmyn ir sukurti kažką daug geresnio ateinančiai kartai“, – dalinasi Belfaste gimusi ir užaugusi ir vaikystėje daug girdėjusi apie seseris Price Lola Petticrew.
Filmo pradžioje aktorės L. Petticrew vaidinama Dolours Price sako: „Visą gyvenimą maniau, kad įstoti į IRA yra pats kilniausias dalykas, kokį tik gali padaryti žmogus. Mus mokė, kad kovojame žmonių vardu ir kad visa bendruomenė mus palaiko.“
Pagrindinį politinį veikėją Gerry Adamsą, vedusį derybas dėl taikos ir visada neigiantį bet kokius ryšius su IRA, vaidina britų aktorius Joshas Finanas. Beveik 35 metus Airijos respublikonų politikas ėjo savo pareigas, atkakliai neigdamas Price, Hughes ir kitų teiginius, tačiau filme jis vaizduojamas kaip pagrindinių IRA įvykdytų smurto aktų, taip pat subtilesnių, klastingesnių taktikų kūrėjas.
Pasak vieno filmo kūrėjų ir knygos autoriaus Patricko Raddeno Keefe'o, filme norėjosi parodyti Adamso žmogiškumą.
„Istorijoje jį galima pamatyti kaip meluojantį ir išduodantį žmones, bet kartu jis yra ir taikos architektas. Jei ne jis, neramumai galbūt vis dar tęstųsi, ir, žvelgiant iš pasakojimo perspektyvos, tai viena didžiausių ironijų“, – pasakoja P. R. Keef‘as.
Filmo „Nieko nesakyk“ prodiuseriai Nina Jacobson ir Bradas Simpsonas, kūrėjai Joshua Zetumeris, Patrickas Raddenas Keefe'as, Edwardas McDonnellas, Monica Levinson ir iš Šiaurės Airijos kilęs Michaelas Lennoxas.
Filmo „Nieko nesakyk“, kuris lapkričio 14 d. bus rodomas „Disney+“ kanalu, treilerį galite pažiūrėti čia: