Klaipėdos universiteto dėstytoja kaltinama paskaitoje biseksualumą sulyginusi su pedofilija: „Didžiulis nusivylimas ir gėda“

Klaipėdos universiteto (KU) dėstytoja prof. dr. Ramutė Čepienė pareiškė, kad biseksualumas yra susijęs su pedofilija, neištikimybe, o moteris turi tenkinti savo vyro seksualinius poreikius net susidurdama su sveikatos problemomis, teigia KU psichologiją studijuojantis vyras, pasipiktinęs dėstytojos teiginiais. Universiteto atstovė patvirtino, kad situacija – žinoma, ji aiškinamasi.

Asociatyvi freepik.com nuotr.


jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

Papiktino dėstytojos teiginiai

KU studentas Virgilijus Pajaujis socialiniame tinkle „Facebook“ rašo apie tai, kad dalyvaudamas šeimos psichologijos paskaitoje išgirdo, kaip dėstytoja gretina biseksualią orientaciją su vaikų tvirkinimu ir pedofilija. Anot jo, profesorė pareiškė, kad biseksualūs žmonės yra labiau linkę į neištikimybę. Dėl šio atvejo studentas kreipėsi į KU Akademinės etikos komitetą.

„Ėjo 2024 m. lapkričio 4-oji, kai šeimos psichologijos paskaitoje išgirdau apie biseksualumo sugretinimą su pedofilija ir vaikų tvirkinimu („ir pedofilija kažkada taps normaliu reiškiniu”). Biseksualūs žmonės, beje, yra „labiau linkę į neištikimybę”, nes jie juk neapsisprendžia. Kuo remiantis psichologijos profesorė pateikė tokias įžvalgas? O gi katalikų kanonų šaltiniais. <…> Išgirdau ir tai, kad moteris, nors ir skaudėtų jai galvą (prastai jaustųsi), turėtų patenkinti savo vyro seksualinius poreikius“, – pirmadienį paskelbtame įraše teigė V. Pajaujis.

„Primenu, kad studijuoju psichologiją, o ne politologiją ar teologiją. Bet klausimas iškilo — katalikiškame ar pasaulietiniame universitete esu? O gal kunigų seminarijoje (neduok, Dieve)? Norėjosi žvilgterėti ir į kalendorių, kurie dabar metai eina, kuris amžius? Gal nusikėliau laiko mašina į gūdų sovietmetį?“ – pridūrė jis.

Studentas teigė, kad dėstytoja į jo ir kurso draugų išsakytą kritiką neatsižvelgė. „Ausys užsikimšo“, – ironizavo jis.

V. Pajaujis piktinasi, kad neva KU toleruoja tokios kokybės dėstymą.

„Nepritardamas išdėstytai pozicijai, atsistojau ir išėjau iš paskaitos tai aiškiai įvardydamas dėstytojai. Tebūnie tai mano protesto forma iš pagarbos seksualinių mažumų žmonėms. Ar bijau, kad profesorė mėgins su manimi susidoroti vertindama egzaminą? Kažkiek. Bet dar labiau bijočiau, jei leisčiau atvirai diskriminuoti žmones paminant socialinės atsakomybės ir lygybės principus“, – teigė studentas.

Jis priminė ir tai, kad Lietuvos psichologų sąjunga yra oficialiai išsakiusi savo poziciją — homoseksualumas nėra patologija, nukrypimas nuo normos.

„Tikiuosi išlikti būsimu psichologu, o pirmiausia — žmogumi, matančiu ir kitokios seksualinės orientacijos žmonių skausmą. Tokiu šiandieną išlikau — tokiu ir liksiu“, – pabrėžė V. Pajaujis.

Asociatyvi freepik.com nuotr.

„Galite kreiptis į Lygiu galimybių kontrolieriaus tarnybą“

Jarmo.net susipažino su V. Pajaujo kreipimusi. Jame pateikiama daugiau detalių apie paskaitą. Pavyzdžiui, studentas liudijo, kaip dėstytoja vertino savo pačios pareiškimus.

„Buvo ironiškai užsiminta, kad „galite kreiptis į Lygiu galimybių kontrolieriaus tarnybą“, – kreipimesi rašo studentas.

Pasak jo, net ir išgirdusi kritiką, R. Čepienė nesusimąstė. „Išreiškus kritinį požiūrį į tokias R. Čepienės nuostatas ir pasitelkus Lietuvos psichologų sąjungos oficialią poziciją, profesorė tęsė savo argumentavimo liniją“, – pažymi V. Pajaujis.

Studentas kreipimesi išreiškia pasipiktinimą: „Jei reaguočiau emociškai, sakyčiau, kad man yra didžiulis nusivylimas ir gėda. Gėda, kad XXI a. europiniame pasaulietiniame universitete dėstoma diskriminacinio pobūdžio medžiaga. Juk viena yra turėti asmenines nuostatas ir vertybes, kaip minties laisvės išraišką, ir visai kas kita dėstyti jas kaip mokslinę tiesą ruošiant būsimus psichologus“.

Asociatyvi freepik.com nuotr.

Universiteto atstovė: sudaryta darbo grupė

Kaip rašo portalas lrt.lt, KU studijų prorektorė, laikinai pavaduojanti rektorių, doc. dr. A. Norvilienė raštu pateiktame komentare informavo, kad universitetui minima situacija žinoma.

Anot jos, paskaitoje, kurioje dalyvavo studentas, buvo numatyta aptarti katalikišką šeimos sampratą.

A. Norvilienės teigimu, šiuo metu yra sudaryta darbo grupė, o pasikalbėti kviečiami tiek dėstytojai, tiek studentai taip siekiant išklausyti visas puses.

„Taip pat noriu pabrėžti, kad Klaipėdos universiteto bendruomenė puoselėja pagarbą žmogui ir žmogaus prigimtinę laisvę pasirinkti vertybes. Universiteto bendruomenė griežtai pasisako prieš bet kokią diskriminaciją. Pasitaikę diskriminacijos atvejai atidžiai vertinami, dedamos didelės pastangos, kad tokio pobūdžio situacijų nepasitaikytų“, – lrt.lt sakė A. Norvilienė.

Jarmo.net kreipėsi į KU, prašydamas pakomentuoti situaciją.

„Šiandien viešai išsakyta Klaipėdos universiteto pozicija ir atliekami veiksmai nesikeičia. Kol kas nieko naujo pasakyti negalime, nes tik šiandien gavome raštišką studento Virgilijaus Pajaujo kreipimąsi ir tik šiandien jį registravome“, – atsiųstame komentare dėstė KU Vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene Sandra Kindiuk.

Jarmo.net komentaro kreipėsi ir į prof. dr. R. Čepienę. „Kadangi studento V. Pajaujo skundas nukreiptas ne tik į mano, bet ir į Klaipėdos universiteto reputaciją, komentarai bus pateikti išnagrinėjus incidentą“, – elektroniniu paštu atsiųstame pareiškime nurodė ji.

R. Račienė: vis tik nustebino

Į viešoje erdvėje paskelbtą informaciją apie paskaitą sureagavo ir LGBTQ+ teisių aktyvistė, organizacijos „Mamos už LGBTQ+ vaikus“ viena įkūrėjų Rasa Račienė.

„Tai, kad eilinį kartą vieno universiteto ar vienos mokyklos, ar vienos parapijos užkaboriuose išlenda pasisakymas apie homoseksualumo (šiuo atveju biseksualumo, kaip labiau tikėtino atvejo neištikimybei pateisinti) ar kito -ualumo nešamą grėsmę, tiesą sakant, nebestebina. Tai dalis mūsų gyventojų turi savo kraujyje, savo mąstysenoje, kurią kaip besistengsi, tačiau sunkiai išmuši esant dabartinei politinei ir socialinei aplinkai. Bet, prisipažinsiu, mane vis tik nustebino, kad šių laikų jaunimui peršama nuomonė apie katalikišką santuokos priedermę atsakingai ir suasmenintai žiūrėti į seksualinį gyvenimą. Kas išvertus į žmonių kalbą reiškia, kad moteris, nepaisant savo savijautos ir kitų aplinkybių, turėtų atliepti vyro poreikius (interpretuoju pagal straipsnyje nurodytas aplinkybes)“, – feisbuke rašo R. Račienė.

LGBTQ+ organizacija apgailestauja

Tolerantiško jaunimo asociacijos (TJA) antradienį išplatintame pareiškime dėstoma, kad tokie diskriminaciniai pareiškimai, kurie galimai nuskambėjo paskaitoje, kenkia akademinei bendruomenei.

„Tolerantiško jaunimo asociacija apgailestauja dėl Klaipėdos universiteto dėstytojos prof. dr. Ramutės Čepienės galimai išsakytų teiginių, lyginančių biseksualumą su pedofilija. Seksualinė orientacija yra normali asmens tapatybės dalis, todėl negali būti patologizuota.

Diskriminaciniai pareiškimai, kokius galimai išsakė prof. dr. R. Čepienė, visų pirma žeidžia LGBTQ+ asmenis, bet kartu pakenkia ir visai akademinei bendruomenei, neigiamai formuodami jos įvaizdį.

Tokie įvykiai – ne pirmi mokymo įstaigose. Paprastai tiek studentai, tiek moksleiviai neskuba aptarti viešai mokymo ar dėstymo turinio, kai akivaizdžiai tam nėra pagrindo.

„Mokymai“, kuriuose moksliniais šaltiniais laikoma religinė literatūra ir ja remiantis siekiama pažeminti, menkinti, parodyti neigiamame kontekste pažeidžiamas visuomenės grupes laikytini diskriminaciniais. Mes manome, kad tokių „mokymų“ vykdytojai turi prisiimti atsakomybę.

Raginame Klaipėdos universiteto administraciją imtis veiksmų, kad būtų užtikrinta, jog tokie atvejai nepasikartotų, ir kad studentai galėtų mokytis paskaitose, kuriose skleidžiami su mokslu derantys teiginiai“, – teigiama TJA pareiškime.
Naujesnė Senesni