JAV Aukščiausiajame Teisme nagrinėjama byla, galinti nulemti, ar Tenesio valstijoje gyvenantys nepilnamečiai translyčiai asmenys turi konstitucinę teisę gauti su lyties patvirtinimu susijusią medicininę pagalbą. Žurnalistinis tyrimas atskleidė, kad byloje dalyvauja gydytojai, kurie yra „šališki“ ir pasižymėję požiūriu, „nukreiptu prieš translyčių sveikatos priežiūrą“.
Asociatyvi Aiden Craver/„Unsplash“ nuotr. |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
Kaip praneša „The Guardian“, šeši gydytojai, ginantys valstijoje galiojantį draudimą nepilnamečiams translyčiams asmenims suteikti medicininę priežiūrą, jau anksčiau yra pasisakę prieš translyčių teises. Penki iš jų kritikuojami teismuose už nepakankamą kompetenciją arba šališką požiūrį. Keturi gydytojai siejami su konservatyvių pažiūrų krikščioniška organizacija.
Ekspertų kvalifikacija – ginčytina
Tarp gydytojų minimi Paulas Hruzas, Jamesas Cantoras ir Michaelas Laidlawas, kurie, kaip teigiama, neturi arba turi labai mažai patirties gydant translyčius nepilnamečius.
Dar 2017 m. P. Hruzas yra prisipažinęs: „Sąmoningai negydau translyčių pacientų“.
2022 m. nagrinėtoje byloje Alabamoje teisėjas pabrėžė, kad J. Cantoras niekada nėra diagnozavęs ar gydęs jaunuolių dėl lytinės disforijos ir yra nesusipažinęs su valstijos klinikose taikomais gydymo metodais, todėl jo liudijimas buvo „mažai vertingas“.
2023 m. Arkanzaso federalinis teisėjas pažymėjo, kad P. Hruzo liudijimai labiau grindžiami religinėmis dogmomis nei mokslinėmis žiniomis. Jis taip pat buvo kritikuotas teismuose Šiaurės Karolinoje ir Floridoje.
Tenesio federalinis teisėjas, kuris laikinai sustabdė draudimą, pažymėjo, kad J. Cantoro ir P. Hruzo kompetencija yra „nepakankama“, o jų argumentai – „minimaliai įtikinami“.
Caroline Ciccone, buvusi JAV Sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų departamento pareigūnė, teigė, kad byla remiasi „klaidingais mokslo duomenimis“.
„Šių vadinamųjų ekspertų liudijimai jau buvo diskredituoti teismuose. Tai rodo, kad jie nesugeba pateikti nieko geresnio“, – sakė ji.
Asociatyvi Aiden Craver/„Unsplash“ nuotr. |
Bylos esmė – teisė į medicininę priežiūrą
JAV prieš Skrmetti byloje nagrinėjamas įstatymo projektas, draudžiantis Tenesio valstijoje gyvenantiems translyčiams nepilnamečiams asmenims gauti lyties patvirtinimo medicininę pagalbą. Įstatymas taip pat numato teisines pasekmes gydytojams, teikiantiems tokią priežiūrą.
Tenesis yra viena iš 24 valstijų, kuriose priimti įstatymai, ribojantys translyčių jaunuolių medicininę priežiūrą, nors 2 valstijose galiojantys įstatymai šiuo metu teismuose yra sustabdyti.
Įstatymas sulaukė griežtos kritikos. 2023 m. balandį kelios šeimos, remiamos Amerikos pilietinių laisvių sąjungos (ACLU), pateikė ieškinį, siekdamos užkirsti kelią įstatymo įsigaliojimui.
Nors teismai iš pradžių sustabdė draudimą, 2023 m. rugsėjį jis buvo pratęstas apeliacinės instancijos teisme.
ACLU tokį sprendimą pavadino „labai nuviliančiu“.
Aukščiausiasis Teismas bylą sutiko išnagrinėti ir gruodžio 4 d. išklausys argumentus. Šios bylos rezultatas turės pasekmių ne tik Tenesio gyventojams, bet ir gali tapti teisiniu precedentu visoje šalyje.
Samantha Williams, viena iš ieškovių, kurios dukra yra translytė paauglė, teigė, kad įstatyme numatytas draudimas kelia šeimai didžiulį skausmą. „Dabar turime pasitikinčią savimi, laimingą dukrą, kuri gali būti savimi“, – sakė ji, pridurdama, kad įstatymas galėtų priversti šeimą palikti Tenesį.
„Nenoriu net pagalvoti apie tai, kad reikėtų grįžti į tamsų laikotarpį, kuriame buvau prieš atskleidžiant savo tapatybę ir gaunant gydytojų paskirtą pagalbą. Noriu, kad šis įstatymas būtų panaikintas, kad galėčiau tęsti gydymą ir gyventi savo gyvenimą“, – kalbėjo S. Williams dukra.
Parengta pagal thepinknews.com informaciją