ETT ėmėsi nagrinėti prieš LGBTQ+ nukreiptą Vengrijos įstatymą

Antradienį Europos Teisingumo Teisme (ETT) pradėtas nagrinėti Vengrijoje galiojantis Vaikų apsaugos įstatymas, sulaukęs kritikos dėl diskriminacijos LGBTQ+ asmenų atžvilgiu.

Asociatyvi Robin Worrall/„Unsplash“ nuotr.


jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

Šiame įstatyme deklaruojama „nulinės tolerancijos politika“ pedofilams, tačiau jame taip pat numatyti griežti apribojimai informuoti apie homoseksualumą ar lyties pakeitimą žiniasklaidos priemonėse bei mokymosi medžiagoje, skirtoje jaunesniems nei 18 metų asmenims.

Įstatymas kritikuojamas dėl prieš LGBTQ+ bendruomenę nukreiptų nuostatų. Kritikų teigimu, teisės aktas tapatina pedofiliją su homoseksualumu. Tuo metu Vengrijos valdžios institucijos nurodo, kad įstatymu siekiama apsaugoti vaikus nuo seksualinių nusikaltėlių.

Po to, kai įsigaliojo šis įstatymas, vaikų teisių apsaugos organizacija „Eurochild“ išreiškė susirūpinimą, teigdama, jog vaikai turi teisę į harmoningą vystymąsi ir žodžio laisvę, o šis įstatymas „pažeidžia šias teises ir gali pakenkti tiems vaikams, kuriuos tariamai siekiama apsaugoti“.

„Eurochild“ pažymi, kad įstatymas skatina baimės atmosferą ir kelia nerimą tiek dėl vaikų, tiek dėl visos visuomenės gerovės.

Europos Parlamentas griežtai pasmerkė šį teisės aktą ir apkaltino Vengrijos valdančiuosius demokratijos ir teisės viršenybės principų pažeidimu.

Nepaisydama tarptautinės kritikos, Vengrija gina įstatymą teigdama, kad 2022 m. buvo surengtas referendumas, kuriame gyventojų atsiklausta jų nuomonės. Tam, kad referendumas būtų laikomas galiojančiu, jame turėjo dalyvauti bent pusė registruotų rinkėjų. Nors šio slenksčio pasiekti nepavyko, didžioji dauguma dalyvavusiųjų išreiškė paramą Vengrijos valdžios pozicijai.

2022 m. gruodį Europos Komisija kreipėsi į ETT, teigdama, kad įstatymas pažeidžia pagrindines žmogaus teises, numatytas Europos Sąjungos teisės aktuose.

Prie ieškinio prisijungė 15 Europos Sąjungos valstybių narių: Belgija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Portugalija, Austrija, Airija, Danija, Malta, Ispanija, Švedija, Suomija, Slovėnija, Prancūzija, Vokietija ir Graikija.

Šis įstatymas įsigaliojo remiantis panašiu teisės aktu, priimtu Rusijoje. 2013 m. pastarojoje šalyje įvestas vadinamasis „gėjų propagandos“ draudimas, kurį Europos Žmogaus Teisių Teismas pripažino neteisėtu.
Naujesnė Senesni