Talibano sulaikymo centruose Afganistane LGBTQ+ asmenys patiria seksualinę ir fizinę prievartą, atskleidė CNN tyrimas. Mažiausiai 5 asmenų istorijos liudija žiaurius žmogaus teisių pažeidimus po Talibano sugrįžimo į valdžią 2021 metais, kai iš šalies pasitraukė JAV kariuomenė.
Asociatyvi Bruno Aguirre/„Unsplash“ nuotr. |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
19-metis Sohrabas (vardas pakeistas) pasakojo, kad vienas Talibano grupuotės narys jį 5 kartus išprievartavo.
„Jis mane sugriebė, suplėšė drabužius ir išprievartavo. Kiekvieną kartą grasindavo, jog jei kam nors prasitarsiu, jis savo rankomis mane nužudys“, – pasakojo jis.
Sohrabas buvo sulaikytas po to, kai šeimos nariai sužinojo apie jo santykius su vaikinu. Po paleidimo jis buvo įspėtas, kad pakartotinio sulaikymo atveju jam grės egzekucija.
LGBTQ+ tinklalapio „Equaldex“ žiniomis, Afganistane homoseksualumas baudžiamas mirties bausme. Talibano valdymo metu griežtai cenzūruojama LGBTQ+ medija, o drabužių, atitinkančių priešingos lyties stereotipus, dėvėjimas – uždraustas.
Su radikaliais apribojimais susiduria ir moterys. Jos negali mokytis aukščiau 6 klasės, daugumai jų draudžiama dirbti, lankytis parkuose, skaityti, dainuoti ar viešai kalbėti. Be to, moterims draudžiama keliauti daugiau nei 75 km nuo namų be vyro palydos.
CNN pakalbino 22 metų translytį vyrą Samiarą, kuris buvo sulaikytas ir sumuštas dėl to, kad dėvėjo vyriškus drabužius. Šiuo metu gyvendamas saugioje šalyje Samiaras pasakojo, kad gyvenimas Talibano valdymo sąlygomis „visam laikui įsirėžė į atmintį kaip baimės, bejėgiškumo ir nevilties prisiminimai“.
Žmogaus teisių organizacijos „Roshaniya“, kuri padeda LGBTQ+ asmenims persikelti į saugias šalis, atstovas CNN atskleidė, kad nuo 2021 metų užfiksuota 825 smurto prieš queer asmenis atvejų. Tačiau tikrasis skaičius, pasak organizacijos, yra gerokai didesnis.
Britų LGBTQ+ leidinys „The PinkNews“ 2022 metais kalbino Afganistane gyvenantį(-čią) nebinarios lytinės tapatybės žurnalistą(-ę) ir žmogaus teisių aktyvistą(-ę) Shah, kuri(s) teigė, kad situacija „kasdien vis prastėja“. Shah, dirbanti(s) su prieglobsčio LGBTQ+ jaunuoliams ieškoti padedančia organizacija „Behesht Collective“, teigė: „Afganistane – daugiau nei 500 tūkst. LGBTQ+ asmenų, kurie slepiasi net nuo savęs, nes baiminasi būti nužudyti. Smurto ir mirties yra per daug. Jie turi teisę gyventi ir tikisi, kad išauš diena, kai niekieno teisės nebus varžomos“.
Talibano Užsienio reikalų ministerijos atstovai CNN teigė, kad „nuodėmės, prieštaraujančios islamo teisės normoms, yra nelegalios“, o kaltinamieji baudžiami pagal įstatymus.
Jie atmetė Talibano atžvilgiu skriejančius kaltinimus.
„Kaltinimai tariamu kankinimu, prievarta, persekiojimu ir netinkamu elgesiu – nepagrįsti ir prieštarauja mūsų teisinei sistemai“, – dėstė jie.
Parengta pagal „The PinkNews“ informaciją