Skundžiamas teismo sprendimas neregistruoti tos pačios lyties asmenų santuokos

Teismui atmetus tos pačios lyties asmenų prašymą registruoti jų santuoką, šis sprendimas apskųstas apeliacine tvarka, praneša gayline.lt

Asociatyvi „Tingey Injury Law Firm“/Unsplash.com nuotr.

jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

Pareiškėjai mano, kad Vilniaus miesto apylinkės teismas priėmė nepagrįstą nutartį, nes ignoravo tarptautinės teisės normas, jų nenagrinėjo bei paneigė poros teisę į šeimą tik dėl jos narių seksualinės orientacijos.

„Teismo pareiga yra ne konstatuoti, kad Lietuvos teisės aktai neleidžia sudaryti tos pačios lyties asmenų santuokos, tačiau mažų mažiausiai įvertinti, ar tokie įstatymai atitinka Konstituciją, tarptautinę teisę ir nediskriminuoja šalies piliečių. Jei vieniems žmonėms leidžiama įteisinti šeimą, o kitiems ne, akivaizdu, kad nėra lygybės. Todėl natūralus žingsnis – skųsti nepagrįstą pirmos instancijos teismo sprendimą ir ieškoti teisingumo toliau“, – sako vienas iš pareiškėjų Martynas Norbutas.

Porai teisme atstovaujantis advokatas Aivaras Žilvinskas pažymi, jog ši ir kitos kelios bylos, kuriomis siekiama įteisinti tos pačios lyties asmenų šeimas Lietuvoje, yra siekis apginti fundamentalias teises.

„Tarptautinė teisė pripažįsta ir saugo visų asmenų šeimas ir santuokas, taip pat ir vienos lyties. O bet kokie aiškinimai, kad neva tos pačios lyties asmenų santuokų pripažinimas turi atliepti daugumos įsivaizdavimą, kas yra šeima, prieštarauja žmogaus teisių idėjai. Kitaip tariant, nuo „mistinės“ daugumos valios negali priklausyti tai, ar individas ar jų grupė turi žmogaus teises, ar ne“, – teigia advokatas.

Tolerantiško Jaunimo Asociacijos vadovas Artūras Rudomanskis pastebi, kad Lietuva jau ilgus metus neatlieka savo namų darbų užtikrindama kiekvieno piliečio apsaugą.

„Šiuo metu net 15 iš 27 Europos Sąjungos valstybių, daugiau nei pusė, yra įteisinusios vienos lyties asmenų santuokas, o net 24 iš 27 ES šalių pripažįsta vienalytes šeimas kitomis šeimos sudarymo formomis. Lietuvoje politikai dešimtmečius nepriima reikiamo reglamentavimo, o dabar ir teismas tinkamai negina piliečių teismine tvarka. Šios ir kitų bylų baigtis parodys, ar valstybė yra pasirengusi vykdyti savo pareigas, įtvirtintas Konstitucijoje“, – įsitikinęs A. Rudomanskis, kurio nevyriausybinė organizacija inicijavo strategines tos pačios lyties asmenų šeimų bylas.

Apeliaciniame skunde pareiškėjai taip pat pakartojo prašymą kreiptis į Konstitucinį Teismą bei gauti išaiškinimą, ar dabar galiojančios teisės normos nediskriminuoja vienos lyties asmenų šeimų.
Naujesnė Senesni