Tarptautinės moterų ir mergaičių dienos išvakarėse švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė ministerijoje susitiko su tarptautinių pasiekimų turinčiomis šalies mokslininkėmis bei tarptautinių mokslų olimpiadų dalyvėmis ir laureatėmis. Ministrė viešnias sveikino Tarptautinės moterų ir mergaičių dienos proga, kartu aptarė, kaip daugiau mergaičių ir merginų paskatinti domėtis mokslu.
Jurgita Šiugždinienė | Olgos Posaškovos nuotr. |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
„Nors Lietuva pirmauja pagal mokslininkių moterų skaičių ES, norime, kad kuo daugiau merginų drąsiai rinktųsi mokslininkės karjerą tiksliųjų, gamtos mokslų srityse. Todėl svarbu sukurti palaikančias, skatinančias sąlygas, taip pat ir galimybes pabendrauti su jau pasirinkusiomis mokslininkės kelią“, – sakė J. Šiugždinienė, rašoma Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pranešime spaudai.
Susitikime su ministre dalyvavo Lietuvos mokslų akademijos Jaunosios akademijos pirmininkė Ieva Plikusienė ir vicepirmininkė Viktorija Vaštakaitė-Kairienė, 2021 m. ir 2022 m. „L’ORÉAL Baltic“ programos „Moterys moksle“ laimėtojos Joana Smirnovienė, Gintarė Kručaitė ir Greta Jarockytė, kitos mokslininkės, taip pat šalies universitetų studentės.
Viename būryje susitiko įvairiose – medicinos, statybų inžinerijos, fizikos, chemijos, žemės ūkio – srityse dirbančios bei pripažinimą pasiekusios mokslininkės, studentės ir mokinės, kurios dar tik rinksis studijas, tačiau jau gilinasi į mokslus ir sėkmingai dalyvauja tarptautinėse mokslų olimpiadose.
Jaunos, tačiau daug pasiekusios mokslininkės dalijosi savo patirtimi ir patarimais, kas svarbu mokslinės karjeros kelyje. Tai – mentoriai, komanda, palaikymas ir, žinoma, atkaklumas.
„Svarbu mergaites kuo anksčiau supažindinti su tiksliųjų mokslų sritimi. Taip pat mergaitėms labai svarbu turėti teigiamą pavyzdį, nes tapatindamosi su kitomis moterimis jos galvoja, kad gali pasiekti to paties, matydamos mokslininkes susižavi mokslu“, – sakė I. Plikusienė.
Mokslininkės Tarptautinės moterų ir mergaičių moksle dienos proga jaunoms merginoms linkėjo naudotis visomis galimybėmis siekti išsvajotos profesijos, nebijoti kylančių iššūkių ir nesėkmių.
„Moksleivėms šiuo metu siūloma daug galimybių, įvairių programų išbandyti mokslininkės profesiją ir sužinoti, ar ji patinka. Mano patirtis rodo, kad visi daug pasiekę mokslininkai įdeda daug darbo ir turi nueiti ilgą kelią, kol apčiuopia rezultatus. Už gražios sėkmės slypi sunkus darbas, tad linkiu visoms merginoms nepasiduoti ir ieškoti naujų galimybių, net kelis kartus bandyti pasiekti savo tikslą“, – sakė J. Smirnovienė.
„Džiaugiuosi, kad Lietuvoje jauniems žmonėms mokslo srityje sukurta tiek daug galimybių bandyti, gauti finansavimą, keliauti, atrasti naujų kontaktų, generuoti bendras idėjas. Norėčiau palinkėti jaunimui nebijoti žengti tą žingsnį ir pasirinkti mokslininko karjerą, nes dabar galimybės siekti savo tikslo yra beribės“, – sakė Vilnius TECH mokslininkė Agnė Kairytė.
„Lietuva – labai tinkama šalis būti mokslininke. Mes tokie mažyčiai, bet galime padaryti viską, tereikia turėti ugnelę širdy ir tikėti, kad galime pakeisti pasaulį. Viskas yra mūsų pačių rankose, tad linkiu mokslininkėms būti įkvėpimo šaltiniais, kuo daugiau pasakoti apie mokslą, savo pasiekimus ir nelaukti, kol kas nors įvertins ir pastatys ant pjedestalo – pačios užlipkime“, – linkėjo Kauno technologijos universiteto mokslininkė Aelita Zabulionė.
2020 m. duomenimis, Lietuvoje apie 64 proc. visų šalies tyrėjų buvo moterys. Lietuva pirmauja ES valstybėse pagal moterų, dirbančių moksle bei technologijose, skaičių.