Nuo seksualinių nusikaltimų nukentėjusiems žmonėms pagalbą teikiančio Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro (KOPŽI) vadovė Kristina Mišinienė atkreipia dėmesį, kad po Rusijos sukelto karo Ukrainoje iš jos bėgančios moterys ir merginos susiduria su milžinišku pavojumi – jos įviliojamos į prostitucijos voratinklį.
Asociatyvi Vladyslav Tobolenko/unsplash.com nuotr. |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
Lapkričio mėnesį policija pranešė, kad pareigūnai atliko dvi operacijas, kurių metu sulaikyti asmenys, organizavę, vadovavę bei pelnęsi iš kitų asmenų prostitucijos.
Uostamiesčio ir Tauragės pareigūnai vienos operacijos metu įžengė į butą Tauragėje ir jame, kaip pranešama, aptiko atlygintinas seksualines paslaugas vyrams teikiančią 23 metų Ukrainos pilietę. Kratos metu šiame bute rastos priemonės seksualinėms paslaugoms atlikti, galimai iš šios neteisėtos veikos uždirbti pinigai bei narkotikai.
Kaip skelbia pareigūnai, tęsdami operaciją jie tą pačią dieną Tauragėje sulaikė ir šios nusikalstamos veikos organizatorius – 29-erių Ukrainos pilietę bei 47-erių anksčiau neteistą, vienoje uždarojoje akcinėje bendrovėje dirbantį klaipėdietį. Sulaikytųjų gyvenamosiose vietose Klaipėdoje aptikta daugiau nei 21 tūkst. eurų, kiti įkalčiai.
Įtariama, kad 29 metų Ukrainos pilietė surado ir pasiūlė 23 metų savo tėvynainei atvykti į Lietuvą dirbti prostitute bei išnuomojo Klaipėdoje ir Tauragėje laikinas gyvenamąsias vietas. 47 metų klaipėdietis bendrininkavo dėdamas skelbimus dėl atlygintinų seksualinių paslaugų, bendravo su klientais, kuriuos nukreipdavo tam tikrais adresais. Pareigūnų duomenimis, pusė pinigų sumos, gautos iš klientų už suteiktas seksualines paslaugas, atitekdavo sąvadautojams.
Kitos operacijos metu Klaipėdoje viename bute aptikta 20 metų mergina, kuri, įtariama, teikė seksualines paslaugas prisidengdama masažo salono veikla. Šiame bute aptikti 400 eurų. Tą pačią dieną buvo sulaikyta prostitucijos organizavimu įtariama moteris, pas kurią rasti 1 tūkst. eurų.
Šioje byloje 20-ies ir 23-erių merginos pripažintos liudytojomis, informavo Klaipėdos apskrities policijos atstovė Andromeda Grauslienė.
Kaip teigė KOPŽI vadovė K. Mišinienė, Tauragėje neretai yra identifikuojami prostitucijoje išnaudojami asmenys, atvykstantys iš didesnių Lietuvos miestų. „Beveik visada už „karštą naktį ir šaltą šampaną“ žadančių skelbimų stovi prostitucijos organizatoriai, visokios „madam“ ir „šeimininkai“, ieškantys problemų, sunkumų, turinčių paklusnių moterų ir mergaičių“, – komentavo ji.
Pasak jos, nuo išnaudojimo kenčiantiems asmenims pagalbą teikiančios organizacijos susiduria su itin skaudžia problema – iš Ukrainos pabėgusios ir Lietuvoje saugumo ieškančios moterys ir merginos tampa išnaudotojų taikiniu.
„Aš neturiu tikslių skaičių, tačiau mūsų nedidelėje šalyje į sekso industriją įtraukti gausūs būriai moterų iš Ukrainos. Neretai jos atviliojamos pažadais apie „lengvą, malonų darbą, užsidirbsi čia savo šeimai labai greitai“, tačiau prasivėręs prostitucijos akivaras moters jau nebepaleis, tiek pačiai psichologiškai matyti save kažkur kitur tampa sudėtinga, tiek suteneriams paleisti auką, kol ji neša jiems pelną, yra nenaudinga“, – teigė K. Mišinienė.
Anot KOPŽI vadovės, vasario 24-osios Rusijos invazija į Ukrainą lėmė, kad vadinamieji prostitucijos taškai Lietuvoje „išsipūtė“, perkamo sekso mėgėjai dabar turi dar daugiau pasirinkimo. „Bet sakykit, ar tai nėra mūsų bjauri veidmainystė? Užjausti bėgančius nuo karo, iškankintus, sutrikusius žmones ir mielai tuo pažeidžiamumu pasinaudoti, „pigiai“ smaginantis su „pašėlusiomis, pildančiomis kiekvieną tavo pageidavimą karštomis ukrainietėmis?“ – retoriškai klausė ji.
K. Mišinienė teigė, kad kartais išnaudojamos moterys ir merginos, sučiumpamos pareigūnų teikiant seksualines paslaugas, nesulaukia pagalbos, o yra baudžiamos.
„Moterys nubaudžiamos piniginėmis baudomis, dažnai jos gėdinamos ir moralizuojamos, su jomis bendraujantys teisėsaugininkai nemano, jog šioms moterims yra reikalinga kokia nors pagalba, juk jos čia „savo noru“. Įžvelgti moterų, taip pat ir vyrų prostitucijoje pažeidžiamumą kol kas yra sunkus iššūkis“, – sakė ji.
Pašnekovė teigė, kad ši problema sprendžiama sunkiai.
„Šiandien valstybė suinteresuota ne pagalbos teikimu moterims prostitucijoje, o baudų joms išrašinėjimu, sukūrė visas sąlygas tokiai dvigubai moralei atsirasti. Dar daugiau, jau girdime sutenerius vadinant verslininkais, o sekso pirkėjus – lankytojais, rėmėjais, smalsiais ėjusiais pro šalį vyrukais“, – problemas vardija K. Mišinienė.
Tačiau KOPŽI vadovė gyrė Tauragės kriminalistus, kadangi jų dėka anksčiau buvo ištirtas prekybos vaikais atvejis, kai apsukrus „sutuoktinis“ pardavinėjo sekso pirkėjams savo nepilnametę žmoną.
„Tiesa, pirmos instancijos teismas šį veikėją išteisino dėl prekybos žmonėmis, paliko jam lengvesnius kaltinimus, tačiau aukos advokatas, bylos prokuroras apskundė tokį nuosprendį kaip neteisingą, šiuos skundus Apeliacinis teismas priėmė, dalyvaujame kitame nagrinėjime, nesiruošiame nusileisti. Tokių dalykų negalima toleruoti“, – sakė ji.