Jau daugiau nei dešimtmetį save atidavęs šokiui Raidas Petrauskas (25 m.) sako, kad „Vogue“ šokiai jam ne tik mylimas darbas, tačiau ir vieta, kur jis gali kurti sau ir kitiems LGBTQ+ nariams saugią aplinką. Apie šį Lietuvoje dar naują šokių stilių ir savęs paieškas jis sutiko pasidalinti su lrytas.lt skaitytojais.
„Vogue“ šokiai Raidui yra ne tik mylimas darbas, tačiau ir saugi aplinka išreikšti save | lrytas.lt koliažas |
Šokiai lydėjo nuo vaikystės
Iš Klaipėdos kilęs, tačiau jau septynerius metus gyvenantis sostinėje Raidas sako, kad šokis lydėjo jį visą gyvenimą. Nors lankyti treniruotes pradėjo būdamas 12 m., tačiau su judesiu draugavo nuo pat mažens.
„Choreografijos pamokos darželyje ir mokykloje man labai patikdavo, o namuose be pasirodymų prieš svečius nepraeidavo nei vienas šeimos draugų susibūrimas.
Vis dėlto rimčiau domėtis šokiu ir lankyti treniruotes pradėjau 12 m., kuomet vyresnioji sesuo, pastebėjusi mano polinkį į šokį, paprašė patėvio, jog nuvestų mane į pirmąją gatvės šokio treniruotę. Nuo tada šokiu gyvenu jau 13 metų“, – kalbėjo pašnekovas.
Pradėjęs lankyti treniruotes, Raidas išbandė įvairiausius šokio stilius: hip hop, house, popping, šiuolaikinius ir kitus šokius. Vis dėlto labiausiai jį pakerėjo Lietuvoje dar mažai žinomas „Vogue“ stilius.
Kaip pasakojo pašnekovas, „Vogue“ kilo Jungtinėse Amerikos Valstijose, Niujorke LGBTQ+ lotynų ir afroamerikiečių pogrindyje. Jis buvo įkvėptas garsiuose mados žurnaluose, pristatymuose ir parduotuvių vitrinose besipuikuojančių modelių manierų ir pozų.
„Šios kultūros bendruomenės nariams pozavimas priešais naktinių klubų veidrodžius tapo daug daugiau nei tik judėjimo būdas ir kūno grožio demonstravimas, tai viena iš protesto formų už pasaulį be rasizmo ir homofobijos“, – pasakojo šokėjas.
Save „Vogue“ šokio pradininku Lietuvoje vadinantis Raidas džiaugiasi, kad po daugelio išbandytų stilių jis atrado būtent šį stilių, nes šie šokiai leidžia sujungti net kelis jo pomėgius: teatrą, šokį ir madą.
Kuria saugią aplinką
Kurį laiką tobulinant savo įgūdžius aplink Raidą pradėjo burtis ir bendraminčiai. Pašnekovas pasakojo, kad per septynerius metus jam jau pavyko suburti nemažą ratą šokėjų, kuris ir toliau kasmet vis plečiasi.
„Kiekvienais metais rugsėjis ir spalis, t. y. „SMART“ šokių studijos sezono pradžia, prikviečia didelį būrį naujų žmonių, kurie išbando save „Vogue“ šokio stiliaus treniruotėse.
Per 7 metus man pavyko suburti jau nemažą vietinę bendruomenę, kurią sudaro mūsų ir aplinkinių šalių šokėjai. Nenustojame augti pasipildydami naujais talentais ir „Vogue“ šokio mylėtojais.
Aplink save subūriau iš tikro labai nuostabius žmones iš kurių jaučiu didžiulį palaikymą ir motyvaciją tęsti tai, ką darau“, – džiaugėsi šokėjas.
Prieš keletą metų su keliais bendraminčiais Raidas nutarė, kad toliau šokėjų bendruomenę plėsti norėtų ir savoje studijoje – taip gimė šokių studija „SMART“. Pašnekovas sakė, kad tokia idėja kilo dėl ne itin malonių praeities patirčių.
„Praeitos darbo patirtys mane ir mano kolegas pastūmėjo atidaryti „SMART“ šokių studiją. Vietą, kurioje vertiname ne tik šokėjus, o ir su jais dirbančius trenerius. Kur pasiūlymai ir idėjos būna išgirstos, o šypsenos, palaikymas ir geros emocijos tampa mūsų vizitine kortele“, – kalbėjo jis.
Raidas kartu su kitais studijos treneriais jau spėjo įsitikinti, kad puikių rezultatų į treniruotes ateinantys šokėjai gali pasiekti be jokio streso ir vargo, o studijoje renkamasi ne tik šokti, bet ir švęsti save.
„Kartu mes kuriame saugią erdvę savo ir kitų LGBTQ+ ar juos palaikančių žmonių saviraiškai“, – teigė šokėjas.
Neigiamų nuomonių neklauso
„Vogue“ stiliaus šokėjai prikausto aplinkinių dėmesį ne tik savo stilingomis aprangomis, tačiau ir batais – neretai šokama apsiavus aukštakulnius. Nors daliai visuomenės toks įvaizdis nėra priimtinas, tačiau Raidas sako, kad į neigiamus komentarus jis dėmesio jau nebekreipia.
„Kas vieniems patinka, kitiems gali nepatikti ir tai yra normalu, todėl niekada nesistengiu kažkam įtikti ar klausyti kitų nuomonės, nebent ji tikrai pagrįsta ir argumentuota.
Gyvenu ir darau tai, ką mėgstu ir kas mane džiugina, o jeigu pradeda nebepatikti, tai keliu klausimus ir ieškau sprendimų, kurie mane padarytų laimingesniu“, – įsitikinęs pašnekovas.
Raidas taip pat pasakojo, kad suradęs „Vogue“ šokius ne tik atrado sau mylimą veiklą, tačiau ir dar labiau pažino save. Būtent ši veikla leido jam suprasti, kad yra LGBTQ+ bendruomenės narys.
„Vogue“ šokis ir jo kultūra buvo tas dalykas, kuris man padėjo save suprasti ir atrasti. Džiaugiuosi, jog man pavyko atvesti šį šokio stilių ir jo kultūrą į Lietuvą, nes dabar tai padeda ir kitiems, kurie yra tokioje pačioje ar panašioje savęs ieškojimo stadijoje kaip, kad kažkada buvau ir aš.
Visgi tikiu, kad savęs pažinimas yra procesas, kuris truks visą gyvenimą, todėl negaliu sakyti, kad save pažįstu pilnai. Jaučiu tik tiek, kad su laiku keičiuosi ir atrandu vis kažką naujo, o tai tik dar labiau jaudina ir motyvuoja“, – kalbėjo šokėjas.
Paklaustas, apie ką, atradęs mylimą širdžiai veiklą ir įkūręs studiją, svajoja Raidas, jis sakė, kad svajonių galvoje yra daugybė, tačiau dabar stengiasi mėgautis keliu iki jų išsipildymo.
„Kai labai kažko norisi tai ieškoti drąsos tikrai nereikia – imi ir darai. Svajonių turiu daug ir įvairių, jomis gyvenu ir jų siekiu. Išmokau fokusuotis ir mėgautis pačiu procesu, o ne rezultatais, nes jau ne kartą įsitikinau, jog tai mane daro daug laimingesniu“, – sakė Raidas.