Lietuvoje nebeliks perteklinės prievolės žmogaus embrionus saugoti amžinai – jie bus šaldomi ne ilgiau kaip dešimt metų. Tai numato Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos, kurioms antradienį pritarė Seimas, rašoma pranešime.
Asociatyvi istockphoto.com nuotr. |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
Pataisas rengusios Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen teigimu, tokio įstatymo priėmimas – dar vienas svarus sprendimas žmogaus teisių srityje. „Atsisakydami amžino embrionų saugojimo ir nuimdami amžiaus apribojimus, mes suteikiame daugiau vilties kas šeštai Lietuvos porai, kurios patiria problemų, norėdamos susilaukti vaikų. Dabar įstatymas tapo kur kas liberalesnis ir žmogiškesnis“, – sako V. Čmilytė-Nielsen.
Sukurti ir į moters organizmą neperkelti embrionai laikomi lytinių ląstelių banke poros prašymu ir jų lėšomis bus saugomi ne trumpiau kaip dvejus metus nuo pagalbinio apvaisinimo pradžios ir ne ilgiau kaip dešimt metų, nebent sutuoktiniai pareikštų valią juos saugoti ilgiau. Valstybė savo ruožtu embrionus irgi saugos ne ilgiau kaip dešimt metų nuo embrionų donacijos.
Viktorija Čmilytė-Nielsen | lrs.lt nuotr. |
Pataisų bendraautorius, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Arminas Lydeka atkreipia dėmesį, kad Lietuva taikė vienus griežčiausių ribojimų visame pasaulyje, kurie neatitinka nei vietinių, nei tarptautinių medicininių rekomendacijų. Iki šiol poroms, nenorinčioms embrionų saugoti amžinai, likdavo vienintelė įstatymu numatyta galimybė – atsisakyti embrionų, perleidžiant juos kitų porų pagalbiniam apvaisinimui.
„Lietuvoje buvo privaloma saugoti visus embrionus, nepriklausomai nuo jų kokybės ir rodiklių. Tokia praktika kėlė daug etinių ir moralinių klausimų, ar embrionų donorystė pasirenkama laisva valia. Nuo šiol embrionų donorystė remsis humaniškais principais“, – sako A. Lydeka.
Pataisomis taip pat naikinti iki šiol galioję amžiaus cenzo ribojimai. Pagalbinį apvaisinimą atlikti leidžiama tik tais atvejais, kai kito kelio nėra arba siekiant išvengti didelę negalią sukeliančios ligos ir tais atvejais, kai asmens sveikatos būklė, prognozuojami sveikatos sutrikimai kelia pagrįstų abejonių dėl galimybės išlikti vaisingam.
Pasak naujų nuostatų iniciatorių, remiantis tarptautine praktika, vyraujanti embrionų saugojimo lytinių ląstelių banke trukmė yra 10 metų laiko ir embrionų saugojimas terminuotą laiką yra taikomas pažangiose ir išsivysčiusiose Europos valstybėse.
„Šiuo metu maždaug kas šešta pora patiria vaisingumo iššūkių ir problemų ir, medikų teigimu, tas skaičius gali augti. Šiuo metu galiojantis reguliavimas ne tik kad nėra grįstas mokslu, bet jis yra didžiulė finansinė našta poroms. Per metus nuo kelių šimtų iki 500 eurų kainuoja tas amžinas saugojimas“, − argumentuodama šių pataisų reikalingumą Seimo posėdyje sakė Seimo narė Ieva Pakarklytė.
Ieva Pakarklytė | lrs.lt nuotr. |
Priimtomis pataisomis taip pat visiems vaikams sudaryta galimybė išsaugoti savo vaisingumą, jeigu jie susiduria ankstyvajame amžiuje su sunkiomis ligomis. Šiuo metu vaisingumo išsaugojimas įmanomas tik vaikams nuo 14 metų.
Už teisės akto pakeitimus, kurie įsigalios nuo liepos 1-osios, balsavo 68 Seimo nariai, prieš – 28, susilaikė 20 parlamentarų.
Mums rūpi, kad skaitytojus pasiektų kokybiškas turinys, todėl stengiamės užtikrinti sklandžią teksto kalbą ir faktų patikimumą. Pastebėję neatitikimus ar klaidas apie tai mums galite pranešti e. p. redakcija@jarmo.net