Smurtas dėl lyties pasireiškia įvairiomis formomis ir remiasi tam tikromis socialinių vaidmenų, savybių, atsakomybės ir lyčių raiškos normomis, tiesiogiai susijusiomis su lyčių dualumo idėja. Europos Sąjungos finansuojamas projektas „ĮVAIRI VAIKYSTĖ: Keičiant socialines nuostatas apie vaikų tapatumo įvairovę Europoje“ sutelkia dėmesį į tam tikrą smurto dėl lyties rūšį, tai yra smurtą prieš LGBTI ir nė vienai lyčiai savęs nepriskiriančius vaikus. Šios rūšies smurtas dėl lyties yra pagrįstas transfobija, homofobija, bifobija ir interfobija. Tai – nepriimtinas žmogaus orumo pažeidimas, dažnai sukeliantis sunkias pasekmes vaikams ir paaugliams.
Asociatyvi Yousef Espanioly/Unsplash nuotr. |
Eglė Kuktoraitė, LGL pranešimas spaudai
lgl.lt
Užkirsti kelią smurtui ankstyvame gyvenimo tarpsnyje yra esminis siekis tiek stabdant šį socialinį reiškinį, tiek skatinant visos visuomenės gerovę. Dėl šios priežasties projektas „ĮVAIRI VAIKYSTĖ“, kuris jau yra baigimas įgyvendinti, numatė įvairius veiksmus, skirtus pakeisti socialinį požiūrį į vaikų lyčių įvairovę visoje Europoje. Mes vykdome pokyčius 5 pagrindinėse vaikų gyvenimo srityse: švietimo, sveikatos apsaugos, paramos šeimoms, viešajame sektoriuje ir žiniasklaidoje.
Projektą „Įvairovė ir vaikystė“ įgyvendina 10 partnerių 9 ES šalyse: Žironos universitetas (Ispanija) kaip projekto koordinatorius, Barselonos autonominis universitetas (Ispanija), „Çavaria“ (Belgija), „Centre d’Estudos Sociais“, CES (Portugalija), „Hátter Society“ (Vengrija), KMOP (Graikija), „Lambda Warsaw“ (Lenkija), Nacionalinė LGBT teisių asociacija LGL (Lietuva), Liublianos universitetas (Slovėnija) ir „Zagreb Pride“ (Kroatija).
Įgyvendinant projektą buvo atlikta vietos realijų analizė, tyrimai apie vaikų poreikius, taip pat organizuoti 55 mokymai, kuriuose dalyvavo 1100 specialistų ir suinteresuotųjų šalių.
Tyrimų metu iš viso buvo apklausta 116 specialistų, iš viso 634 specialistai atsakė į apklausą, skirtą įvertinti vyraujančius požiūrius į smurtą dėl lyties ir egzistuojančią praktiką, o 105 vaikai dalyvavo seminaruose. Atlikus tyrimus buvo parengtos 9 nacionalinės ataskaitos ir viena tarptautinė ataskaita.
Remdamiesi tyrimų duomenis, projekto partneriai parengė seminarų modulį ir 5 mokymo modulius suinteresuotosioms šalims – kiekvienai projekto sričiai. Šiuo metu projekto partneriai organizuoja seminarus ir mokymus.
Be to, projekto metu startuos 4 savaičių atviri internetiniai kursai profesionalams, kurie prasidės 2021 m. birželio 21 d. Įgyvendinant projektą taip pat išleistas vadovas, skirtas įvairių sričių specialistams, kurie dirba su LGBTI vaikais.
Artimiausiais mėnesiais projekto partneriai užbaigs numatytas veiklas ir pasieks numatytus projekto tikslus.
Daugiau informacijos apie projektą galite rasti projekto svetainėje: https://www.diversityandchildhood.eu